ALTIN 316,63
DOLAR 6,1015
EURO 6,5984
BIST 7,8517
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 9°C
Hafif Yağmur

Bes Otomatik Katılım Nedir?

A+
A-
Bes Otomatik Katılım Nedir?

Son dönemlerde özellikle çalışanlar açısından en merak edilen konu zorunlu bireysel emeklilik sigorta sisteminin yeniden gündeme taşınması ve zorunlu hale getirilmesi oldu. Daha önce yasaların belirlediği kurallar çerçevesinde gönüllü katılım anlayışına hakim olan BES, Türkiye’de yapılan yeni bir düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu kılınmıştı. Ancak çalışanlar, otomatik katılım sürecinin ardından belirli bir süre bekleyip bireysel emeklilik sistemini reddedebiliyorlardı ve ilk iki aylık bireysel emeklilik sürecinin ardından bu haklarından feragat edebiliyorlardı.

Hükümet, 2018 ve 2019 yılında yeniden zorunlu bireysel emeklilik sigorta sisteminde değişiklikler ve yenilikler yaşanacağını açıklamıştı. Bu hem işveren için hem de işçi için merak konusu olmuştu. Bireysel emeklilik sisteminin çıkış amacı, ilk etapta çalışanların sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı olarak ortaya atılmıştı. 

Bes Otomatik Katılım Nedir?

Son Dönemde Yapılan Değişiklik

Zorunlu bireysel emeklilik sigorta sisteminde son dönemlerde yapılan değişikliklerden ilki yeniden otomatik katılım sürecinin 1 Ocak 2019 tarihi ile aktif olmuş olmasıdır. Dolayısıyla, geçtiğimiz senelerde BES hakkını iptal eden çalışanlar sisteme yeniden entegre edilmiş oldu ve sigortaları yeniden aktif hale getirildi. Sigortasını iptal eden çalışanlar için en merak edilen konu ise bu bireysel emeklilik hakkını iptal edip edemeyecekleri yönünde oldu. Resmi Gazete’nin yapmış olduğu açıklama ise daha önce sistemi iptal etmiş ve cayma hakkını kullanmış olan çalışanların yeniden bu üç yıl içerisinde sisteme bir defaya mahsus olmak yeniden eklenecekleridir. Yapılan düzenlemeler sonucunda hem Ocak ayına hem de Nisan ayına mahsus olmak üzere çalışanların maaşları üzerinden zorunlu bireysel emeklilik sigorta kesintisinin yapıldığı ifade edildi.

Bes Otomatik Katılım

BES Kesintisi Ne Kadar Olacak?

Yasaların aktif hale gelmesiyle birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bünyesinde bin ve üzerinde çalışan bulunduran özel şirketler de sisteme eklenmiş olacak. Çalışanlar maaşlarına yansıyacak olan BES kesintisi prime esas kazancın yüzde üç oranında gerçekleştirilecek. Kamu veya özel şirket çalışanı olması farketmeksizin 45 yaşını doldurmamış olan tüm çalışanlar zorunlu bireysel emeklilik sigortasına otomatik olarak dahil olacaklardır. Bireysel emeklilikten daha fazla yararlanmak isteyen çalışanlar maaşlarından daha fazla kesinti yaptırma haklarına sahip olabilecekler. Bu hususta devletin ya da kanunların belirlemiş olduğu herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Dolayısıyla çalışanın zorunlu bireysel emeklilik sigorta sisteminde aktif bir şekilde yer alması durumunda devlet de her ay yüzde 25 oranında katkı payı ile destek olmaya devam edecektir. Ayrıca 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle çalışan sayısı 5 ile 9 arasında olan şirketler de zorunlu bireysel emeklilik sigorta sistemine katılacaklardır.

Bes Otomatik Katılım

BES’in Faydaları Nelerdir?

Çalışan zorunlu bireysel emeklilik sigorta iptali yaptırmaması halinde 1000 TL tutarında devlet katkı payına hak kazanacaktır. BES sisteminden emekli olunması halinde şayet bir çalışanın 10 yıl üzerinden gelir anlaşması da bulunuyorsa devletin tanımış olduğu ilave yüzde 5’lik devlet desteği de eklenmiş olacaktır. 

Yapılan tüm güncelleme ve yenilikler sonrasında 2 milyon çalışanın 2019 yılının başları itibariyle işverenleri tarafından zorunlu bireysel emeklilik sigorta sistemine geçirilmiş oldukları belirtildi. BES sisteminin aktif olduğu 2017 yılından bu zamana kadar toplamda 12 milyon üzerinde çalışanın BES sistemine dahil edildiği açıklandı. Ancak 12 milyon kişi üzerinden 7 milyon kişi zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı kabul etmeyerek sistemden çıkışını gerçekleştirdi.

Bes Otomatik Katılım

2019 Yılında BES Taksitleri Arttı

2019 yılında asgari ücrete yapılan zamla birlikte zorunlu bireysel emeklilik için maaşlardan kesilen tutarlarda da artış gözlendi. Yapılan resmi açıklamaya göre senenin başından itibaren çalışan maaşları üzerinden brüt ücretten, söz konusu toplam 2.558,40 TL üzerinden yüzde 3 oranında bir kesinti yapılacağı açıklanmıştı. Bu tutar ise çalışanın maaşından 76,7 lira oranında bir kesintiye denk gelmektedir. Bu zamana kadar zorunlu bireysel emeklilik sigorta sistemine daha önce hiç giriş yapmamış olan şirketlere ise sisteme zorunlu dahil olmaları adına iki aylık bir süre tanındı. Ancak buna rağmen çalışanlarını bu sisteme dahil etmek istemeyen işverenlere ise bir takım cezai yaptırımların uygulanacağı açıklandı. Yapılan resmi açıklamada işverenin zorunlu bireysel emeklilik sigorta sistemine dahil etmediği her bir çalışanı için 100 lira cezai ödemede bulunması kararlaştırıldı.

Bes Otomatik Katılım

BES’ten Nasıl Çıkılır?

BES için yapılan en önemli değişikliklerden biri de zorunlu emeklilik sistemini iptal edenleri ilgilendirmektedir. BES için iptal hakkını kullanan çalışanlar üç yıl içerisinde BES sistemine yeniden geri dönüş yapabilecek. Bu durum için Hazine ve Maliye Bakanlığı bu süreyi üç yıldan beş yıla kadar uzatma kararı aldı. 

Zorunlu bireysel emeklilik sigorta sisteminde bir çalışanın emekli olabilmesi için içerisinde bulunduğu otomatik katılım sistemine 10 yıl boyunca iştirak etmiş olması gerekecek ve bu süreç boyunca 56 yaşını tamamlayarak sistemden emekli olarak ayrılabileceklerdir. Ayrıca konu hususunda Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş sigorta şirketleri aracılığı ile işlemler yasal bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.