ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Fondötenle Yüz Şekillendirme Makyajı

Fondötenle Yüz Şekillendirme Makyajı

Makyajın sayısız çeşidi ve tekniği vardır. Bu tekniklerden en çok sevileni, yüz şekillendirme makyajıdır. Fondötenle Yüz şekillendirme makyajı ile yüzünüzün, olduğundan daha keskin hatlara sahipmiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Oldukça profesyonel duran bu makyajın uygulanması göründüğünden daha basittir.

Makyaja yeni başladıysanız ve temel bilgileri de öğrenmek istiyorsanız, Makyaja yeni başlayanların bilmesi gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.  Eğer fondöten ile aydınlatma ve gölgelendirme yapma tekniklerini öğrenmek istiyorsanız, bu yazım tam size göre… 

Aydınlatma ve Gölgelendirme İşlemi Nedir?

Aydınlatma ve gölgelendirme makyajı sayesinde, yüzümüzü şekillendirmiş oluyoruz. Yüzümüzde rahatsız olduğumu, öne çıkmasını istemediğimiz bölgeleri daha geri plana atmak için uygulanan işlemin adı gölgelendirmedir. 

Sevdiğimiz ve daha da göz önünde olmasını istediğimiz bölgeleri, ön plana çıkarma işleminin adı da aydınlatmadır.

Fondötenle Yüz Şekillendirme : Yüzümüzü Fondötenle Nasıl Aydınlatıp, Gölgelendiririz?

Fondötenle yüz şekillendirme makyajı için çok az malzemeye ihtiyacınız olacak. Bu işlemde fondöteni dağıtmak için fırça kullanmanız gerekmeyecek. Fırçayı, kontür bölgesine kusursuz çizim yapabilmek için kullanacağız. 

Fondötenle Yüz Şekillendirme
Fondötenle Yüz Şekillendirme

Yüz şekillendirme makyajı için, bir adet kendi ten renginizde fondöten, bir adet kendi ten renginizden daha açık renk lipstick fondöten ve bir adette kendi ten renginizden oldukça koyu bir lpstick fondötene ihtiyacınız var. Kendinize en uygun renkleri ve markaları seçmenizi öneririz. 

İlk olarak kendi fondöteninizi göz bölgeniz dışında, bütün yüzünüze uygulayın. Makyaj süngeri ile bütün fondöteni cildinize eşit şekilde, güzelce dağıtın. 

Yüzümüzü Aydınlatırken ve Gölgelendirirken Hangi Adımları İzleyeceğiz?

Aydınlatma ve gölgelendirme makyajına başlamadan önce cildinizi uygun bir yüz nemlendiricisiyle iyice nemlendirin. Yüzünüz nemlendiriciyi tamamen emene kadar bekleyin. Sonrasında makyaja başlayabilirsiniz.

Şimdi aydınlatma ve gölgelendirme aşamasına geçebiliriz…

Fondötenle Yüz Şekillendirme : Gölgelendirme

İlk olarak koyu renk olan fondöteni elimize alarak GÖLGELENDİRME işlemini uygulayacağız. Gölgelendirme işlemi için koyu renk olan fondöteni kullanacağız.  

Kontür bölgenize koyu renkli fondöteni uygulamak için, yayvan uçlu bir fırçaya ihtiyacınız var. Dediğimiz gibi, bu fırça fondöteni dağıtmak için değil, kontür bölgenize düzgün çizim yapabilmek için kullanılacak.

Fondötenle Yüz Şekillendirme
Fondötenle Yüz Şekillendirme

Eğer elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, kendi ten renginizden daha koyu olan fondötenden biraz fırçanızın ucuna alın.

Kulağınızın yanağınıza bitişik olduğu kısmın en ortasından başlayarak, elinize gelen kemik boşluğuna biraz yuvarlak hatlı olarak kontür çizgisini çekin.

