ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

Almanya’da Üniversite Okumak | Nasıl Başvuru Yapılır? Ücretler ve Koşullar

Almanya’da Üniversite Okumak | Nasıl Başvuru Yapılır? Ücretler ve Koşullar

Almanya üniversite şartları, AB ülkeleri arasında gerek yaşam olanakları gerek ekonomik ve kültür seviyesi bakımından önemli ülkelerden biri olan Almanya, insanların hem eğitim görmek istediği hem de genel anlamda yaşamak istediği ülkelerin başında gelmektedir. Almanya’da Üniversite Okumak. 

Malta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak

Yaşam standartlarının yüksek oluşu,  gerek eğitim olanakları konusunda önemli bir konumda oluşu sebebi ile insanların tercih ettiği ve eğitim almak konusunda çaba sarf ettiği bir ülkedir.  

Çaba sarf ettiği diyoruz çünkü Almanya’da eğitim görmek diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha zor olmaktadır. 

Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak
Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya Üniversite Şartları : Üniversitelere Başvuru Yapmak İçin Gerekli Koşullar

Almanya’da yer alan üniversiteler de lisans eğitimi almak için yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır. 

Öncelikle ne yazık ki Almanya’daki üniversiteler diğer birçok Avrupa ülkesi gibi sınavsız girebileceğiniz üniversiteler değildir. Almanya’da lisans eğitimi alabilmek için okumak istediğiniz bölümü, Türkiye’de herhangi bir üniversitede de kazanmış olmanız gerekmektedir. 

Almanya’da bulunan üniversiteler de eğitim dili büyük çoğunlukla Almanca olmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin bir yıl Almanca hazırlık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.

İtalya'da Üniversite Eğitimi
İtalya’da Üniversite Eğitimi

Üniversiteye başvururken Almanca dilinizin iyi bir seviyede olması ve sertifikaya sahip olmanız size başvuru esnasın da büyük avantaj sağlayacaktır. 

Yüksek lisans eğitiminizi Almanya bulunan üniversiteler de tamamlamak için ise yine yabancı dil sertifikanızın olması gerek yoksa 1 yıllık hazırlık dil eğitimi yine zorunlu olmaktadır.

Eğitim konusuna son derece önem verilen ülkede, doğal olarak üniversiteler kabul konusunda bazı noktalara dikkat etmektedir.

Bu konulardan biri lise diploma puanınız olmaktadır. Çoğu üniversite, lise diploma puanınızın 65 ve üzerinde olmasını istemektedir. 

Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak
Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Eğitim Görebileceğiniz Üniversiteler

Almanya’da eğitim görmenin en önemli avantajlarından biri, birçok üniversitenin ücretsiz olarak eğitim imkânı veriyor olmasıdır.

Ücretli eğitim imkânı sunan üniversiteler de genellikle son derece cüzi ücret karşılığı bu imkânı sunmaktadır. Almanya’da çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında en çok tercih edilen ve iyi eğitim sunan üniversiteler şöyledir;

Almanya’da Üniversite Okumak : Hamburg Üniversitesi

Oldukça köklü ve Almanya’nın eğitimi iyi olan bir devlet üniversitesidir

Almanya’da Üniversite Okumak : Mannheim Üniversitesi

Özellikle teknik bölümlerde şehirde yer alan üniversiteler arasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ekonomi bölümleri de Avrupa’da eğitim alabileceğiniz en iyi bölümler arasında bulunmaktadır. 

Almanya’da Üniversite Okumak : Berlin Frei Üniversitesi

Almanya’nın en fazla akademik programa sahip olan Berlin Frei Üniversitesi, her yıl binlerce öğrenciye eğitim imkânı sağlamaktadır. 

Almanya’da Üniversite Okumak : Berlin Humboldt Üniversitesi

Oldukça eski bir üniversitedir ve tarihine birçok başarıyı ve ödülü sığdırmıştır. 

Almanya’da Üniversite Okumak : Bonn Üniversitesi

Prusya kralı tarafından kurulmuş bir üniversitede eğitim görmek kulağa çok havalı geliyordur. Bonn Üniversitesi,  sadece kuran kişisi ile değil sağladığı eğitim imkânları ve bünyesinde eğitim gören öğrencileri ile de Almanya’nın en havalı üniversitelerinden biridir. 

Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak
Almanya Üniversite Şartları : Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya’da bulunan üniversiteler tabi ki bu kadar ile sınırlı değildir. Bunlar yalnızca en çok tercih edilen ve bilinen üniversitelerdir. 

Almanya Üniversite Şartları : Almanya Üniversite Ücretleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Almanya’da bulunan üniversiteler genellikle devlet üniversitesidir ve öğrencilerden eğitim için ücret alınmamaktadır.

Nadir birkaç üniversite öğrencilerden harç talep etmektedir. Bu harçta genellikle bir dönem için 300-500 euro arasında değişen bir ücret olmaktadır.

Bu ücret Avrupa’da bulunan üniversitelere göre son derece düşüktür.  Ayrıca Almanya’daki üniversiteler öğrencilerine 1 yıllık ücretsiz dil eğitimi imkânı sunmaktadır. 

Almanya Üniversite Şartları
Almanya Üniversite Şartları

Almanya’da Yaşamanın Maliyeti

AB ülkeleri arasında önemli bir yere sahip olan Almanya, yaşam olanakları ile insanları mutlu eden ve rahat ettiren bir ülkedir.

Bu koşullar göz önünde bulundurulduğunda maliyetin yüksek olması insanları korkutabilmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki; Almanya’da yaşamanın maliyeti, diğer AB ülkelerine göre son derece ekonomiktir aslında.

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur
İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur

Eğitim konusunda zaten herhangi bir ücret ödemenize gerek olmadığından, ülkede son derece lüks yaşasanız da bu durum maddi olarak dengelenecektir.  

Normal bir öğrencinin aylık tüm yaşamsal giderleri, ortalama 500 ile 600 euro arasında olmaktadır. Bu gider yıllık olarak da 6.500-7.000 Euro olmaktadır ki, Türkiye’de bir vakıf üniversitesinin yalnızca yıllık eğitim ücretine denk gelmektedir.

Almanya Üniversite Şartları
Almanya Üniversite Şartları

Not: Bunun dışında bilinmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. Almanya’da üniversite okuyabilmek için kişilerden öğrenci vizesi alınması istenmektedir.

Bu vize alınırken, kişilerden kendilerine bir blok hesap açmaları istenir ve bu hesapta belli bir miktar da tutarın bulunmasını isterler.

Bu tutar güncel olarak, 8.640 Euro olmakta ve bu tutarın belgelenmesi gerekmektedir. Bunu istemelerinin nedeni, öğrencelerin herhangi mağduriyet yaşamalarının önüne geçmektir. 

Almanya Üniversite Şartları : Başvuru Süreci

Almanya’da bulunan üniversiteler son yıllar da çok tercih edilen ve özellikle Türk öğrenciler tarafından başvurulan üniversiteler olmaktadır. Almanya Vize Başvurusu : https://www.idata.com.tr/de/tr

Bölgede bulunan üniversitelere başvuru yapabilmek ve öğrenim görebilmek için yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

Almanya Üniversite Şartları
Almanya Üniversite Şartları

Bu işlemler;

  1. Öncelikle öğrenciler, yılın her dönemi üniversitelere başvuru yapabilmektedir. 
  2. Almanya’da yer alan üniversitelere başvuru yaparken, ihtiyacınız olan en önemli belge, şartlı kabul belgesidir. Bu belge Türkiye’de yer alan üniversitelerden herhangi birine yerleştiğinize dair ÖSYM tarafından verilen belgedir. Bunun dışında öğrencilerin tamamlaması gereken belgeler; Lise diplomanız ve lise not dökümünüzdür ve bunların mutlaka Almanca tercümelerinin eklenmesi gerekmektedir. 
  3. Yüksek lisansa ve Master programlarına katılmak isteyenlerin de, mutlaka Lisans diplomalarını ve not dökümlerini aynı şekilde teslim etmesi gerekmektedir. 
  4. Almanya’da bulunan üniversitelere başvuru yapmak biraz daha dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle başvuru aşamasında, bu konuda hizmet veren kurumlara danışmanız ve yardım almanız çok daha iyi olacaktır. 
Almanyada Üniversite Okumak
Almanyada Üniversite Okumak

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.