ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Evde Çiçek Yetiştirme , ev ortamında bakılabilen süs bitkileri, çiçek çeşitleri, salon çiçekleri, saksı çiçekleri, su çiçeği, evin bunaltıcı havasını yenileyerek, evdeki enerjinin yükselmesini sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizlerle ev ortamında yetiştirmeye uygun olan süs bitkileri, çiçek çeşitleri, salon çiçekleri, saksı çiçekleri, su çiçeği ve diğer çeşitlerinden bahsedip, bu bitkilerin hangi yaşam koşullarına ihtiyaç duyduğu hakkındaki bilgilerden bahsetmek istiyorum

Genel olarak bitkilerle arası daha iyi olanların evlerinde fazlaca karşılaştığımız süs bitkileri, çiçek çeşitleri, salon çiçekleri, saksı çiçekleri, su çiçeği her kişinin evinde en azından bir tane bulunması gereken değerler arasındadır.

Bir bitkiye sahip olup, onunla ilgilenerek vakit harcamak, kişi için doğal tedavi niteliğine sahip olmaktadır. Bitkinin yetiştiğini, çiçek açtığını görmek, insanda bir şeyi sahiplenip, onun gelişimine katkı sağlama hissini arttırmaktadır.

Böylelikle kişinin günlük hayatında sahip olduğu stresinin ortadan kalkması sağlanmaktadır. Ev dekorasyonu konusunda faydalı bilgiler sunan Feng Shui felsefesinde de ev içerisinde çiçeklere yer verilmesinin önemi, sıkça vurgulanmaktadır.

Doğa ile evi bir araya getirmekte olan bitkiler, kişilerin yaşam kalitesini arttırmak adına, dekorasyonun vazgeçilmez parçaları olarak nitelendirilmektedir.

Sözü fazla uzatmadan, ev ortamına yetiştirilmeye en uygun olan bitki ve çiçekleri listeleyelim.    

1. Afrika Menekşesi / Saintpaulia İonantha ( Evde Çiçek Yetiştirme )

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Oldukça dayanıklı bir çiçek olan Afrika menekşesi, suyu çok seven bitkiler arasında yer almaktadır.

Şirin ve güzel görüntülerinin yanında, oldukça hoş bir koku saçmakta olan bu çiçek, yetiştirilme süresinde dikkat isteyen bir bitkidir. Yapraklarına dokunulduğu zaman yaprakların kurumaya başlayabileceğini unutmamalısınız.

Ancak belli bir olgunluğa geldikten sonra, oldukça dayanıklı bir bitki haline gelmektedir. Her evde en az bir tane bulunan Afrika menekşesi, dört mevsim boyunca çiçek açabilen, bakımı kolay ve rahat çiçekler arasındadır.

Sayısız renge sahip olan Afrika menekşesinin çoğalması için, yaprağından bir tanesini kopartıp nemli toprağın içine gömmek yeterlidir.

Birkaç gün içerisinde bitkinin köklendiğini gözlemlemek mümkündür. Afrika menekşesinin bakımı için gerekil olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ilık ortamda tutulmalıdır.
 • Güneş ışığının direkt olarak vurduğu yerlerden hoşlanmaktadır.
 • Suyu çok sevmektedir, toprağın kurudukça sulanması gerekir.
 • Bu çiçeği sularken, suyun çok soğuk olmaması gerekmektedir.

2. Barış Çiçeği / Spathiphyllum Wallisii ( Evde Çiçek Yetiştirme )

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Evdeki kirli havayı temizleyen bitkiler arasında yer alan bu güzel çiçek, hediye olarak kullanılan saksı çiçekleri arasında da yerini almaktadır.

Her mevsim çiçek açabilen ve yaprakları hiç solmayan bu güzel bitkinin en fazla çiçeklendiği dönem,  yaz mevsimi olarak geçmektedir.

Evdeki yapay görüntüyü ortadan kaldırarak, evinize doğadan bir dokunuş yapacak olan barış çiçeği, bakımı en kolay olan bitkiler arasında yerini almaktadır.

Çok fazla güneşe ve suya ihtiyaç duymayan barış çiçeği, oldukça uzun ömürlüdür. Toprağı kurudukça sulamanız, bitkinin kendisini beslemesi için yeterli gelecektir.