Dediğimiz gibi bu işlemde fondötenleri yüzümüze dağıtmak için fırça kullanmayacağız. Bunun yerine piyasada her çeşidi bulunan, renkli makyaj süngerlerini kullanacağız. Ayrıca bu makyaj süngeriyle ilk adımdaki fondöteninizi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Aliye Andaç
Diyetisyen Aliye Andaç

Ters C olarak da düşünebileceğimiz bu yuvarlak hat, elmacık kemiklerinizin daha dolgun görünmesini ve ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Kontür çizgisine, fırça ile istediğiniz kadar fondöten sürebilirsiniz.

Bu fondöteni dağıttığınızda, ortaya mükemmel bir sonuç çıkacaktır. Eğer kontür çizgisini bulmakta zorlanıyorsanız, kulağınızın en ortasından başlayarak, elmacık kemik boşluğunuza fırçanızı koyabilir ve şekli tahmin edebilirsiniz. Daha sonra da kontür çizginizi kolayca çizebilirsiniz. 

Eğer geniş bir alnınız varsa ve alnınızın daha yuvarlak hatlı görünmesini istiyorsanız, alnınızı geri plana itmek için gölgelendirme yapabilirsiniz.

Bu işlem için, alnınızın üst taraflarına ve yan taraflarına koyu renk fondöteni uygulayın. Henüz dağıtma aşamasına geçmedik. Şuan sadece yüzünüzü şekillendirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Fondötenle Yüz Şekillendirme.

Fondötenle Yüz Şekillendirme

Çene kemiğinizi şekillendirmek için, yine kulağınızın tam ortasındaki noktadan başlayarak, çene şekliniz boyunca incecik bir hat çizin.

Bu çizginin çok fazla görünür olmaması gerekiyor. Çenenizin üst kısmının aydınlık kalması gerekiyor. Aksi takdirde elmacık kemiğinize uyguladığınız gölgelendirme işlemi, alt kısımdaki aydınlık kısmı da yutacaktır ve kötü bir görüntü oluşacaktır.

Eğer çeneniz çok sivriyse, gölgelendirme çizgisini çenenizin bitimine kadar çizerek, bu görüntüden kurtulabilirsiniz. Değilse yine bir ters C oluşacak kadar ince bir çizgi çizip, bırakın.

Gölgelendirme

Aynı işlemi burnunuzu inceltmek için de uygulayın bunun için bununuzun üstünde, kemik kısmına sağ ve sollu olarak iki paralel çizgi çekin. Bu çizgiyi burnunuzun uzunluğu boyunca uzatın. 

Daha sonra bu çizgilerin tam bittiği yer olan burnunuzun alt kısmına da bir çizgi çizerek bu iki çizgiyi burnunuzun altında birleştirin.

Bu işlem burnunuzun daha minik ve ince görünmesini sağlayacaktır.
Daha sonra burnunuzun ucunun biraz üstüne de yatay bir çizgi çizere bu iki uzun çizgiyi birleştirin.

Bu işlem burnunuzun, hokka bir burun gibi görünmesini sağlayacaktır. Eğer burnunuzun kanatlarını da geniş buluyorsanız oralara da gölgelendirme işlemi uygulayabilirsiniz. 

Böylelikle gölgelendirme işlemimiz bitiyor. İkinci aşama olarak aydınlatma kısmına başlayalım…

Aydınlatma

Aydınlatma işlemi için, açık renk olan fondöteninizi ve yayvan bir fırçayı alın. Aydınlatmak istediğiniz bölgelere, bu fondöteni uygulayacağız. 

İlk olarak gözaltınızdan dik olarak bir çizgi çekin ve elmacık kemiklerinizin altına yaptığınız gölgelendirme çizgisine paralel olarak, bu çizgiyi devam ettirerek, bir üçgen şekil oluşturun.

Üçgenin içini doldurun. Gözaltı morluklarını kapayan kapatıcılarınızı gözaltınıza uyguladıktan sonra bu işlemi yaparsanız, hiç kimse sizin gözaltı morluklarınızın ve gözaltı torbalarınızın olduğunu anlamayacaktır.

