ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Ev Dekorasyonu Fikirleri | Dekorasyonda Feng Shui Farkı

Ev Dekorasyonu Fikirleri | Dekorasyonda Feng Shui Farkı

Ev Dekorasyonu Fikirleri yazımızla, yaşam alanlarımız olan evlerimiz, ofislerimiz ya da bahçelerimizin dekorasyonunu estetik güzelliğin yanı sıra, kullanım kolaylığı oluşturacak bir alan da elde edebiliriz.

Tüm bunların yanında bir de bizlere huzur vererek, yaşam kalitemizi yükseltmesini istediğimizde, devreye Feng Shui felsefesi girmektedir.

Dekorasyona güzelliğin yanında, çeşitli felsefi inançları da dahil etmek adına çeşitli felsefeler tercih edilebilir. Eski Çin adetlerinde gelişmiş ve kullanılmış olan Feng Shui de bu felsefelerden bir tanesi sadece…

Ev Dekorasyonu Fikirleri yazımızla değindiğimiz son moda şıklığı yakalamanın yanında, evlerinize bereket, huzur ve sağlık da gelmesini istiyorsanız, dekorasyonlarınızda Feng Shui’ye yer açmalısınız.

Yakın geçmişte bir hayli ilgi odağı olan ve neredeyse her dekorasyonda kendisine yer edinen, dekorasyon dergilerinin ilk konuları arasında bulunan Feng Shui’nin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, bu yazı sizler için hazırlanmış demektir…

Ev Dekorasyonu Fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

Çincede ‘’Rüzgar’’ ve ‘’Su’’ manasına gelmekte olan Feng Shui, eski bir Çin öğretisidir.

Bu öğretinin ana felsefesi, yaşam alanı olan tüm mekanları doğaya uygun hale getirmek ve doğayla bir bütünlük sağlamaktır.

Doğanın enerjisiyle uyuşarak, bütünlük kazanmış olan mekanlar sayesinde, çevreyle ve doğayla uyumlu bir kapının anahtarına sahip olmuş oluruz.

Bunun yanında doğanın bizlere sağlamış olduğu enerjileri kullanarak, daha huzurlu, daha mutlu, daha bereketli ve daha enerjik bir yaşam sürmenin yolunu bulmuş oluruz ve hayatımız her açıdan daha da güzel hale gelir. 

Ev Dekorasyonu Fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

Feng Shui öğretisinin temel prensibi dikkate alındığında, yaşam alanlarında var olan enerjinin doğru şekilde devir daim ediyor olması için, odadaki mobilyaların ve aksesuarların, bu felsefeye uygun biçimde yerleştirilmiş olmaları gerekmektedir.

Feng Shui felsefesine göre, insanların bir araya geldiği ve yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdiği oturma odalarında enerjinin doğru şekilde akabilmesi için, parlak cisimler tercih edilmelidir.

Bunun yanında enerjinin ve mutluluğun yansıması adına, olabildiğince fazla ayna kullanılmalıdır.

Ancak enerjiyi temsil etmekte olan parlak nesnelerin, enerji akışını engellemeyecek biçimde yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca rahatlık ve huzuru yansıtması adına, olabildiğince rahat koltuklar tercih edilmelidir.

Koltukların üzerinde kullanılmış olan açık tonlu yastıklar da, mutluluğun artmasına yardımcı olmaktadır. Orta sehpadaki ayna detayı ve üzerinde kullanılan çiçekler, iyi enerjinin odanın merkezinde toplanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca odada birden fazla çiçek detayına yer verildiği gözden kaçırılmamalıdır. Bu kadar fazla çiçek detayına yer verilesinin amacı, yaşam alanlarının doğayla bir bağ yakalamasını sağlayabilmektir.

Ev Dekorasyonu Fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

Feng Shui felsefesi ev ortamında mutluluk, huzur, enerji ve rahatlık getirirken, çalışma ortamları ve ofislerde ise çalışkanlık, odaklanma yeteneği ve başarı getirmektedir.

Ev Dekorasyonu Fikirleri hakkındaki bu yazımızda da belirttiğimiz üzere Hong Kong, Çin ve Singapur gibi birçok yerde bulunan ofisler, Fang Shui felsefesiyle dekore edilmektedir.

