ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Azerbaycan’da Yabancı Dil Okulları – 2019

Azerbaycan’da Yabancı Dil Okulları – 2019

Azerbaycan’da dil politikası Azerbaycan Devlet tarihinin önemli bir unsurudur. Kuşkusuz Azerbaycan devlet tarihi geniş bir konudur ve bu konunun ana unsurlarından birisi devletin dil politikasıdır. Ama küreselleşen dünya ile birlikte toplumsal ve sosyal yaşamda iletişimin hızı gün geçtikçe gelişmekte olduğu için Azerbaycan’da yabancı diller eğitimide büyük önem taşımaktadır. Bugün Azerbaycan’da iyi pozisyonda çalışmak için dil bilgisine sahip olmak büyük bir özelliktir. 70 yıl Sovyetler Birliğinin etkisi altında olan Azerbaycan’da neredeyse 1991 yılındaki bağımsızlığa kadar doğan herkes Rusça’ya en az Azerbaycan dili kadar sahipti.

Azerbaycan Üniversiteleri

Bugün Azerbaycan’da dil ve din özgürlüğü bulunmaktadır. Herkes dini inancını özgürce yaşabiliyor ve herkes istediği dili öğrenmekte özgürdür. Azerbaycan’da bir çok topluluk yaşamaktadır. Devlet dili Azerbaycan dili olsa da, her bir topluluğun kendi dili vardır ve herkes hukuk karşısında eşittir. Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi – 2019 başlıklı yazımı buradan okuyabilirisiniz.

Azerbaycan’da Yabancı Dil Eğitimi

Azerbaycan’da yabancı dillerin eğitimide en üst düzeydedir. Azerbaycan’da öğrencilerin yabancı dile kolayca sahip olması için çok sayıda dil okulları faaliyette bulunmaktadır. Okulların yabancı dil eğitimi fiyatları öğrencileri için çok uygun seviyededir. Yabancı dil eğitimi fiyatları hem dil hem de eğitim süresine göre farklılık göstermektedir.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi – 2019

Okullarda yabancı dil olarak İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca dersleri verilmektedir. Dolayısıyla bugün dünyada hüküm süren tüm dillerin eğitimi Azerbaycan’da var diyebiliriz.

Azerbaycan’da birkaç Üniversite’de İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca gibi yabancı dillerle ilgili lisans, yüksek lisans hatta doktora yapılabilecek Fakülteler bulunmaktadır.

Azerbaycan’da Yabancı Dil Eğitimi Veren Üniversiteler

Azerbaycan Diller Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Bakı Devler Üniversitesi gibi üç tane Devlet Üniversiteleri ile beraber Azerbaycan Xezer Üniversitesi, Azerbaycan Qerb Üniversitesi ve Azerbaycan Odlaryurdu Üniversitesi gibi İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca vbyabancı dillerde eğitim veren Fakültelerle özel Üniversiteler bulunmaktadır. Tüm batı dilleri ile beraber Çince, İtalyanca ve İspanyolca bugün modernleşen Oğuz Eli Azerbaycan’da oldukça popülerdir.

İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca, Çince gibiYabancı diller üzerine eğitim veren bu Üniversiteler arasında en önemlisi Azerbaycan Diller Üniversitesi’dir. Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi, Azerbaycan Eğitim Enstitüsü Filoloji Bölümünün 1937 yılında ayrılmasıyla Yabancı Diller Fakültesi olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Azerbaycan Diller Üniversitesi bugün 8 Fakülte ve 21 bölümüyle binlerce öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir. Günümüzde Azerbaycan Diller Üniversitesi 4 bini aşan öğrencisine; 700 profesör ve doçent, 330’u aşan öğretim görevlisiyle eğitim hizmeti vermektedir. Azerbaycan’da batı dilleri bölümü öğrencilerinin Avrupa standartlarında eğitim almasını sağlayarak, farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin modern dil laboratuvarları haricinde, araştırma merkezlerinde eğitim alma imkanı vardır.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi – 2019

Üniversite Eğitimi İçin Neden Azerbaycan?

Azerbaycan Cumhuriyeti Üniversiteleri geniş yabancı dil eğitim çeşitliliği ile her yıl daha da fazla ilgi gören Yabancı Diller Fakültesini geliştirmeye devam etmektedir. Azerbaycan’da dil eğitiminin ilk tercihi olan Üniversite ayrıca Avrupa, Amerika ve Doğu ülkelerinin uluslararası ilişkileri hakkında pek çok uzmanlık programı da sunmaktadır.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, Güney Kafkasya’nın geçmişe dayanan tarihi ve geleceğe uzanan modern değişimi ile birarada değişik bir havayı yansıtmaktadır. Bu duyguyu yaşamak ve eğitimde modern değişime şahit olmak için Azerbaycan’a gelmek yeterlidir. Azerbaycan her bir misafirine “kendi yemez yedirir, kendi giymez giydirir” misali değer vermeyi geçmişinden günümüze taşıdığı bir kültür olarak yaşatmaktadır.

Bakü

Tereddüt etmeden Üniversite eğitimi yada yabancı dil eğitimi için tercih edebileceğiniz Azerbaycan, yazımızda da belirttiğimiz üzere ücretlendirmenin diğer avrupa ve kuzey avrupa ülkelerine göre çok daha ekonomik ve Türk-Azeri tarihi dostluk ve kardeşliğinin verdiği güvenle eğitim yaşantınıza devam edebileceğiniz modern ve gizem dolu bir ülke.

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi – 2019

Ülker Musazade
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.