Çiçekleri kışın kaybolsa da şık yaprakları dört mevsim kalıcı olacaktır. Herhangi bir özel ilgi istemeyen barış çiçekleri, yapraklarında barındırdığı toksin madde sebebiyle, çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

Yapraklarının yenmesi, vücutta tepkime oluşmasına sebep olabilir. Genel manada barış çiçeklerinin ihtiyaç duyduğu yaşam koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Fazla ışıklı ortamlardan uzak tutulmalıdır.
 • Ev içinde beslenmelidir.
 • Çok fazla sudan hoşlanmadığından, toprağı kurudukça sulamak yeterlidir.

3. Flamingo Çiçeği / Anthurium Andraeanum ( Evde Çiçek Yetiştirme )

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Kalp şeklindeki yaprakları ve sevimli çiçekleriyle dikkat çeken bitkilerden bir tanesi de flamingo çiçeğidir. Genel olarak kırmızı büyük çiçeklere sahip olan flamingo çiçeği, pembe, mor ve beyaz renkli çiçekleriyle de karşımıza çıkmaktadır.

Oldukça dayanıklı çiçekler arasında yerini alan flamingo bitkisinin çiçeklerinden bir tanesinin kesilip vazoya konulması halinde, çiçeğin uzun süre aynı görüntüsünü koruyabildiğine şahitlik etmeniz mümkündür.

Ancak flamingo çiçekleri için de bir uyarı mevcuttur. Küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yüksekliklerde beslenmesi gereken flamingo çiçekleri, yapraklarının yenmesi durumunda çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Genel manada flamingo çiçeği için gerekli ortam koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıcak alanlarda beslenmelidir.
 • Direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Gölge ortamlarda bakılmalıdır.
 • Ayrıca bulunduğu ortamın nemli olmasına önem verilmelidir.
 • Ne çok, ne az sulanmalıdır. Toprağı kurudukça su vermek gerekir. Susuzluğa dayanamayabilir. Toprağının nemli kalmasına özen gösterilmelidir. 

4. Yılbaşı Çiçeği / Schlumbergera X Buckleyi ( Evde Çiçek Yetiştirme )

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Süs bitkileri arasında en fazla tercih edilenlerden bir tanesi olan yılbaşı çiçeği, sevimli görüntüleriyle ev dekorasyonlarının tamamlayıcısı olarak yerini almaktadır.

En fazla kışın başlangıcında çiçek açan yılbaşı çiçeği, yıl içerisinde birkaç kez çiçek verebilmektedir.

Yapraklarının ucunda açmakta olan renkli çiçekleri ve çiçeklerinin içlerinden salkım salkım tohumların çıkmasıyla tanınmaktadır. Yılbaşı kaktüsü olarak da bilinen yılbaşı çiçeği, oldukça dayanıklı bir bitkidir.

Yılbaşı çiçeklerinin genel olarak ihtiyaç duyduğu yaşam koşulları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş ışığına direkt olarak maruz kalmaktan hoşlanmaz. Ancak gölge yerlerde de yaşayamaz. Bu sebeple güneş ışığının kesin şekilde vurmadığı, aydınlık mekanlarda beslenmelidir.
 • Kış çiçeği olduğu için, fazla sıcak yerlerde bakılmaması gerekir. Bulunduğu yerin serin olmasına önem gösterilmelidir.
 • Çiçek verdiği zamanlarda ve yaz aylarında düzenli olarak sulanması gerekmektedir. Çiçek vermediği zamanlarda sulama biraz daha azaltılabilir.
 • Yaz aylarında aydınlık ancak serin bir ortamda tutulması gerekmektedir.

5. Gloksinya / Sinniga Speciosa ( Evde Çiçek Yetiştirme )

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

İçerisinde birçok renk tonunu barındırmakta olan gloksinya çiçeği, mozaik yapısıyla göz alıcı çiçekler arasında yer almaktadır.

Pembeden beyaza, birçok renkte karşılaşabileceğimiz gloksinya bitkileri, katmerli yapıdaki çiçeklere sahiptir.

Ekstradan herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayan gloksinya bitkisi, halk arasında bardak menekşesi olarak bilinmektedir. Şirin görüntüleriyle göz alan gloksinya bitkisinin ihtiyaç duyduğu yaşam koşulları, genel manada şu şekilde sıralanabilir:

 • Afrika menekşesinin uyum sağlayabildiği ortamlar, kendisi için idealdir. 
 • Toprağı, nemli kalacak biçimde sulanmak zorundadır.
 • Kışın çok fazla sulamamak gerekir. 
 • Sularken yapraklarına su değmemesi gerekmektedir.
 • Kurumuş çiçek ve yaprakların düzenli olarak budanması gerekir.

