ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

Çevre Kirliliği Nasıl Önlenir?

A+
A-
Çevre Kirliliği Nasıl Önlenir?

Çevre kirliliğini önlemek tüm canlılar için hayati önem taşımaktadır. Günümüzde insan sağlığını ve hayatı tehdit eden sorunların başında gelmektedir.

Çevre kirliliği arttıkça hastalıkların arttığı, yaşam kalitesinin de bir o kadar düştüğü gözlemlenmektedir. Dünya nüfusunun ortak problemi olan çevre kirliliği,  geleceğimizi önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Dünya gündemini ciddi anlamda meşgul etmektedir. Üretimden ve tüketimden oluşan atıkların önlemler alınmadan doğal yaşama bırakılması kirliliğin büyük kısmını oluşturmaktadır.

Doğanın temel unsurları olan hava, su, toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan, canlıların hayatını olumsuz yönde etkileyen büyük bir sorundur.

Toplumun çevre kirliliği hakkında bilinçlendirilmesi ve önlemler alınması gerekmektedir.

Temiz Çevre
Temiz Çevre

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Çevre kirliliğinin birçok nedeni vardır. Bir bütün olan çevre,  yaşamımızda kullandığımız temel fiziksel unsurlardan oluşmaktadır.

İnsanoğlu bunları bilinçsizce tüketirken doğal yaşama zarar vermektedir. Çevre kirliliği çok geniş bir alanı kapsamaktadır.

Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, besin kirliliği, gürültü kirliliği, küresel kirlilik gibi sürekli artan bir sorundur.

Çevre kirliliğinin artması demek insanoğlunun kendi yaşam alanına zarar vermesi demektir. En önemli nedeni insan kaynaklarıdır. 

kirli çevre
kirli çevre

Hızlı nüfus artışı, plansız çarpık kentleşme, doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması, hızla artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için endüstriyelleşmenin artması ve buna bağlı olarak teknolojinin hızla gelişmesi.

Üretimden ve tüketimden kaynaklı atıkların doğaya atılması, yetersiz altyapı, ormanların tahribi, yangınlar, toprak erozyonları, tarımda kullanılan ilaçlar, nükleer silahlar çevre kirliliğinin başlıca nedenleridir.

Kamp Alanları Listesi | Türkiye’nin En İyi Çadır Kamp Alanları

Yaz aylarının sonuna yaklaşmamızla izinleri bitenler, bir geceliğine de olsa tertemiz doğanın ortasına atlamak isteyenler, camping girişimine yeni başlayacak olanlar için biraz daha yakında bulunan, kamp çantanızı sırtlayıp gidebileceğiniz en iyi kampalanları listesini sizler için derledik.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda dünyadaki çevre kirliliğinin % 50 sinin son 35 yılda meydana geldiğini göstermektedir. Bu da kirliliğin giderek arttığını göstermektedir ve ciddi bir orandır.

Çevre kirliliğinin nedenlerini dünyadaki her toplumun bilmesi önemlidir.

çevre kirliliğini önlemek
cevre kirliliği

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz ?

İnsanoğlu doğa ile denge içinde yaşayabilir. Çevre kirliliği kontrol altına alınabilir.

Çevre; insan ve başka canlıların yaşamı boyunca hayatını sürdürdüğü dış ortamdır ve ekolojik sistem hızla bozulmaktadır hızla çözüm aranır bir sorun haline gelmiştir.

Giderek artan bu büyük sorunu önlemek için insanların bilinçlendirilmesi ve eğitimde çevre kirliliğine daha fazla yer verilmesi gerekmektedir.

Bu anlamda her birey kendi üstüne düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmek zorundadır.  

çevre kirliliğini önlemek
cevre kirliliği

Evimizde çıkan atıklar çevreye gelişi güzel atılmamalıdır. Piknik ve gezilerde oluşan atıkları doğal ortama bırakmamalıyız.  

Kızartma yağlarını lavabolara dökmemeliyiz. Atık pil ve türevlerini, şişeleri, plastikleri, camları, poşetleri, kartonları çöplere değil de geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

Bizler çevremize duyarlı davranarak, diğer insanlara örnek olabilir, çevrenin kirlenmesini azda olsa önleyebiliriz.

Aynı şekilde fabrikaların, işletmelerin endüstriyel, kimyasal her türlü atıklarını doğaya arıtmadan ve zararlarını gidermeden bırakmaması gerekmektedir. 

çevre kirliliğini önlemek
yangin

Bir başka önemli konulardan biri ise tarımsal ürünlerin kullanımına dikkat etmek,  tarımda gereksiz ilaçlamalardan kaçınmalıyız.

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için denetimler artırılmalı,  uymayanlara cezai yaptırımlar uygulanmalıdır.

Toplumun çevre kirliliği hakkında hızla bilinçlendirilmesi gerekmektedir… Konu ile daha detaylı bilgilere www.csb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.