ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

Astroloji Nedir?

A+
A-
Astroloji Nedir?

Astroloji dendiğinde, akıllara burçlar ve onların sahip olduğu özellikler gelir. Hepimiz bir burca sahibiz ve burçlarımızın özelliklerini az ya da çok taşıyoruz. İnsanoğlu, varlığından beri gökyüzünü incelemiştir. Şifayı, hayatı gökyüzünde aramış ve bunu her zaman araştırmıştır. Neredeyse her uygarlığın gökyüzüyle ve gökbilimiyle ilgili bir araştırması bulunur. Bu araştırmaların sonucunda, bizlere miras olarak astroloji bilimini bırakmışlardır. Sahip olduğumuz burçlarımız, bizlere bu mirasın bir hediyesidir.

Astroloji bilimi olmasaydı bizler bu özelliklere sahip olamayacak mıydık?

Tabii ki de olacaktık. Bu soru, Newtonun kafasına elma düşmeseydi, yer çekimi olmayacak mıydı? Sorusuyla aynı anlamı taşıyor. Newtonun kafasına elma düşmeseydi, biz yine de yerçekimine hakim olacaktık ancak bunun sebebini bilmeyecektik. Aynı şekilde astroloji olmasaydı, bizler yine burçlarımızın özelliklerini taşıyacak ve aynı burçtan olduğumuz kişilerle, benzer özelliklere sahip olacaktık. Ancak bunun tamamen bir tesadüf olduğunu düşünecek ve karmaşanın içinden çıkamayacaktık. Aslında bütün bilimler bu amaç için doğmuştur. Var olan bir şeyin yol haritasını oluşturmak… Kainatta birçok gizli sır bulunmaktadır. Bilimler ve ilimler, bu sırları açığa çıkarıp, onların ne için var olduklarını kanıtlamak için bulunurlar. Astroloji de tam olarak bu amaca hizmet etmektedir. Burçlarımızın ve hayatımızın vazgeçilmezi olan gökyüzünün, bizlerin üzerindeki etkisini anlatan astroloji konusunu sizlerle beraber inceleyeceğiz arkadaşlar. Astroloji konumuzda, bütün burçları ve özelliklerini ele alacağız. İlk olarak temel konu olan astrolojiyi tanımlayarak bir başlangıç yapalım istiyorum.

Astroloji

Günümüzde astolojiye inananlar olduğu kadar, inanmayanlar da vardır.

Astroloji hakkında çok yanlış bilgiler bulunmaktadır. Astrolojinin bir fal olduğu düşünülmektedir, bu tamamen yanlış bir bilgidir. Astroloji bir fal değildir. Astroloji, yazının icadından beri var olan, tarihteki en eski bilim ve sanattır. 

Astroloji kelimesi ‘’Astron’’ ve ‘’Logos’’ kelimelerinin birleşimidir. Antik Grekçe de astron yıldız, logos ise bilim anlamına gelir ve anlamı yıldız bilimidir. Astroloji çok eski antik zamanlara dayanır. Bilinen yanlışların başında, astrolojinin boş tahminlerde bulunduğu ve bunların uydurulduğu düşünülür. Bu tamamıyla yanlıştır. Astroloji, çok ciddi bir disiplindir ve işleyişi esnasında farklı bilimlerden yararlanır. Bu bilimler sayısal ve sözel olmak üzere çeşitlilik gösterir. Sayısal olarak, astronomi, matematik ve geometri kullanılır. Sözel olarak ise, psikoloji, tarih ve mitoloji bilinmelidir. Bunların hepsini bir bütün haline getirerek, sentezleyebilmek için de felsefe bilimine hakim olunmalıdır. 

Astroloji, insanlığın doğum anı ve doğum yerini kendisine odak noktası belirleyerek, gezegenlerin insanlar üzerindeki etkisini belirleyen bir bilimdir. Astrolojide yapılan yanlışlardan bir tanesi de, kişileri sadece burçları üzerinden değerlendirmektir. Bu yanlış bir tutumdur. Kişiler sadece bir burcun özelliklerinden var olmazlar, birçok farklı özellikleri de kendilerinde barındırabilirler. Bu sebeple insanların doğum haritası çıkarılmalı ve bu harita üzerinden bilgi sahibi olunmalıdır. Her kişinin kendisine özel bir doğum haritası bulunur. Doğum haritasını, kişinin doğduğu andaki gökyüzünün bir fotoğrafı gibi düşünebiliriz. Doğum haritası, kişinin doğum tarihi, doğum saati ve doğum yeri temel alınarak hesaplanan bir haritadır. Doğum haritasında çok farklı etkenler bulunur. Kişinin yetenekleri, güçlü olduğu yönleri ve zayıf yönleri, doğum haritasında belli olur. Ayrıca kişiye engel olabilecek olumsuz durumlar da doğum haritasıyla belirlenebilir ve kişiler kendilerine bu haritadaki uyarıları dikkate alarak bir yol çizebilirler.  

Astroloji

Doğum haritaları kişiye özeldir ve tıpkı parmak izleri gibi, eşi ve benzeri yoktur.

Bir kişi nasıl ki kendisine özel parmak izlerine sahipse, aynı şekilde kendisine özel bir doğum haritasına sahiptir. Bu sebeple, her aslan burcu aynı şeyleri yaşayacak diye bir kaide yoktur. Herkesin özellikleri kendi doğum haritasında saklanmıştır. Astroloji biliminde en sağlıklı yol, doğum haritası üzerinden çalışmaktır. 