6. Guzmanya / Guzmania Lingulata

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Kırmızı ve turuncu renge sahip olan çiçekleriyle, evlere tropik bir hava katacak olan guzmanya bitkisinin çiçekleri, altı aya kadar dayanabilmektedir.

Oldukça dayanıklı bitkiler arasında yer alan guzmanya, değişik görünümdeki çiçekleri ve hoş yapraklarıyla, ev ve balkonlarda yetiştirilmeye uygun saksı bitkileri arasında yerini almaktadır.

Guzmanya bitkisinin bulunmak istediği ortam koşulları ve yaşamak için ihtiyacı olan şeyler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bulunduğu ortama direkt olarak güneş temas etmemelidir. Güneş ışıklarının direkt olarak bitkiye temas etmesi yapraklarını kurutabilir. 
 • Hafif güneş alan yarı gölge yerlerde yetiştirilmesi gerekir. 
 • Fazla sıcak ya da fazla soğuk ortamlarda yaşamını sürdüremez. Oda sıcaklığında bakılmaya önem gösterilmelidir.
 • Özellikle yaz sıcağında, odada oluşan fazla nem ona zarar vereceğinden, bulunduğu ortamın havalandırılması gerekmektedir.
 • Ne fazla ne de az su ister, toprağı kurudukça su verilmelidir.
 • Çiçeği bozulduğu zaman, dibinden kesilip atılmalıdır. Böylece yeni çiçek vermeye başlayabilir.

7. Atatürk Çiçeği / Euphorbia Pulcherrima

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Üçgen şeklindeki rengârenk sivri yapraklarıyla oldukça sevimli bir görüntüye sahip olan Atatürk çiçeği, evlerdeki neşe seviyesini arttırmak ve her bakışta kişiye huzur vermek için çok iyi bir seçenek olacaktır.

Pek çok çeşitte rengi bulunan çiçekleri ve aynı türdeki sivri yapraklarıyla, evde bakılacak çiçekler listesinde yerini almaktadır. Kış günlerinde dahi çiçek açarak, baharın havasını her daim muhafaza eden Atatürk çiçeğinin bakımında gereksinim duyulan durumlar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Direkt olarak güneş ışığına maruz kalması, çiçeklerinin kuruyup ölmesine sebep olabilir. Bu sebeple güneş ışığının kesin şekilde geldiği yerlerden uzak tutulmalıdır.
 • İlkbahar ve yaz mevsimlerinde artan sıcaklık sebebiyle, fazlasıyla suya ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple ilkbahar ve yaz aylarında bolca sulanması gerekmektedir.
 • Çiçek verdiği dönemlerde, su miktarı azaltılmadır.
 • Her sene ilkbaharda saksısının değiştirilmesi gerekmektedir. Böylece bitkinin kendisini geliştirmesine destek olunmuş olur. 

8. KumKuat / Citrus Fortunella Japonica

Evde Çiçek Yetiştirme
Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Limon ağacını andıran ancak daha küçük boyutlara sahip olan bu minik ağaç sayesinde, evlerimizde Akdeniz rüzgârlarının esmesini sağlayabiliriz.

Turunçgiller ailesinin küçük üyeleri arasında yerini alan kumkuat bitkisiyle, teras ve kapalı balkonlarımızın sımsıcak bir havaya sahip olmasını sağlamamız mümkündür.

Kumkuat bitkisi, her mevsim var olan kokulu yaprakları ve minik turuncu meyveleriyle, kış balkonlarının vazgeçilmezi olan bitkilerden bir tanesi sayılabilir.

Turunçgillerin minik üyesi olan kumkuat ağacının ihtiyaç duyduğu yaşam koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev içerisinde yetiştirileceği zaman, fazla sıcak olamayan ancak güneş ışığı alan bir yerde tutulmalıdır.
 • Yaz aylarında bulunduğu ortam sürekli olarak havalandırılmalıdır. 
 • Yetiştirileceği toprağın, organik maddece zengin minerallere sahip olması gerekmektedir. 
 • Sulama sistemi, toprağın kuru kalmasını engelleyecek şekilde olmalıdır. Toprak nemleninceye kadar sulanmalıdır. Gereğinden fazla sulamak, köklerinin çürümesine sebep olabilir. Sulama sistemine dikkat edilmelidir.
 • Meyve vereceği dönemlerde, sıvı gübreyle kökleri desteklenmelidir. Böylece meyve vermek için ihtiyaç duyduğu minerali temin etmiş olur.

