ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek İçin İpuçları

Ağlayan Bebeği Sakinleştirmek İçin İpuçları

Her annenin hayali bebeğinin daha az ağlamasıdır. Bebek ağladığı zaman bunun neden ileri geldiğini anne anlamak ister. Anne, bunu anlayamadığı zamanlarda strese girebilir, bebek de bu stresi birebir hissedeceği için ağlama daha şiddetli hale gelebilir. Durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. 

Aslında bebeklerin ağlaması, onların bu dünyadaki yegane iletişim araçlarıdır. Kendindeki bir durumu annesine ifade etmek isteyen bir bebek, konuşamadığı, cümle kuramadığı için de bunu sesli bir şekilde ağlayarak annesine yansıtmak ister. Anne de düşünür, karnı mı aç, altı mı kirli, gazı mı var… Tüm bunlar tek tek denenir. Ancak tüm bunlar yerli yerindeyse ve bebek hala ağlamaya devam ediyorsa ‘sakinleştirici refleks’ denilen yöntem devreye girebilir. Bu durumlarda her zaman sakin kalınması önerilir ancak bunlara ilave olarak size sunacağımız çok güzel bir yöntem var!

Ağlayan Bebek

Dr. Harvey Karp tarafından geliştirilen bir yöntem! 5S yöntemi olarak isimlendirilmiş. Şayet siz de böyle bir durumdan şikayetçiyseniz gerçekten hayat kurtarıcı olabilir. Dr. Harvey Karp, bu yöntemin her bebekte işe yarayacağını öne sürmüş. Karp’a göre bebeklerin tüm ihtiyaçları giderildiyse ve 5S yöntemi de uygulandıysa, ancak bebek ağlamaya devam ediyorsa bebek bize bir sağlık problemini anlatıyor olabilir diye düşünüyor. Ancak kendisinin belirtmiş olduğu 5S kurallarının da harfi harfiyen uygulanmış olması gerekiyor.

Harvey Karp, geliştirdiği bu yöntemin sadece ağlayan bebekler üzerinde değil ayrıca bebeklerin dünyaya daha kolay bir şekilde adapte olmasını da sağladığını belirtiyor. 

5S yönteminin ilk adımı; kundak

Kundak özellikle biz Türkler için oldukça tanıdık. Geçmiş zamana baktığımızda kundaklanmayan bebek yoktu. Doktorlar sıkıca yapılan kundaklanma stilinin zararlı olduğunu açıkladığından bu yana bebekler rahat bir nefes aldı diyebiliriz.

Bebek Kundağı

Dr. Harvey Karp da kundak öneriyor! Şaşırtıcı ama gerçek! Bebek anne karnında dar ve korumacı bir alana sahip. Doğduğunda da etrafında değeceğinin bir alan olmaması bebeği huzursuz yapabiliyor. 5S yöntemindeki kundak daha farklı. Özetle bacak kısımları rahat bırakılacak, kol kısımları ise bildiğimiz kundak gibi değil bir nebze daha bol bırakılarak bağlanacak. Böylece bebek kendini yine anne karnındaki gibi güvende hissedebilecek. Aynı zamanda etrafa adapte sürecini de daha kolay atlatacak. Bu kundak için muhakkak terletmeyen, pamuklu ürünler tercih edilmeli. Görüldüğü gibi bu yöntemde de ananelerimizin uyguladığı şeyler yine bizimle!

Yan / yüzüstü yatırma yöntemi

Bebeğinizin çok ağlaması durumunda yan veya yüzüstü yatış pozisyonunu da uygulayabilirsiniz. Özellikle bebekler yüzüstü yatmaktan çok hoşlanır. Bu şekilde bıraktığınız zaman ağlayan bebeğiniz birden susabilir. Normal uyuttuğunuz zamanlarda yüzüstü pozisyonuna getirmek uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.

Bebeği Yüzüstü Yatırma

Yüksek Sesle Şişşşşşşş Demeye Hazır Mısınız?

Bebeğinizin ağlaması devam ediyorsa, bebeğinizi kulağına yaklaşıp yüksek bir sesle şişşşşş diye seslenin. Bu sesin bebeğin uyarılmasına ve ağlamasını durdurmasına neden olacağı belirtiliyor. Dr. Harvey Karp, bebeklerin anne karnında çok gürültü bir yerde büyüdüklerinin altını çiziyor. Bebek böylesi gürültülü bir yerden birden sessiz bir yere konulduğu zaman huzursuz olabilir. Aslında bebeğin bulunması gereken doğal ortam aşırı sessiz bir yer değil. Herkesin artık bildiği gibi saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi ve araba sesi gibi seslerin bebeği sakinleştirerek daha dingin yaptığı ortada. Dr. Karp hem bunların hem de bunlara ek olarak anne karnındaki sesleri çağrıştıran müziklerin de bebeğe dinletilebileceğini söylüyor! Sizce rock müzik mi klasik müzik mi daha çok benzer?

Sallama Yöntemi

Diğer bir 5S yöntemi de bebeği sallamak. Bu bildiğimiz klasik sallama değil. Bebeğin kucağa alınmasıyla sakin ve sarsmadan yapılarak hem de yürünerek bebeğin hareket içinde olmasını sağlamak gerekiyor. Bu şekilde bebek anne ortamındaki gibi senkronize bir hareket içerisinde olacak ve sakinleşecek. Aynı zamanda şişşşşş sesi çıkarılıp bebeğin pişpişlenerek dolaştırılması onu rahatlatacaktır. Karp, bebeğin başının avuç içine alınarak hafif ve hızlı olmayan hareketlerle sağa sola yaparsak anne karnında yaşadığı ortamı hatırlatabileceğimizi söylüyor. Görüldüğü üzere sallama yöntemi de aslında hala geçerliliğini koruyor.

Bebek

Emzirme Yöntemi

Emzirme yöntemi de Dr. Harvey Karp tarafından ortaya atılan 5S yönteminin son basamağı. Aslında geriye dönüp baktığımızda özellikle Türk annelerinin asla yabancı olmadığı ve birebir uyguladığı şeyler. Hatta eski yöntemler bile hala geçerliliğini koruyor.

Bebek

Bu yöntemlerin sonuncusu ise emzirme yöntemi. Emzirme bebeği en çok dinginleştiren yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Emme işlemi sadece bebeğin beslenmesi için değil aynı zamanda rahatlaması için de kullanılıyor. Bebeklerin bu yöntemle ağlamayı keserek sağa sola baktığı ve ardından huzura ererek yavaşça gözlerini kapatıp uyuduğu belirtiliyor. Bebeğiniz uyuduğunda, yukarda bahsettiğimiz saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi seslerden de geri planda faydalanabileceğiniz belirtiliyor. Bunu sürekli yaparak bebeğinize bir düzen oluşturabilirsiniz. Her seferinde önce emzirmeye başlayıp ardından uyutup, geceyi bebeğinizin seveceği bir müzikle de sonlandırabilirsiniz.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.