Böylece kişilerin çalışmalarından daha fazla verim alması sağalanabilr. Genel manada bizlerin de meyil ettiği dekorasyon çeşitleri, Fang Shui’nin esaslarını oluşturmaktadır.

Feng Shui’nin tüm esaslarını kesin olarak uygulamak gibi bir imkan yoktur. Tam olarak uymak da bir takıntı sebebi olabilir. Genel manada temelleri öğrenmek, mekanları kendimize göre uygulamamızı sağlayacaktır.

Feng Shui esaslarına göre, çalışma alanlarıyla dinlenme alanları birbirinden ayrılmalıdır. Masanın üstü olabildiğince boş ve düzenli olmalıdır. 

Ev Dekorasyonu Fikirleri : Masada ve Ofislerde Yer Alan Bitkiler

Masada ve ofislerde yer alan bitkiler, doğayla bir bağ kurulmasını sağlayacaktır. Yatağa ve koltuklara yakın olan çalışma alanları, aklımızın her daim dinlenmekte olmasına sebep olur.

Bu durumda çalışmak ve başarı sağlamak mümkün değildir. Eğer mümkünse çalışma masaları pencereye bakmamalıdır. Pencereye karşı olan masalar ne kadar hoş görünse de sürekli dışarda bir hareketliliğin olması, çalışma dikkatini olumsuz etkileyecektir.

Ayrıca ofislerin ve çalışma masasının koridorlardan da uzak olması gerekir. Çalışma esnasında birilerinin gelip geçmesi, çalışma dikkatini olumsuz yönde tetikleyecektir.

Ev Dekorasyonu Fikirleri bağlamında Feng Shui’nin esaslarından bir tanesi de masanın olabildiğince kuzeyde olması ve masanın da kuzeyinde enerji arttıracak objelerin yer almasıdır.

Tercihen kırmızı ya da metal objelerin kullanılması, çalışmayı olumlu etkileyen bir tetikleyici olacaktır.

Feng Shui dekorasyon fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

‘’Ying & Yang’’ felsefesiyle evlerin dekorasyonuna şekil veren Feng Shui, günümüzün 8 saatini geçirmekte olduğumuz yatak odalarımızın bizlere huzur ve rahatlık sağlaması açısından bazı tavsiyelerde bulunmaktadır.

İlk olarak yatak odası için açık renkler tercih edilmelidir. Böylece içimizin daha rahat olması ve huzur bulmamız sağlanabilir.

Özellikle krem, beyaz, kırık beyaz, açık kahve gibi doğal tonlu renklerin tercih edilmesi, dinlenme seviyesini maksimuma çıkarmaktadır.

Yatak odalarında dikkat çekici renkler ve desenlerin en az seviyede kullanılması gerekmektedir. Çarpıcı renkler ve detaylı desenleri oldukça ufak detaylarda kullanarak, rahatlık ve dinginlik hissini en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz.

Örneğin yastıklarda kullanılacak desen ve renkler, odanın tasarımına bir güzellik katmanın yanında, rahatlık ve huzur veren dekorasyona da zarar vermeyecektir.

Uzmanların görüşüne göre, yatak odası duvarlarında beyaz renkten kaçınılması gerekmektedir. Çünkü beyaz renk zihni tetikler ve dinlenme imkanını elden alır. 

Feng Shui dekorasyon fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

Büyük mobilyalardan ve keskin hatlardan uzak durulması gereken yatak odalarında, simetriye de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çünkü Feng Shui bir denge felsefesidir ve bu dengeyi de ancak simetriyle sağlamak mümkündür. 2 komodin, 2 ayna, 2 koltuk, 2 yastık gibi tek olmayan parçalar kullanılarak ‘chi’nin ahenkli akışını yakalamak mümkündür.

Feng Shui’nin en önemli prensiplerinde bir tanesi de yatakların konumuyla alakalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Feng Shui’ye göre, yatağın tüm odayı görebilir şekilde konumlanması gerekmektedir.

Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Evde Çiçek Yetiştirme , ev ortamında bakılabilen süs bitkileri, çiçek çeşitleri, salon çiçekleri, saksı çiçekleri, su çiçeği, evin bunaltıcı havasını yenileyerek, evdeki enerjinin yükselmesini sağlamaktadır.

