ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Evde Diksiyon Çalışma | Diksiyon Nedir Ve Nasıl Geliştirilir?

A+
A-
Evde Diksiyon Çalışma | Diksiyon Nedir Ve Nasıl Geliştirilir?

Diksiyon, kullandığımız dilin kurallarına uygun vurgu, tonlama ve sözcüklerin telaffuzunu doğru yaparak konuşmanın etkili ve akıcı olması durumuna denir. Evde Diksiyon Çalışma, Diksiyon Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Etkili konuşma ve diksiyona sahip insanlar iş ve sosyal yaşamlarında kolaylıkla iletişim kurabilirler ve bunu sürdürebilirler.

Evde Diksiyon Çalışma
Evde Diksiyon Çalışma

Her zaman kendilerini zorlanmadan anlatabilirler, dolayısıyla kendilerine güvenleri vardır. İş hayatında etkili konuşma ve diksiyon dili daha iyi kullanan insanlar rakiplerine göre daha avantajlıdırlar.

Çünkü konuşmaları ile dikkatleri üzerlerine çekerler. Tabi ki iyi bir diksiyon sadece çalışan insanlar için önemli değil herkes için son derece önemlidir.

Evde Diksiyon Çalışma
Diksiyon

Evde Diksiyon Çalışma : Diksiyon Nasıl Geliştirilir?

Etkili konuşma ve diksiyonu geliştirmenin şüphesiz en iyi yolu diksiyon ve davranış eğitimi olan kitap okumaktır. Diksiyon alıştırma metinleri okumak çok önemlidir.

Meslek Seçimi
Meslek Seçimi

Çünkü okuduğumuz her kitap ile kelime dağarcığımız genişleyecek, konuşurken kelimeleri daha rahat seçebileceğiz.

Kitaplarımızı seçerken anlatımı zengin, cümle yapısı sağlam olan, cümle içerisinde fazla kelime kullanmaya dikkat eden yazarların kitaplarını seçmeye dikkat etmeliyiz.

Diksiyon ve davranış eğitimi ve diksiyon alıştırma metinleri açısından bu tür kitaplar hem dil yapımızı hem de fikir yapımızı geliştirir.

Evde Diksiyon Çalışma
Evde Diksiyon Çalışma

Etkili konuşma ve diksiyonumuzu geliştirmek için dilimizin düzgün konuşulduğu alanlarda bulunmak tercih edilmelidir.

Çünkü ne kadar çok telaffuzu, tonlaması, vurgusu iyi konuşmalar duyar ve uygularsak o ölçüde konuşmamız düzelecektir. Ne yazık ki günümüzde moda olan bazı konuşma tarzları var.

Teknolojiyle Birlikte Parlayan Geleceğin Meslekleri
Teknolojiyle Birlikte Parlayan Geleceğin Meslekleri

Bu konuşma tarzları maalesef Türkçe’ye zarar vermektedir. Bu kelimelere “karşimm (kardeşim), full dolu (tamamen dolu), merhabalar örnek verilebilir.

Bu kelimeler aynı zamanda bireylerin konuşmalarını da ele geçirmekte ve bazı bireyler bu kelimeleri kullanmadan konuşamamaktadır. İyi bir diksiyon için bu tarz söylemlerden uzak durulmalıdır.

Bu tarz konuşan insanlar Türkçeyi korumak adına uyarılmalıdır.

Diksiyon Eğitimleri

Evde Diksiyon Çalışma : Diksiyon Egzersizleri

diksiyon.org
diksiyon.org

Etkili konuşma ve diksiyonun çok daha güzel olması, dil sürçmelerinin yaşanmaması için konuşmacıların yaptıkları diksiyon egzersizleri vardır. Diksiyon tekerlemeleri gibi…

Artikülasyon çalışmaları diksiyon alıştırmaları, diksiyon tekerlemeleri çok önemlidir. Konuşmacılar bu egzersizler ile nefeslerini ayarlayabilmekte, vurgu ve tonlamalarını daha iyi yapabilmektedirler.

Sizde bu egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Nasıl ki spor yaptığımızda vücudumuz sağlıklı, kuvvetli oluyor bu egzersizler de ağzımızın kuvvetli ve esnek olmasını sağlıyor.

Artikülasyon çalışmaları diksiyon alıştırmaları

Egzersizler ile kelimeler ağzımızdan daha rahat ve anlaşılır çıkıyor. Yine bu egzersizlerden biri olan tekerleme çalışmak da kelimeleri hem hızlı hem düzgün telaffuz edebilmemize yardımcı oluyor.

Evde Nasıl Diksiyon Çalışılır?

Bu egzersizler ile ilgili kitaplar, videolar bulunmaktadır. Bu çalışmalara ulaşarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz veya diksiyon kurslarına gidebilirsiniz.

Evde Nasıl Diksiyon Çalışılır?

Egzersizleri belirli aralıklarla uygularsanız daha iyi bir diksiyon ve güzel konuşma sanatına sahip olacaksınız.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.