ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Diyabet Hastalarının Sorunları ve Pratik Çözümler…

A+
A-
Diyabet Hastalarının Sorunları ve Pratik Çözümler…

Bu yazımda, Şeker hastalığı belirtileridiyabet hastalığı başlangıcındaki belirtilerdiyabetin izlenmesikan şekerini normal düzeylerde tutmaya çalışmakfiziksel aktivitediyabette beslenme ve egzersizsağlıklı beslenmeglisemik indeksdiyabetik gıdalardiyabet ve ayak bakımıdiyabet ve sigara,diyabet ve diş sağlığıdiyabet ve obezitediyabet ve yolculukkonularında araştırmalarımı bulacaksınız.

Uzun zamandır bu konuyla ilgili araştırma yapmaya çalışıyorum. Aslında araştırma yapıyorum fakat ulaştığım veriler araştırma yapmadığım sonucuna götürüyor beni.

Çağımızın sorunlarından bir tanesi de sanal dünyada gerekli gereksiz birçok verinin bulunması. Ulaşmak isteğiniz detaya bilgi seviyenize göre ulaşabileceğiniz gibi saçma bir durum yaşanmakta.

Bilmediğiniz bir konuyu öğrenmek amacıyla araştırmaya başladığınızda ulaştığınız makale ya da yazının doğru olup olmadığını nereden bileceksiniz ki? Zaten bilmediğiniz için araştırmıyor musunuz?

Aradığınızı buldunuz, hop bir başkası daha farklı anlatım içerisinde! Bir başka yayına konsantre olduğunuz, hoppaaaa bu hepsini sildi, süpürdü! Doktor – Hemşire – Diyetisyen – ve biz – ve yaşam üzerine kurulu bir hastalık, diyabet…

Araştırmak, öğrenmek, sormak, kendini yenilemek, gelişmeleri takip etmek ve hiiiçç sinirlenmemek adına kuralları olan bir hastalık.

İşimiz çok zor; diyabet, diyet, diyet mutfağı, dengeli beslenme, yemek tarifleri, tatlı tarifleri, diyabette beslenme, beslenme ve egzersiz, kırmızı et, beyaz etten uzak dur, size özel beslenme düzeni, lifli gıdalar, tatlandırıcı, tuz, şeker…

Bunların hepsini araştırıp, öğrenip mutfakta uygulayacağız… yaşantımıza monte edeceğiz… bazı damak zevklerimizden vazgeçeceğiz… direneceğiz… kabulleneceğiz… ve böyle mutlu olmaya çalışacağız…

Kolay olmayan ve kesin kurallarının olduğu bir oyun gibi diyabet. Çizgiyi aştığımızda cezayı ne zaman keser belli değil, ve bu ceza ne olur o da belli değil.

Ciddiye alıp, yaşantımızın her karesinde koşulsuz sadakat karşılığında sağlıklı uzun bir ömür kazanacağımız bir oyun. 

Konumuza dönecek olursak, 9 yıldan fazla zamandır Tip1 diyabet hastasıyım. “Yediklerine dikkat et!” Eminim ki bu cümleyi diyabetli olan herkes doktor kontrollerinde, evlerinde, işyerlerinde, arkadaş toplantılarında onlarca-yüzlerce-binlerce defa duymuştur. Dikkat edin arkadaşlar…

Bu cümleyi duyunca o kadar gülmek geliyor ki içimden… sizlerin de öyle olmuyor mu? Dikkat edin… dikkat edinn… dikkat edinnn… Peki bende soruyorum o zaman, nasıl? İki dilim ekmek yediğim zaman ya da 1 dilim karpuz, ya da bir tabak sucuklu yumurta, hadi bugün abartalım; pastırmalı börek yediğim zaman ne kadar insülin yapmalıyım?

Diyabet
Diyabet

Arkadaşlarla muhabbet koyu, kaptırdım kendimi 2 kadeh içkiyi yuvarlamışım! Eeeee şimdi ne yapacağım? Ya şekerim fırlarsa? Ya ani düşerse? Ya şöyle olursam… ya böyle olursam… falan… filan…

Hepimizin diyabet yaşantısında bu ve benzeri soruları oluyordur… Doktora sormuş… diyabet hemşiresine sormuş… doktorumuzu değiştirip başka doktora sormuş… diyabet hastası arkadaşımıza sormuş… internetteki diyabet forumlarına sormuş… ve cevabı bazen bulmuş bazen de bulamamış olabiliriz.

Ben de böyle yapmıştım, hem de defalarca… Hala kafamda birçok sorunun olduğundan emin olabilirsiniz. İşte bu yüzden bu yazımı yazmaya karar verdim.

Bu yazımda, Şeker hastalığı belirtileridiyabet hastalığı başlangıcındaki belirtilerdiyabetin izlenmesikan şekerini normal düzeylerde tutmaya çalışmakfiziksel aktivitediyabette beslenme ve egzersizsağlıklı beslenmeglisemik indeksdiyabetik gıdalardiyabet ve ayak bakımıdiyabet ve sigara,diyabet ve diş sağlığıdiyabet ve obezitediyabet ve yolculukkonularında araştırmalarımı bulacaksınız.

Diyabet hastalarının yaşantılarında nelereve nasıldikkat edeceklerine yönelik konunun uzmanlarıyla yaptığım sohbeti burada paylaşacağım.

İnsülin takip sürecinde parmak delmeden kan şekeri ölçüm yönteminden bahsedeceğim.

