ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren anne sütü ile beslenmeye başlar. Ancak anne sütünün olmadığı veya yetersiz olduğu bazı durumlarda bebekler formül mama takviyesi de alabilir, bu da dünyanın sonu kesinlikle değildir. Uzmanlar genellikle bebeklerin 4 ay ila 6 ay arasında ek besine geçişini onaylarlar. Bundan daha önce ek besine başlatmak, bebeğin fizyolojisi gereği doğru değildir. Bebek çok küçük olduğu için her şeyi yiyemez, sindiremez, alerji yapabilir ve bu durum büyük sorunlar oluşturabilir. Bazı bebeklerde ek gıdaya geçme süreci 8 aydan da başlayabilir. Bunu bebeğinizi takip eden çocuk doktoru ile görüşüp karar vermelisiniz. Bazı bebekler hem anne sütü alamaz hem de formül mama sevmez. Bu gibi durumlarda 4 aylıkken ek gıdaya geçmek uygun görülecektir.

Ek gıdaya geçseniz de bunu bir süre anne sütü veya formül mama ile desteklemeniz gerekecektir. Bebeğin ek gıdaya geçme süreci aynı zamanda anne için de yeni bir deneyim alanı ve serüvendir. Annesi de bebeğiyle birlikte birçok şey öğrenecek ve yeni şeyler keşfedecektir. Her bebek farklı olduğu için deneye yanıla doğru bulunacaktır.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci
 • Bebeğiniz için ek gıdaya yeni başladıysanız ve bebeğiniz çok iyi yemiyorsa bunu dert etmemelisiniz. Çünkü bebeğinizin hareketli dönemleri başlamıştır, algısı daha açıktır ve artık daha aktiftir. Bu yüzden kilo alması zorlaşacaktır. Bununla birlikte diş çıkarma gibi zorlu bir süreç de kendisini bu dönemde karşılayacağından biraz sabırlı olunmasında yarar vardır.
 • Bebeğinizi doktorunuz da tavsiyesiyle tam zamanında ek gıda sürecine geçirmelisiniz. Geç kalınması durumunda çocuklarda tembellik olabilir. Genellikle 6 aylıktan sonrasına bırakılması iyi görülmemektedir. Çocuğunuzun gelişimi neyi gerektiriyorsa doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Ek Besinlere Neden 4 Aydan Önce Başlanmamalı?

Bebeklerin gelişimi zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Bir bebeğin sindirim sistemi her şeyi yemeye uygun değildir. Zamanından önce verilen herhangi bir gıda bebeğin karaciğer ve böbreğine fazla yük bindirebilir. Bununla birlikte mide ve bağırsak sistemleri de her gıdayı yemeye açık değildir. Bu yüzden her ay bebeğin yiyebileceği şeyler farklıdır, her ay yeni yiyecekler eklenir. Bir bebek, herhangi bir alerjiye sahip değilse bir senenin sonrasında her şeyi yiyebilecek duruma gelecektir ve bebek için tüm yeme yasakları da kalkacaktır. Bebeklerin ilk etapta; yutma, çiğneme gibi refleksleri öğrenme ve ardından hakim olması gerekmektedir. Zamanla daha büyük boyutta besinler bebekler için uygun olacaktır. 

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerin Ek Gıdaya Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Demin de ifade ettiğimiz gibi her bebeğin serüveni farklı olduğu için ek gıdayla tanışma dönemi de farklı olacaktır. Bazı bebekler ek gıdaya sürecine kolay adapte olabilirken bazı bebekler de bu durumu reddedebilir. Özellikle prematüre bebeklerde bazen ek gıdaya geçiş süreci 7 aya kadar sarkabilir. Bu sorun yapılacak bir durum değildir. Bazen bu 8 aya kadar uzar. Bebeğin eninde sonunda katı gıdaya alışacağı düşünülerek annenin kendini rahatlatması önemlidir. Anne konu hakkında aceleci ve stresli davranırsa bu bebeğine de yansıyabilir.

 • Bebeğin ağzına kaşığı uzattığımızda bunun bir yiyecek olduğunu farkederek ağzını açmaya yönelmesi.
 • Yiyecekleri sırasıyla önce ısırıp ardından çiğneyip ve daha sonra yutma kabiliyetine erişmiş olması.
 • Bebekteki emiş gücünün ilk zamanlara nazaran daha kuvvetli bir hal alması.
 • Bebeğin diş çıkarma sürecine girmiş olması.
 • Herhangi bir nesneyi, oyuncağı kendi parmakları ile kavrayarak tutabilecek olgunluğa erişmiş olması
 • Başının düşmemesi, baş kaslarının başı artık dik tutar hale getirmesi.
 • Bebeğin parmaklarıyla kavradığı nesneyi ağzına doğru yönlendirmesi.
 • Bebeğinizin acıktığında huysuzlaşması, bunu belli edecek sesler veya kelimeler çıkartması.
 • Siz yemek yediğinizde bunu farkederek sizin yemeğinize dikkat kesilmesi.
 • Bebeğinize herhangi bir yiyecek uzattığınızda bunu farkederek tatmak için hemen ağzını açması.
 • Siz yemeğinizi yiyorken size ‘Bana da ver.’ der gibi bakması veya yiyecekten istediğini ısrarla belli etmeye çalışması.
 • Bebeğinizin geceleri daha sık uyanmaya başlaması.
 • Zamanla oyuncaklarını daha sık bir şekilde ağzına götürerek gevelemeye, ısırmaya başlamış olması.
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

İlk Ek Gıdam, İlk Katı Gıdam

Bu, anne içinde oldukça heyecan verici bir başlangıçtır. Bebeği ilk kez yemek yiyecektir. Bunun için ilk adres sebzeler ve meyvelerdir. Havuç, patates gibi sebzelerden yapılan yumuşak sebze püreleri ile bebeğinizi ek gıdayla tanıştırabilirsiniz. Bebeğinizin midesi çok ufak olduğu için ilk gün tüm kâseyi yemesini beklememelisiniz. Önce birkaç kaşık, ardından da bu porsiyonu arttırarak zamanla çoğaltabilirsiniz.

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeğinizin ek gıdaya başlamasıyla birlikte su içmeyi çoğaltması da önem taşır. Su alışkanlığını edindirmek için renkli suluklardan faydalanabilir, bunu oyun haline de getirebilirsiniz. Bebeği zamanla meyve püreleri ile de tanıştırmalıyız. Bebeğimizin neleri sevip neleri sevmediği de tadım yaptıkça ortaya çıkacaktır. Alerji yaptığını düşündüğünüz bir ürün varsa bunun için bir gün ara verebilirsiniz. Alerjik etki bebekte kesin bir şekilde görülürse o besin bir daha bebeğe verilmemelidir.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.