ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı Giriş Koşulları

Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı Giriş Koşulları

Dokuz Eylül Üniversitesi yabancı uyruklu öğrenci giriş sınavı açıklanan kontenjana istinaden en yüksek puan alan öğrenciden başlayarak kontenjanlar tamamlanacaktır. 

Kontenjan yerleştirme yapılması esnasında iki adayın puanlarının eşit olması durumunda ilk hak yaşı daha küçük olan adaya tanınacaktır.

Sınavdan Kaç Almak Gerekir?

Yabancı adayların deu okuma fırsatı elde edebilmeleri için yapılacak olan yabancı uyruklu öğrenci sınavından 50 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. 

Adayın tercih etmediği bölümler hususunda herhangi bir yerleştirme işlemi gerçekleştirilmezken boş kalan kontenjanlar için adaylara bilgi verilmeyecektir. 

Dokuz Eylül Üniversitesi
dokuz eylül üniversitesi

Önlisans İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Yabancı uyruklu öğrenciler şayet Türk okullarının denginde bir okuldan mezunlarsa ve Dokuz Eylül Üniversitesi nin giriş şartlarını da karşılıyorlarsa ön lisans veya lisans programları için başvuru yapabileceklerdir.

Öğrenciler en detaylı ve gereken tüm bilgileri http://international.deu.edu.tr/uluslararasi-ogrenci-basvuru/ Dokuz Eylül Üniversitesinin resmi internet adresinden edinebilirler.

DEU Başvuru Koşulları

Öğrenci deu resmi internet adresinden giriş yaparak gereken tüm bilgileri girerek öncelikle oturum açmalıdır.

Öğrenci işleri ( obs ) bölümünden ilerleyerek yeni kayıt adı altında öğrenciden istenen genel bilgiler, aile, adres bilgileri, kimlik ve eğitim bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. 

Onay Süreci

Bilgiler öğrenci tarafından doldurulduktan sonra kontrol edilip onay verilmelidir. Öğrenciler kayıt işleminin tamamlanması için talep edilen tüm belgelerle birlikte obs ‘yi ziyaret edilmelidir.

Belgelerin yetkili kişilere tesliminin ardından kayıt işlemi başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.

Dokuz Eylül Üniversitesi
dokuz eylül üniversitesi

ÖSYM Yabancı Dil Muafiyet Sınavı

Öğrenciler seçmiş oldukları bölümlerde hazırlık sınıfı da bulunuyorsa muhakkak ki Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’na girmeleri gerekecektir. 

Bu sınav, DEU ‘nun belirlediği tarihler çerçevesinde Yabancı Diller Yüksekokulu’nda gerçekleştirilecektir. Bu sınava girişle ilgili tüm detaylar üniversitenin resmi internet adresinden www.ydy.deu.edu.tr ulaşılabilmektedir. 

ÖSYM Türkçe Seviye Sınavı

Hazırlık sınıfı bulunmayan ancak yalnızca kayıt yaptıran ve giriş hakkı kazanan yabancı uyruklu öğrenciler de Türkçe seviyelerinin belirlenmesi adına Üniversite Dil Eğitimi ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan Türkçe Seviye Belirleme Sınavı’na katılmaları zorunludur.

Sınav Kaydı Yaptırmak İçin

Sınav kaydı yaptırmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler sınava bir aracı sokmadan bizzat kendileri başvurarak üniversitenin belirlediği tarihler arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda kayıtlarını yapacaklardır. 

Dokuz Eylül Üniversitesi
dokuz eylül üniversitesi

DEU Kayıt Süreci

Adaylardan istenilen belgelerin fotokopisi kabul edilmemektedir. Posta yolu ile kayıt yaptırmak isteyen adayların başvuruları geçersiz olacaktır. 

Öğrenci adayın eksik belge beyanında bulunması veya belirtilen tarihlerde evraklarını tam olarak teslim etmemesi durumunda başvuru işlemi tamamlanmayacaktır. 

Öğrencilerin ders ücret bedelini ders kaydı yapılırken Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından tespit edilmiş olan ücreti ödemekle yükümlüdür.

Diğer Detaylar İçin

Ayrıca öğrenci adayları yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterlerse üniversitenin resmi internet sayfasının öğrenci işleri daire başkanlığı bölümünde yer alan yurt dışından öğrenci kabul yönergesini inceleyebilirler. 

Her üniversitenin kendine özgü kayıt koşulları olduğu için detayları öğrenmek adına internet sayfası muhakkak ziyaret edilmelidir.

Diğer üniversitelerin öğrenci kabul koşulları için buraya tıklayın.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.