Fondötenle Yüz Şekillendirme
Fondötenle Yüz Şekillendirme

Alnınızda kalan boş kısımları da bu aydınlatma işlemini uygulayarak doldurun. Burnunuzda kontür yapmadığınız ince bir kısım kalmıştı. Bu kısma da hafifçe bu işlemi uygulayarak doldurun.

Burnunuzun kenarlarına da aydınlatma işlemini uygulayın. Bu işlem sayesinde yüzünüze vuran ışık, bu kısımları öne çıkaracak ve burnunuzun tombul kısmı kaybolmuş olacak.

Çenenizin orta kısmını da aydınlatın. Mantık olarak yüzünüzde alnınızdan başlayan bir ters üçgen hayal edin. Bu kısımlar aydınlık, geriye kalan kısımlar ise gölgelendirilmiş olmalıdır. Tüm yüz şekilleri için aynı işlem geçerlidir. 

Daha sonra dudaklarınızın kenarlarından başlayarak, elmacık kemiklerinize uyguladığınız kontür çizgisinin altından kulağınıza kadar bir çizgi çekin ve çenenizin altına çizdiğiniz kontür çizgisine kadar olan kısmı doldurun.

Böylece elmacık kemiğinize çizdiğiniz kontür çizgisinin alt ve üst kısmını aydınlatma işlemiyle doldurmuş oluyoruz.

Gülmekten dolayı oluşan mimik çizgilerini engellemek için, o kısmada bir çizgi çekin. Bu işlemleri yüzünüzün iki tarafına da eşit şekilde uygulayın.

Bundan sonraki işlem makyaj süngeriyle bu aydınlatma ve gölgelendirme çizgisini dağıtmak olacaktır. 

Fondötenle Yüz Şekillendirme
Fondötenle Yüz Şekillendirme

Dağıtma işlemine ister gölgelendirme çizgilerini dağıtarak, isterseniz de aydınlatma çizgilerini dağıtarak başlayabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Kısım

Dikkat etmeniz gereken kısım, elmacık kemiğinizin kontürünü yaparken, dağıtmayı aşağı doğru değil de yukarı doğru yapmaktır. Aynı şey allık sürerken de geçerlidir.

Eğer aşağı doğru dağıtırsanız, elmacık kemikleriniz sarkmış gibi görünecektir. Bu yüzden yukarı doğru dağıtıp, elmacık kemiklerinizin dik görünmesini sağlarsınız.

Çene kısmınızın dağıtma işleminde ise, tam tersi aşağı doğru dağıtma yapılır. Böylece çeneniz daha sıkı görünecektir.

Burun kısmında ise, dağıtmayı yaparken en önemli nokta, gölgelendirme kısmının aydınlatma kısmını kapatma ihtimalidir. Bu yüzden çok dikkat etmeniz gerekiyor. 

Aydınlatma kısmını korumak için, çok ince hareketlerle ilk olarak aydınlık kısımları dağıtın. Burun kısmının dağıtma işlemini dokunarak yapın. Böylece birbirine karışmasını engelleyeceksiniz. 

Ve yüz şekillendirme işlemimiz bitmiş oluyor…

Bu makyajımızı pudrayla sabitlemek şarttır. Yoksa bütün emeğiniz çöp olabilir. Sabitleme işleminde trasparan pudra kullanmalısınız.

Ama elinizde transparan pudra yoksa, sadece katı pudralardan varsa, bu pudraları da kullanabilirsiniz. Pudrayı sürmek için de aynı süngerimizi kullanıyoruz. Fondötenle Yüz Şekillendirme.

Böylece fondöten ile renklendirme ve gölgelendirme makyajımız bitmiş oluyor. Geriye allık, göz makyajı… Vs. kalıyor.

Onlarla ilgili temel bilgiler diğer yazımda bulunuyor. Oradan takip ederek bu aşamaları da uygulayabilirsiniz.

Ele almamızı istediğiniz konuları yorum kısmına yazarsanız, sizler için o konularda detaylı bilgilerden oluşan yeni yazıları sayfamızda paylaşabiliriz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.