Yani pencereye arkasına alan bir yatak konumu, uyurken tehdit duygusu içinde olunmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca inanışa göre, uyurken ayakların kapıyla aynı hizada olması da kişilerde rahatsızlık oluşmasına sebep olacaktır.

Önemli olan bir diğer nokta ise yatağın altının kullanılmayan eşyalarla dolu olmasıyla alakalı. Eğer baza şeklindeki yatakların altı, kullanılmayan birçok eşyayla dolup taşmışsa, bu durumda huzurlu bir dinlenme ortamı sağlanamaz.

Yatakta uyuyan kişide baş ağrısı, stres ve huzursuzluk gibi etkiler ortaya çıkar.

Feng Shui dekorasyon fikirleri
Dekorasyon Fikirleri

Feng Shui öğretisine göre, mutfak insanlığın şans ve kısmetini direkt olarak etkilemekte olan bir yaşam alanıdır.

Feng Shui felsefesinin mutfak için belirtmekte olduğu en önemli nokta, ateş elementini temsil etmekte olan ocak ile su elementini temsil etmekte olan lavabonun yan yana gelmemesidir. Ev Dekorasyonu Fikirleri yazımızda bunlardan da bahsedeceğiz.

Bu felsefeyi hayata geçirmek için çift taraflı tezgah kullanılması oldukça yararlı olacaktır. Daha sonra yapılması gereken şey, mutfaklar için güçlü bir ışık kaynağı oluşturmaktır.

Mutfakların en fazla güneş alan yerlerde konumlandırılması, Feng Shui için çok önemlidir. Ancak yeterince güneş almayan bir mutfağınız varsa, aydınlatmayı daha güçlü kılmak adına aydınlatmaların arkasına ayna koyulmalıdır.

Ev Dekorasyonu | Mum ve Mumluklarla Sımsıcak Salon Dekorasyonu

MumlarEv ve ofis dekorasyonları nda olduğu gibi; bahçe, balkon ve teras gibi bolca vakit geçirdiğimiz alanların dekorasyon larının daha da sıcak bir havaya bürünmesini sağlamak amacıyla, mum ışığından fazlasıyla faydalanmaktayız. 

Mutfak içerisinde her zaman taze sebze ve meyveler göz önünde tutulmalıdır. Böylece doğanın tazeliği mutfaklara yansımış olur. Ayrıca mutfaklarınızda güzel ve kaliteli meyve resimleri de bulundurabilirsiniz.

Kırmızı ve turuncu renkleri iştah açmaya sebep olduğundan, bu renklerin mutfaklarda çok fazla tercih edilmemesi gerekmektedir. Kırmızı renkli tabaklar, yiyeceklerin daha çekici görünmesine sebep olur.

Bu durumu olumluya çevirmek için içerisinde faydalı besinlerin bulunduğu kutuları kırmızı renkte seçmek, kırmızının etkisini faydalı hale getirmeye yarayacaktır.

Eğer mümkünse mutfağınızda lila, mavi, çok açık tondaki portakal rengi ve krem renkleri tercih edilmelidir. Kahverengi olarak yapılmış olan dolaplar, açık renklerle tamamlanmalıdır.

Mutfakların eşya ve aksesuarla dolu bir mekan haline gelmesine izin vermeyin. Olabildiğince ferah ortamlar oluşturmaya özen gösterin. Mutfak dolaplarının altına döşenecek bir aydınlatma sistemiyle, tezgahın ışığını yükseltmek gerekmektedir.

Sadece ana aydınlatmanın kullanılması, iş yaparken gölgemizin tezgah üzerine düşmesine sebep olur. Bu sebeple tezgah için fazladan bir aydınlatma yapılması çok önemlidir.

Mutfak için hijyen çok mühimdir. Bu sebeple temizliği zor olan alanlara mutfakta yer verilmemesi gerekmektedir. Buzdolabı, ocak ve lavabo arasında bir üçgen etkisi oluşturulmalıdır.

Bu sebeple dümdüz sıralanmış bir tezgah, Feng Shui ilkelerine aykırı olmaktadır. Farklı fikirlere sahip olmak amacıyla www.mudo.com.tr/dekorasyon adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.