ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

Çalışanların Hakları | İş Hayatının Getirdikleri ve Adalet Terazisi

Çalışanların Hakları | İş Hayatının Getirdikleri ve Adalet Terazisi

Hayatın kuralıdır çalışmak. İnsanoğlunun sınırsız ihtiyaçları, kişiyi “çalışmak, kazanmak, tüketmek” şeklinde döngüsel sistemin içinde tutmaktadır. Çalışanların Hakları başlıklı yazımızda tüm detayları bulabileceksiniz.

Çalışarak para kazanmak ve bu parayla ihtiyaçlarımızı karşılamak ve tüketim toplumunda yerimizi almak şeklinde özetleyebiliriz bu durumu. Yaşamın son bulduğu ana kadar deva eden bir süreç.

Günümüzde nüfusun hızla artması ve tüketim toplumuna doğru dönüşüyor olmamız, ihtiyaçlarımızı karşılamada yaşadığımız kıtlık gibi çalışmak içinde arz talep dengesizliğiyle karşılaşmamız her geçen bir kat daha artmakta. 

Çalışanların Hakları
İş Hayatının Getirdikleri ve Adalet Terazisi

Meslek sahibi olabilmemiz için verdiğimiz emek ve mücadele sonrasında iş yaşamındaki yerimiz hazır dersem, “hiç de gerçekçi olmadığımı” söylediğinizi duyar gibiyim.

Gerçekten de öyle; iş yaşamındaki rekabetin artması ve dolayısıyla iş bul makta yaşadığımız zorluk geleceğe de endişeyle bakmamıza neden olmakta.

3600 İle Hemen Emekli Olun

Ancak 3600 gün üzerinden emekli olmak istenirse SSK (4A), BAĞ – KUR (4B), Emekli Sandığı (4C) ve diğer sigortalar olmak üzere bir çalışanın kadın veya erkek olması farketmeksizin bazı şartları yerine 

İş kur iş ilanlarını takip etmek, iş görüşmeleri yapmak, iş başvurusu yapmak, stajyer olarak çalışmak, çalışmak ve para kazanmak için mücadele vermek…

Yaşadığımız toplum sorunlarıyla da mücadele etmemizi zorunlu kılıyor bizlere.

İş bulmak başlı başına bir dert iken, çalıştığımız işte karşılaştığımız problemlerle de başa çıkmak başka bir güç ve sabır istiyor. 

Yeni başladığımız her iş bizlere yeni umutlar ve geleceğe ait hayaller kurdururken, çok geçmeden bunların kabusa dönmesi de ihtimaller arasında.

İş yaşamındaki arz talep dengesizliğinin talep yönünde artış göstermeyi huy edindiği ülkemizde çalışanların yerlerinin en kısa sürede doldurulabiliyor olması “kanunun tanımlamasıyla: işçi” açısından bir başka problem olarak karşımıza çıkıyor.

İş güvenliği tedbirlerinin eksik yada hiç alınmamış olması, iş kazalarının yaşanması, para ödemelerinin eksik ve zamanında yapılmaması, İş kanunu ve mevzuata aykırı yönetimsel kararlar alınması, çalışanlar hakkında doğruyu yansıtmayan iddia ların ortaya atılması,   İstifa dilekçesi yazmak, ayrılma süreci, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı hesaplama, mevzuat gereklilikleri, iş dünyası haberleri, gazeteler de iş ilanları, 4857 sayılı iş kanunu… 

Çalışanların Hakları
Mobing

İşte tam da bu konuda imdadımıza yetişecek 4857 sayılı iş kanununu sizlerle paylaşıyorum.

İşverenler ve işverenlerin avukatları ve muhasebecileri kadar çalışanların da bilmesi gereken kanun. Okuyan herkesin kolayca anlayabileceği sade bir dilde hazırlanmış, kanun hazırlayıcı tarafından.

Mutlaka okumalı ve iş anlaşması yaparken ve yaptığımız anlaşmayı fesih ederken bilmemiz gereken önemli maddeleri bizlere sunuyor.

Çalışanların Hakları : İş yaşamında patronun kurallarını  çoğu zaman kabul ediyor ve uyguluyoruz.

Ama bazen de haklarımızı bilmediğimizden kural dışı zorlamaları göremiyor ve karşı çıkamıyoruz. Yada ne yapmamız gerektiğini bilemiyor bazen de haklıyken haksız konuma düşebiliyoruz.

Her bir çalışanın el kitabı olması gereken, çalışanın hak ve sorumluluklarını, işverenin hak ve sorumlulukları adalet terazinde tartarak dengeyi koruyan İş Kanunu her daim önemini koruyacak ve adaleti sağlayacaktır.

  • 4857 sayılı iş kanunun tam metnine buradan ulaşabilirisiniz.
  • İş kur iş ilanları ve başvuru yapmak için buradan ulaşabilirsiniz.
  • Kariyer.net iş ilanlarına başvuru yapmak için buradan ulaşabilirisiniz.
  • Elemanonline sitesinin iş ilanlarına başvuru yapmak için buradan ulaşabilirisiniz.
  • Secvercv sitesinin iş ilanlarına başvuru yapmak için buradan ulaşabilirsiniz.
  • Yenibiris.com sitesinin iş ilanlarına başvuru yapmak için buradan ulaşabilirsiniz.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.