Bahsettiğim gibi astroloji, bilinenin aksine bir fal değildir. Kesin ve uydurma bilgiler içermez. Kesinlikle başınıza bu gelecek diyemez. Böyle bir şeyin hiçbir ilimde ve bilimde yeri yoktur zaten. Kimseler gelecek hakkında bilgi sahibi olamazlar ve sizlere iletemezler. Bu sebeple, falların hurafeliyi kesin olarak kanıtlanmıştır ve bu konulardaki para talep eden kişilerin tamamen yalancı oldukları bilinmelidir. İlk olarak bu uyarıyı sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar. Fal sebebiyle sizlerden para talep eden kişilerini dolandırıcı olduklarını unutmamanızı ve onlardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum.

Astroloji, gök cisimlerinin konumlarını belirlemek için bilimsel veriler kullanır. Bilimsel olarak şaibeli olan tarafı ise, bu verilerin üzerine yapılan yorumlardır. Astrolojiye göre Güneş, yıl içinde ilerleyerek Zodyak kuşağındaki 12 burcu simgeleyen takımyıldızlarının yanından geçer. Siz doğduğunuzda hangi takımyıldızı dünyaya göre, güneşin arkasında duruyorsa, siz o burçtan sayılırsınız. Burçlar kuşağında bulunan takımyıldızları isimlendirilirken, birleşimleri sonucunda hangi nesneye benzetilmişlerse, o nesnesin ismini almışlar ve böyle sınıflandırılmışlardır. 

Astroloji

Astroloji, geçmişten bugüne kadar çok farklı isimlerle ve değişik formlarla karşımıza çıkmıştır.

Bunlardan en önemlileri, Helenistik Astroloji, Çin Astrolojisi, Babil Astrolojisi ve Batı Astrolojisidir. Günümüzde var olan 12 burç geleneği, bizlere Babil astrolojisinden miras kalmıştır.

Hayatımızın içerisinde kontrol edemediğimiz olaylar mutlaka bulunur. Astroloji, sizin geleceğinizi kesin olarak bildiremez belki, ancak hayatınızda karşılaşabileceğiniz sıkıntılar hakkında bir yorumda bulunabilir. Sizler de kendinizi bu uyarılara göre hazırlar ve başınıza gelebilecek sıkıntıları en hafif düzeyde yaşayarak, atlatırsınız. Başta da belirttiğim gibi, astrolojinin ana noktası, doğduğunuz yer ve zamandır. Doğduğunuz anı ve yeri belirleyerek, astrologlar tarafından gökyüzünün bir resmi çizilir. Daha sonra bu resim aracılığıyla, sizlerin kimliği, hayatındaki önemli noktalar ve benzeri durumlar tespit edilebilir. Şunu asla unutmayın sevgili arkadaşlar. İnsanın her şeyden önce kendisini tanıması gerekir. Genellemelerle yapılan tanımlar, bir yere kadar sizi anlatabilir, sonrasında sizleri siz olarak değerlendirmek gerekir. Bunu başardıktan sonra, kendimizi tanıyabilir ve kabiliyetlerimiz doğrultusunda, başarıya ulaşabiliriz. Kendimizi bildikten ve hatalı kısımları değiştirdikten sonra, çevremizi ve dünyamızı da değiştirmemiz mümkün olacaktır. Aslına bakılırsa bütün bu ilimler, insanın kendisini tanıması ve yeteneklerinin üzerine giderek en iyi işleri başarması için bizlere hediye edilmiş birer hazinedir. Astroloji denildiğinde aklımıza sadece 12 burcun gelmesi pek doğru değildir. Ancak bizler kadınca bölümümüzde, daha çok burçlar üzerinden ilerleyeceğiz. 

O zaman bu yazıyı okuduktan sonra, astrolojinin bilindiği ve basitleştirilerek bir hakarete uğradığı gibi bir faldan ibaret olmadığını, artık hepimiz biliyoruz.

Astroloji

İnsanoğlu var olduğu müddet boyunca, her imparatorluk ve medeniyette, astronomi ve astroloji fazlasıyla önemsenmiştir.

Bilinen ilk uygarlıklardan olan Mısır ve Sümer’den, yakın tarihimiz olan Osmanlı medeniyetine kadar bütün medeniyetler, astrolojiyi incelemiş ve yollarını çizmek için astrolojiyi rehber edinmişlerdir. Günümüzde de birçok insan hayatına astroloji ile şekil vermektedir. Daha önce de belirttiğim gibi, astroloji bir fal değildir ve gelecekten bilgiler veremez. İlm-i Sima, Kıyafetname ilimleri ne ise, astroloji de bu doğrultuda işleyen bir ilimdir ve insanlığa rehber olmak için vardır. 

Bu yazımızda astrolojinin ne olduğunu ve önemini hep beraber inceledik. Eğer sizler de astrolojiye meraklıysanız, burçlarınızın iyi ve kötü özelliklerini öğrenmek istiyorsanız, yazılarımı takip edebilirsiniz. Sizlerle paylaşmamı istediğiniz, merak ettiğiniz konular varsa yorum kısmına not bırakmayı unutmayın. Umarım bu yazım da sizler için faydalı olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.