Hepimiz için sorunların başında gelen parmak delme işi, gelişen çağda artık çözümlenmiş. Aboutt firmasının bu konuda diyabetlileri büyük bir dertten kurtaran keşfi olan Free Syle Libre’den bahsedeceğim. 

Hipoglisemi ya da hiperglisemi atakları yaşamayan diyabet hastası yoktu, hepimiz birçok kereler yaşamışızdır. Ani şeker düşmesi, ani şeker yükselmesi çok da yaşamak istemediğimiz durumlardır.

Çok çabalarız kan şekerimiz dengede olsun diye.

Bazen başarılı oluruz, bazen de yeterli olmaz gayretimiz. Yemek istediklerimizle yediklerimiz arasında dağlar kadar fark vardır çoğu zaman, bazen de abartır, ölçüye uymayız.

Kendimizi suçlarız yine dikkat etmediğimiz için, strese girer moralimiz bozulur. Offff!… yapamıyorum!… tutamıyorum kendimi!… olmuyor!… içimizden çığlık atarız kimselere duyurmadan!  

Sağlıklı Kilo Vermenin Pratik Yollar | 1 Ayda Kalıcı Kilo Vermek İçin Muhteşem Öneriler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Rümeysa Varol’un hazırladığı bu yazıyı linkten okuyabilirsiniz.

Çok zor bir sorumluluğu taşıyıp, başarmaya çalıştığımızın farkındayız. Vücudumuzun düzeni ile içimizdeki sesin arasında doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Kah başarılı oluyoruz, kah başarısız, kah kararsız kalıyoruz, kah pes ediyoruz…

Aslında yapmamız gereken çok basit. Evet çok fazla detaya girmeye gerek yok iken detaylarda boğuluyoruz. Sonuçta bu bir hastalık ve belirli kuralları ve yasakları var.

Bunlara uyduğum sürece bazı küçük kaçamaklar dışında bana sorun yaratacak da değil. Dert olacaksa da hoş gelsin sefa gelsin… Ben böyle bakıyorum diyabetin taa gözbebeğinin içine. 

Diyabet ile ilgili çok fazla kitap ve makale okudum. Doktorlarımın bana anlattıklarından farkı olmayan birçok kitap. Ayrıntılarının çok olduğu ve yarısına bile gelmeden sıkılıp bıraktığım.

Hepsinde şu düşünceye kapıldım; ben bu süreci nasıl yöneteceğim? 

Diyabet
Diyabet

Kendimi iyi hissettiğim ve mutfağıma katabildiğim, yaşantımın her bölümünde uygulamayı başardığım önemli ve değerli tavsiyelerin bulunduğu “Karatay Mutfağı” ve “Karatay Diyeti” isimli kitapları önerebilirim.

Prof. Dr. Canan Karatay kitaplarında sade ve akıcı bir dil kullandığından okuyucunun anlatılmak istenen konuya odaklanması ve bilgi sahibi olması çok kolay ve keyifli oluyor.

Diyabet konusunda hepimiz çeşitli bilgilere sahip olabiliriz.

Diyet ve beslenme konusunda ise çok eksiğimizin olduğunu düşünüyorum. Birçok diyetisyen ile görüşmüş ve birçok farklı ülke mutfağını araştırmış birisi olarak Sn. Canan hoca’ nın diyet tarifleri gerçekten bir umut ışığı oldu benim için.

Birçok tarifin basit ve zahmetsizce hazırlandığına şahit olmak beni gerçekten mutlu etti.

Diyabet
Diyabet

Aslında hepimizin beklentisi, karnımızı doyuracak, açlığımızı giderecek, kan şekerimizi yükseltmeyecek bir de üzerine HbA1c test sonucumuzun normal sınırlarda çıkacağı bir mönü değil midir?

Eğer cevap evet ise bu kitapları şiddetle tavsiye ediyorum.

Diyabet hastaları ya da hasta yakınlarının en büyük problemlerinden bir tanesi de parmak delerek kan şekeri ölçmek. Bu konuda da size önemli bir tavsiye de bulunacağım.

Abott firmasının bir ürünü olan FreeStyleLibre. Bizler için çok büyük bir gelişme olarak bakıyorum bu ürüne.

Kendim kullandım ve sensör bittiği için siparişimin gelmesini bekliyorum sabırsızlıkla. Okuyucu ve sensör’den oluşan iki parça bir sistem. Güzel tarafı ise parmak delmeye gerek kalmadan okuyucuyu sensör’e yaklaştırmanız yeterli.

Diyabet
Diyabet

Size anlık kan şekeri değerinizi, 8 saatlik şeker geçmişinizi ve şekerinizin yönünü gösteren bir ok ile çok değerli bir bilgi vermektedir.

Böylelikle kan şekerinizin düşme ya da yüksel eğiliminde olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Yani kan şekerinizin sadece o an değil ilerleyen süreçteki eğilimini görebiliyorsunuz.

Ağrısız, parmak delmeden hatta kıyafetinizin üzerinden, fark edilmeden ölçümlerinizi istediğiniz kadar yapabilirisiniz. Siz uykudayken, uyanmanıza gerek yok.

Eşiniz de kan şekerinizi ölçebilir. Sadece okuyucuyu sensör’e yaklaştırması yeterli. Bu kadar zahmetsiz ve kolay. FDA onayı almış bu ürünü incelemek için https://www.freestylelibre.com.tr/libre/web adresinden ulaşabilirsiniz.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.