ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Bipolar Bozukluk Nedir?

A+
A-
Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, hayat boyu devamlılık arz etmeyen, hayata müdahalesi belli dönemlerde yoğunluk meydana getiren ve yetilerin kaybına yol açan ruhsal bir hastalıktır. Bu bahsi geçen dönemler 3 grupta incelenir: mani dönem, major depresif dönem ve karma dönem.

Bipolar bozukluk belirtileri, bipolar bozukluk testi, bipolar bozukluk, bipolar belirtileri testi, bipolar bozukluk ilaçları, bipolar tedavisi ne kadar sürer, bipolar bozukluk testi çöz, bipolar bozukluk tamamen düzelir mi?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bunları kısaca ele alacak olursak;

1. Mani Dönem

Mani Dönem bir diğer tabiriyle beyindeki Öfori/ İrritabilite alanında duygu değişimine sebep olur.  Her dönemin bedene belli başlı yansımaları oluyor ki bu dönemde bedensel gözlemler uzun süreli uykusuzluk halinde bile uykuya gereksinimin azalması şeklinde kendini belli eder. Manik Dönemin bunun haricinde belirgin belirtileri; benliklerini fazlasıyla dışa vurma durumu, baskın konuşma veya normal yaşantının aksine sürekli konuşma isteği, cinsel ilişki isteğinde artış ve riskli spor veya harici aktivitelere sonuç düşünülmeksizin atlama vb.

Bipolar Bozukluk

2.Major Dönem

Major Dönem belirttiğimiz gibi diğer tabiriyle Depresif dönemdir. Kişide meydana gelen duygu durumu: depresyon, zevk veya ilgi alanlarında his kaybı, istek yitimi…

Bu dönemin bedeni olarak göstergeleri ise Mani Dönemin aksine yoğun uykusuzluk, cinsel istek yitimi, halsizlik şeklinde seyreder. Hasta bu dönemde iştahsızlık yaşar ve sürekli her durumdan şikayet eder, normal zamanda sıkça ziyaret ettiği tanıdıklarının yüzünü görmek istememe veya normal yaşantısında pekte haz etmediği kişilerle bu dönemde daha sıkı ilişkiler içine girme şeklinde de tabir edilebilecek duygu durum karmaşası gözlenir. Hatta en basit örneğiyle yaptığı alışverişte bile dengesizlikler meydana gelebilir. Şöyle ki gelirini veya o anki cüzdanının durumunu düşünmeden, beklenmedik zamanda alakasız satın almalar gerçekleştirme ve ya tam tersi durumda alınması lazım bir ihtiyacın maddi sıkıntıyı(olmamasına rağmen) bahane ederek almama şeklinde gözlenebilir. 

Bipolar Belirtileri

3. Karma Dönem

Karma Dönem isminden de anlaşılacağı üzere önceki iki dönemi yani Manik ila Major (Depresift) Dönemin belirtilerinin ortak seyrettiği dönemdir. Yani Manik Dönemde görülen benlik dışa vurumu veya hayat hakkındaki ileriki dönemlere ait düşüncelerin fazla dışa vurumu, konuşma edimindeki artışın yanı sıra hayatın boşluğu ve intihar eğilimi, suçluluk duygusu, insanlardan kaçma ve konu hakkında fikir beyan etmeme gibi karşıt duyguların aynı anda kendini gösterdiği dönemdir. Bunun haricinde her iki dönemin aynı zaman diliminde değil de art arda kısa dalgalar şeklinde de belirtilerini gösterebildiği durumdur. 

Bipolar Bozukluk Ne kadar Sürer?

Kısaca Bipolar bozukluk belirtileri bu şekilde dönemsel ve dönemlerde bedensel belirtiler ile hastalığın habercisi olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.