9. Eşmeya / Aechmea Fasciata

Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Kupa çiçeği olarak bilinen eşmeya bitkisi, desenli kalın yaprakları ve kupayı andıran egzotik çiçekleriyle, evlerimize bambaşka bir hava katacaktır.

Pembe ve mavi renkleri bir arada barındıran egzotik çiçeği sayesinde, iç mekanlarda bahar esintilerini sağlamak mümkündür. Uzun süre çiçekli kaldığı için dayanıklı bitkiler arasında yerini alan eşmeya / kupa çiçeği, dekorasyonların önemli birer parçası haline gelecektir.

Farklı görüntüleriyle içimizi ferahlatan eşmeya bitkisinin ihtiyaç duyduğu yaşam koşulları, şu şekilde sıralanabilir:

 • Bol ışığın olduğu mekânlarda yaşamak ister. Ancak direkt olarak güneş ışığıyla temas etmesi, çiçeklerinin ve yapraklarının kurumasına sebep olabilir. 
 • Yaz aylarında, oda sıcaklığında tutulması gerekmektedir.
 • Hafif bünyeli, kireçsiz topraklardan meydana gelmiş bir toprak karışımında yetiştirilmesi, bitkinin daha canlı olmasını sağlayacaktır.
 • Düzenli olarak sulanması gerekir fakat kendisine verilecek suyun kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir. Kaynatılıp soğumuş sularla sulanması, suyun içerisindeki kirecin yok olmasını sağladığından, bitkinin daha güçlü ve canlı olmasını sağlayacaktır. 
 • Çiçek vermediği dönemlerde, sulama miktarı azaltılmadır. Ayrıca çiçek serin bir yere alınmalıdır.

10. Kalanşo / Kalanchoe Sp.

Evde Çiçek Yetiştirme ve Dekorasyon Fikirleri

Kalanşo, minicik renkli çiçekleri ve sukulenti andıran yapraklarıyla, ev ve kapalı balkonların vazgeçilmezi bir bitki olarak yerini almaktadır.

Bakımının kolaylığının yanında, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitki sayılan kalanşo, göz alıcı çiçekleriyle mutluluk saçmaktadır. Sarmaşığı andıran salkımlı dalları sayesinde, minik bir ağaç gibi sağlam bir bünyeye sahip olmaktadır.

Ev ve kış balkonlarının en gözde çiçeği haline gelecek kalanşo bitkisinin, ihtiyaç duyduğu yaşam koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bol bol güneş alan sıcak ortamlarda yaşamaktan mutluluk duyacaktır. Ancak güneş ışığının en keskin geldiği saatlerde, güneşin çiçeklerle temas ettirilmemesi önemlidir.
 • İlkbahardan kış mevsimine doğru geçiş yapıldığı sürelerde, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayan yerlerde, kış döneminde ise aydınlık fakat güneşten uzak yerlerde beslenmelidir.
 • Bulunduğu ortamın, 12 derecenin altına inmemesine özen gösterilmelidir. Bu sebeple oda sıcaklığında bakılmaya uygun bir çiçektir. 
 • Her yıl ilkbaharda saksısı genişletilmeli ve toprağı yenilenmelidir.
 • Bakımı en kolay bitkiler arasında yerini alan kalanşo, çok fazla sulanma gereksinimi duymamaktadır. Çok fazla sulandığı durumda zarar gören kalanşo çiçeğinin toprağının kuru bırakılmamasına da önem verilmelidir. 

Evlerimizde kolaylıkla besleyerek, doğanın güzel havasını evlerimizin içlerine taşımamıza yardımcı olacak 10 ayrı saksı bitkisini sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca temin etmek için www.bauhaus.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

Bakımı oldukça kolay olmasının yanında, evlerimizin daha canlı ve mutluluk saçan bir hal almasına vesile olan çiçekli saksı bitkilerinden hangisini daha çok sevdiğinizi ve hangisine evlerinizde yer açmak istediğinizi, yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.