ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Depresyon Nedir? Nasıl Anlaşılır?

A+
A-
Depresyon Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Depresyon ne demektir? Kişinin kendini oldukça üzgün, halsiz, mutsuz, fiziksel ve mental aktiviteler açısından yetersiz görmesi durumu olarak nitelendirilebilir. Ağır depresyon belirtileri nelerdir? Bu gibi durumlarda bireyler düzenli olarak yaptıkları uğraşılardan sıkılabilir keyif aldıkları hobilerini yapmak istemez veya o aktivitelerden haz alamaz duruma gelebilirler. Mesela satranç oynamayı çok seven bir insan satranç oyununu çok sıkıcı bulmaya başlayabilir ki tahammülsüzlük depresyonun belirgin göstergelerindendir.  Depresyon belirtileri testi nedir?

Depresyon

Depresyon kişileri yalnızca mental olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da etkiler. Birey bu esnada kilo kaybına uğrayabilir ya da aşırı iştah artması sonucu kilo almaya başlayabilir. Ama daha çok iştah azalması şeklinde kendini gösterir. 

Bunların yanısıra depresyondaki bireyler uyku bozukluğu, uyku düzensizliği, uyuyamama yahut uykudan gerekli ve yeterli verimi alamama halleriyle karşılaşabilirler. Uyumakta zorlanmalar, geceleri alışıla gelmişin dışında uyanmalar, sabah uyanmakta güçlükler bunlara örnek gösterilebilir. 

Depresyon da Uyku Bozuklukları

Kişi aynı zamanda sürekli olarak kendini yargılama, her olayda kendini suçlama, gereksiz ve faydasız bir insan olduğunu düşünme gibi kendisini psikolojik baskılara maruz bırakabilir.

Kişinin kendisini ait olduğu sosyal çevreden soyutlaması kalabalık ortamlardan sıkılması örneğin bir öğrencinin artık okula gitmek istememesi ve sınıfında çok utangaç tavırlar sergilemesi depresyonun bir tezahürü olabilmektedir. 

Depresyon ve Belirtileri

Bu gibi durumlar beraberinde dikkat dağınıklığınıda getirebilir ve depresyonda olan bir insan çalışma ve sosyal hayatında olumsuz etkilenebilir.   

Depresyona insanların yaşayabileceği birçok travmatik durum neden olabilir fakat bu belirtilerin görülmesi her zaman depresyon habercisi olmayabilir. Bu gibi psikolojik ve fiziksel anormallikler bir kaç gün içinde normale döndüğü taktirde buna depresyon tanısı konmayabilir. Fakat hafta ya da haftalar süren bu denge bozukluğu halleri bizde bu kişiye dair klasik depresyon hali içerisinde olduğunu gösterecektir.             

Depresyonun Sebepleri 

Diğer pek çok duygusal bozukluklarda olduğu gibi depresyon durumlarıda yalnızca tek bir nedene bağlanamaz. Tam tersine depresyon güçlü bir bunalım halidir ve oluşması için birden fazla unsurun bir araya gelerek beynin kimyasal yapısını etkileyerek normal işleyişini bozması gerekir. Depresyonun nedenlerini dört başlıkta inceleyebiliriz. 

Biyolojik nedenler:  Kişinin ailesinde yani genetik kodlarında depresyon gibi rahatsızlıklar mevcutsa eğer durum depresyon görülme riskini artırabilir.  

Depresyon

Psikolojik nedenler: Bireyin sosyal veya ailevi çevresinden birini kaybetmesi, iş hayatında yaşadığı olumsuzluklar veya boşanma durumları gibi travmatik hadiseler insanları depresyona itebilecek sebepler arasındadır. Bu gibi durumların ortaya çıkardığı stres uzun ve sürekli tekrarlama eğilimi gösterdiği taktirde risk daha da artacaktır. 

Davranışsal nedenler: Eğer birey alkol veya madde bağımlılığına sahipse bu durum depresyona daha kolay girmesine ve bu durumun uzun sürmesine neden olacaktır. Sigaranın dahi psikolojiyi olumsuz etkilediği bilimsel bir gerçekliktir. 

Depresyon

Sosyal nedenler: Bireyin gerek ailesi gerek yakın veya uzak sosyal çevresiyle olan bozuk ve sağlıksız ilişkileri akranlarıyla sorunlar yaşaması patronu veya iş arkadaşlarından kaynaklanan mobbing dediğimiz psikolojik baskılar gibi durumlar depresyona neden olacak unsurları hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı bir hüviyet kazanabilir. O yüzden geniş ailelere mensup bireylerin psikolojik anlamda daha sağlıklı ve bu gibi bunalımsal sorunlara karşı daha dayanıklı olduklarını söyleyebiliriz.  

Depresyon Tedavisi

Psikiyatrik tedavi 

Adından da anlaşılacağı gibi psikiyatrik tedavi ilaçla depresyon tedavisidir. Depresyon ilaçları antidepresanlardır ve kişideki rahatsızlığın durumuna göre işlevsel bakımdan çeşitlilik gösterir. Genelde beyindeki sinir ileticilerin daha işlevsel çalışması yahut belli sinir ileticilerin geri emilimini düşürmek içindir. Bazı durumlarda bazı insanlar antidepresan almasına rağmen sinir ileticileri eski işlevini yakalayamaz ve bu durumda elektro konvülsif tedavi denilen bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yönteminde kişinin başına elektrotlar yerleştirilerek beyinden elektrik akımının geçişinin kolaylaşması sağlanır.  

Depresyon ve Belirtileri

Psikoterapik tedavi 

Bu tedavi yönteminde kişinin depresif bozukluklarının altında yatan sebeplere bakılmaz depresyon dönemi ve sonrasında bozulan fonksiyonların eski haline döndürülmesiyle ilgilenilir. Depresyon tedavi belirtileri nelerdir? Psikoterapi tedavisinde çok etkili yöntemlerden birisi bilişsel davranışçı terapidir. (BDT) BDT kişinin geçmişe dayalı negatif inanç, tutum ve davranışlarını saptayarak bunları hem geçmiş hem gelecek adına daha olumlu düşündürecek pozitif karşılıklarıyla değiştirmeye odaklanır. Bu tedavi yöntemi genellikle diğer yöntemlerle birlikte uygulanır. 

Depresyon

Davranış Tedavileri 

Bu yöntemde bireyin eski yaşantısından sıyrılarak hem fiziksel hem ruhsal hem de mental olarak rahatlamak değişiklik ortaya koyarak kişinin farklı, daha güçlü, zinde ve daha verimli hissetmesi amaçlanır. Mekan değişikliği, seyahat, spor, kültürel ve sanatsal etkinlikler, sosyal aktiviteler örnek verilebilir. Ayrıca zararlı alışkanlıklardan kurtularak sağlıklı beslenme, düzenli bir hayat bu tedavi yönteminde tavsiye edilebilir. 

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.