ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

2019 Yılı Devlet Teşvikleri

2019 Yılı Devlet Teşvikleri

Bir süredir devam eden ve birçok insanın işini oldukça kolaylaştırmış olan devlet teşvikleri 2019 yılı içinde geçerli olmakta ve daha uzun yıllar devam edecek gibi görünmektedir. Devlet teşvikleri bazı koşulları yerine getiren insanlara, devlet tarafından geri ödemesiz veya çeşitli ödeme seçenekleri ile sunduğu bir çeşit kredi olmaktadır. Devlet teşvikleri 2019yılı için oldukça çeşitli ve neredeyse her sektöre fayda sağlayacak çeşitliliğe sahiptir. Yani hangi sektörde, yer alırsanız alın sizleri ilgilendiren bir teşvik programı mutlaka bulunmaktadır. 

2019 Yılı Devlet Teşvikleri

Devlet Teşvikleri Hangi Sektörleri Kapsar?

İnsanların en fazla merak ettiği ve kafasını karıştıran genel konu, genel olarak hangi sektörlerin devlet teşviklerinden faydalanabildiğidir. Bu konu aslında oldukça kapsamlı ve uzun bir konudur. Çünkü devlet teşvikleri hâlihazırda birçok sektörü kapsıyor ve bu kapsam içerisine her geçen gün yeni sektörlerde ekleniyor. Yani şuan ki devlet teşvikleri teşvikleri sizin içerisinde bulunduğunuz sektörü kapsamasa dahi bu ileri ki dönemler de kapsamayacağı anlamına gelmemektedir. Bu teşvik tasarıları her geçen gün yenilenmekte ve geliştirilmektedir. Genel olarak devlet teşviklerinde yararlanan en popüler ve insanların en fazla yararlandığı sektörler şu şekildedir;

2019 Yılı Devlet Teşvikleri
 • Tarım ve tarımın her alanında, çiftçilere ve bu sektöre yeni girecek olanlara sağlanan yüzlerce teşvik paketleri bulunmaktadır. Ayrıca bu teşvik paketlerinden, ziraat fakültelerinden mezun olan öğrenciler de faydalanabilmektedir. 
 • Ülkemiz turizm açısından oldukça potansiyeli olan bir ülkedir. Turizm aynı zamanda ülkemizde önemli bir gelir aracıdır. Son zamanlar da yaşanan bazı sıkıntılardan kaynaklı olarak, turizmin azalması devlet yetkililerini harekete geçirmiş ve yine bu konuda birçok teşvik paketleri hazırlanmıştır. 
 • Bilim ve teknoloji alanında özellikle öğrencilere ve bu konuda bireysel veya kurumsal olarak çalışmalar yürüten kişilere yönelik teşvik programları bulunmaktadır. 
 • Ülkemizde gelişmekte olan sektörlerden biri olan madencilik sektörü ile ilgili teşvik programları bulunmaktadır. 
 • İŞKUR’a bağlı olarak insanlara sunulan meslek edinme ve istihdam yaratmaya yönelik, oldukça avantajlı teşvik çalışmaları bulunmakta. 
 • Sektör fark etmeksizin genel olarak girişimcilere sağlanan devlet teşvikleri bulunmakta.
 • Kadınların iş hayatında ki etkinliğini arttırmak ve onlara hayatın her alanında var olma imkânı tanıyan çok özel ve önemli devlet teşvik ve kredileri bulunmakta. 
2019 Yılı Devlet Teşvikleri

Devlet Teşvikleri Nasıl Alınır Koşullar Nelerdir?

Ekonominin güçlenmesi ve ülkemizin kalkınması adına, insanları ekonomiye katkı sağlamak amacı ile sunulan devlet teşvikleri oldukça önemlidir. Uygulamaya konulduğu ilk günden bu yana birçok insan bu teşviklerden yararlanarak, oldukça önemli işler gerçekleştirmiştir. Bunun yanında bu teşviklerden yararlanmak o kadar kolay da değildir. Çünkü bu devlet teşviklerinden faydalanmak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Her sektör için geliştirilen devlet teşviklerinin kendi içinde bazı koşulları bulunmakta ve bunlar ayrı ayrı ele alınmaktadır. Ancak genel olarak herhangi bir konuda devlet teşviklerine başvurmak için yerine getirilmesi gereken genel şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

2019 Yılı Devlet Teşvikleri
 • Kosgeb’e başvurarak bir girişimcilik için, devlet teşvik ve hibesine ihtiyaç duyuyor ise buna yönelik hazırlanan kursa katılmalı ve bu kursu başarı ile tamamlamalıdır. 
 • Bunun dışında işini büyütmek veya yeni bir işe başlamak için devlet teşvikine başvuracak olanların, girmek istedikleri sektör ve alan ile ilgili sunulan teşvikleri takip etmesi ve her iş kolu için ayrı ayrı belirlenen koşulları öğrenmesi gerekmektedir. 
 • Devlet teşviklerinden faydalanmak, sabır ve azim gerektiren bir süreçtir. Bu sebeple bu süreçte iyi bir araştırma, iyi bir hazırlık ve sabır göstermek oldukça önemlidir. 
 • Herhangi bir şekilde bir devlet teşvik kredisine başvurabilmek için, başvurduğunuz kuruma o işi yapabileceğinize ve bu konuda yeterli bilgi birikime sahip olduğunuza dair belgeler sunmanız gerekmektedir. 
2019 Yılı Devlet Teşvikleri

Devlet Teşviklerinden Yararlanmak İçin Nereye Başvurulması Gerekir?

Devlet teşvikleri ile ilgili gerekli araştırma ve hazırlık sürecini başarılı bir biçimde tamamladıktan sonra geriye başvurma ve başvuru sonucunu bekleme süreci kalmaktadır. Bu aşama genel olarak, iyi bir hazırlık süreci geçirdiyseniz, kolay ve başarılı sonuçlanmaktadır. Devlet teşvikiiçin başvurduğunuz sektör veya iş alanı ne olursa olsun, başvurunuzu yapacağınız kurum T.C Ekonomi Bakanlığı olmaktadır. Bazı durumlar için, farklı düzenlemeler ve farklı kurumlar ile iletişime geçme de söz konusu olabilmektedir. Devlet teşvikleriiçin daha ayrıntılı bilgilere, başvurmak istediğiniz sektör ile ilgili olarak araştırma yapmanız ve konuyu incelemeniz çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.