ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi 2019

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi 2019

1991 yılı Azerbaycan bağımsızlık sonrası Türkiye Cumhuriyeti ile çok sayıda işbirliği antlaşması imzalamıştır. Bu iş birliği anlşamalarından biri de bu çalışmanın konusu olan eğitim işbirliği anlaşmasıdır. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte Azerbaycan ile Türkiye arasında eğitimsel faaliyetlerde hızlı bir sürecin başladığını bugünde görebiliyoruz.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen Türk Öğrenciler için adaptasyon ve iletişim sorunlarının olmadığı bir ülke Azerbaycan. Yurtdışında üniversite okumak isteyenler için gerekenlerin neler olduğunu anlattığımız bu yazımızda, Yurtdışı üniversite puanları ve yurtdışı üniversite fiyatları hakkında genel bilgi sahibi olabilir ve Yurtdışında üniversite nasıl okunur sorularının cevabını bulabileceksiniz. Azerbaycan’da Yabancı Dil Eğitimi ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz…

Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi

Türk dünyası içerisinde bağımsızlık sonrası en hızlı etkileşimin Türkiye ve Azerbaycan arasında başlatılan eğitim işbirliğinin gerçekleştiğine tanık oluyoruz.  Bunun en önemli sebebi şüphesizki,  nüfusunun büyük çoğunluğunun Oğuz soyundan gelen ve aralarındaki hiç kopmayan  ikili ilişkiler, en etkili ilişki aracı olan konuşma dilinin karşılıklı anlaşılabilir olmasıdır. Bu ilişkiler çerçevesinde eğitim ilişkileri diğer Türk Cumhuriyetlerine göre en üst düzeydedir.  

Bu gün altını çizerek belirtebiliriz ki, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde daimi ikamet eden yabancı öğrenciler  Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşlarıyla aynı esaslarla eğitim hakkına sahiptirler. Lisans aşamasını Azerbaycan Cumhuriyetinde bitirmeyen yabancı vatandaşlar Yüksek Lisans aşamasında eğitim görmek için Azerbaycan dili kursunu geçmelidirler.  Yüksek Lisans aşamasında dersler Eylül ayının 15’den başlamaktadır. Azerbaycan’da Yabancı Dil Eğitimi başlıklı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Azerbaycan Cumhuriyeti için Yabancı Öğrencilerin Zorluk Yaşamaması Büyük Önem Taşıyor

Azerbaycan’da eğitime ana okulundan başlanır diyebiliriz. Bugün ilk okula başlayan her bir Türk çocuğu sınavdan geçiyor. Bu sınavı geçmesi içinse, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ilk öğretim okullarında 5-6 yaş çocuklar için okula hazırlık derslerini ücretsiz veriyor. Orta okul 11 yıl sürmektedir. 11. sınıftan mezun olan öğrencilere genel orta eğitimi tamamladıkları için lise diploması veriliyor ki, bu lise diploması ile üniversiteye kabul sınavınada katılarak, kazandığı üniversitede, seçtiği fakültede eğitim almak imkanına sahip olabiliyor.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Ancak  tam okul eğitimini özel sebepten veya kendi isteği ile devam etmek istemeyen öğrenciler 9. sınıftan orta eğitim mezunu olarak okuldan ayrılabiliyorlar ve  orta eğitimi tamamladıkları için orta eğitim diploması alabiliyorlar.  Bu tür öğrenciler universitede  eğitim göremezler. 9.sınıftan mezun olan öğrenciler üniversitede eğitim görebilmesi için mutlaka orta meslek eğitimi gibi 4 yıllık eğitim görmesi gerekiyor.  Ülkelerimizde yapısal olarak benzerlik kendini göstersede lisans düzeyine kadar olan aşama Azerbaycan’da farklılık göstermektedir. Ancak bu birnevi meslek ve genel meslek eğitimi temelinde toplumun talep ettiklerine uygun, sanatsal ve toplumsal meslekler üzerine meslek edindirmeyi amaçlamaktadır. Tıpkı Türkiye’deki meslek liseleri gibi düşünülebilir. Ancak buradan mezun olan öğrencilere hem ortaöğretim diploması hem de meslek sertifikaları verilmektedir. Yüksek eğitim tam orta eğitim ve orta meslek eğitiminden toplumun ve işgücü piyasasının talebi dikkate alınmakla yüksek ihtisaslı uzmanların hazırlığını sağlar. Azerbaycan Cumhuriyetinin yüksek eğitim kurumlarında uzman hazırlığı üç devrelidir:

Birinci devre : Lisans

İkinci devre : Yüksek Lisans

Üçüncü devre : Doktora

Ev Sıcaklığında Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi

Lisans eğitim aşamasında ayrı ayrı yönlerde geniş profilli yüksek eğitimli uzman hazırlar. Yüksek eğitimin Lisans aşamasını tamamlayan mezunlara “lisans” yüksek meslek derecesi verilir. Lisans eğitim aşamasını tamamlamış mezunların çalışma alanı bilimsel araştırma ve yüksek eğitim kurumlarında bilimsel ve pedagojik faaliyet hariç tüm bilim dallarını kapsar. Yüksek lisans eğitiminde ise uzmanlaşmakla ilgili bilimsel ve araştırma faaliyeti? Aynı zamanda yüksek eğitim  kurumlarında bilimsel ve pedagojik faaliyet yapma hakkına sahip yüksek eğitimli uzmanlar hazırlanır. Yüksek lisans eğitimi yüksek lisans tezinin savunmasıyla tamamlanır ve tezi başarıyla savunmakla mezunlara “master” yüksek bilim ve uzmanlık derecesi verilir. İki yıllık süre içinde yüksek eğitimin her bir aşamasını başarıyla tamamlamış mezuna devlet belgesi – diploma verilir.

Azerbaycan

Yüksek lisans diploması ile öğrenciler doktora  aşamasına geçerek yüksek eğitim timeline başvurabiliyor. Doktora diploması bilimsel ve pedagojik kadro hazırlığı,  aynı zamanda uzmanlık ve bilim derecelerinin yükseltilmesini sağlayan eğitim derecesidir.  Bu sebebden doktora eğitimi yüksek eğitimin en yüksek aşaması olarak yüksek eğitim kurumlarında ve bilimsel kurumlarda oluşturulmuş doktora programlarıyla gerçekleştirilir. 

Azerbaycan Cumhuriyetinde doktora iki aşamalıdır ve aşağıdaki bilimsel dereceler öngörülmüştür:

  • Felsefe doktoru bilim alanı gösterilmekle,
  • Bilimler doktoru bilim alanları göstermekle, 
Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Yüksek eğitim kurumlarının ve bilimsel kuruluşların doktorasında birinci aşamasına master veya eşdeğer tutulan uzmanlar, ikinci aşamasına ise felsefe doktorları ilgili yürütme hakimiyeti tarafından belirlenmiş şekilde alınırlar. Felsefe ve bilimler doktoru bilimsel derecelerinin verilmesi kuralları ve şartları ile ilgili yönetim organı tarafından belirlenir. Yüksek eğitim kurumlarının ve bilimsel kuruluşlarının doktoralarına yabancıların kabulü Azerbaycan Cumhuriyetinin uluslararası anlaşmaları, ayrıca paralı yüksek eğitim kurumu ile yabancı şahıs imzalanan anlaşmaya göre gerçekleştirilir.

Doktorada eğitimini tamamlayan ve ilgili bilimsel ünvan alan şahıslarla usulüne uygun bilimsel derecesini doğrulayan belge verilir.

Azerbaycan’da Bilimsel Dereceler

Azerbaycan Cumhuriyetinde bilimsel derecelerin verilmesi ‘dissertantura’ adı verilen programa göre gerçekleştirilir. Bu programa yüksek eğitim kurumlarında ve bilimsel teşkilatlarda çalışan bilimsel ve pedagojik performansa sahip şahıslar kabul ediliyor.

Azerbaycan Üniversiteleri

Güney Kafkasya’nın en zengin kültürüne sahip devlet olan Azerbaycan Cumhuriyeti dostluk ve misafirperverlikle tüm yabancı öğrencilere kapıları hep açık. Belkide inanılması zor ama  Azerbaycan devleti yabancı öğrencilere kendi memleketinden olan öğrencilerden daha çok sahip çıkıyor. Çünki adı üstünde olan yabancı öğrencilerin Azerbaycan gibi misafirperver bir devletde yabancılık çekmemesi öncüllüğü büyük önem taşıyor. 

Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyetinin en önemli özelliği ülkede yabancı öğrencilerin tehlikesizliğinin teminatının büyük önem taşımasıdır. Azerbaycan’da eğitimin yabancı  öğrenciler için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu göz önünde bulundurarsak, bilimin büyük kazanç elde edebileceğini görebiliriz. 

Azerbaycan’da Yabancı Dil Eğitimi

Ülker Musazade
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.