ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Çay gibi kahvede son zamanlarda en çok tüketilen tercihler arasında bulunmaktadır. Özellikle çalışan kadınlar için bir yaşam tarzı diyebiliriz. Farklı aromalar ve yöreye özgü kahveler, tüketimi zevkli hale getiriyor. Ayrıca sadece sıcak olarak değil, soğuk olarak tüketmek mümkün. 

Kahvenin çok tüketilmesinin nedeni, içinde bulunan kafeinmiktarıdır. Kafein, kişiye enerji vererek uyumasını engeller. Baş ağrısını alır. O yüzden tüketimi gün geçtikçe artmaktadır. Ancak bu çok fazla tüketime neden olmaktadır ve belli bir miktar sonra zarar vermektedir. Özellikle hamile kadınlar için büyük tehlike barındırmaktadır.

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Kafein Nedir?

Kafeinsadece kahve ya da çay gibi sıcak içeceklerde bulunmamaktadır. İce tea ya da kola gibi çok tüketilen içeceklerde de bol miktarda bulunur. Kafeinaslında bir tür ilaç denilebilir. Kafeinvücuda alındığında plasenta aracılığıyla fetüse iletilir ve etkisini göstermeye başlar. Bu kısa sürede gerçekleşir. 

Hamilelikte ise kafeintüketimi halen tartışılmaktadır. Kafein, fetüse etki ettiği için bazı uzmanlara göre hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Diğer uzmanlara göre ise belli bir miktar sonrası zararlıdır.

Bu düşüncelerden en çok tercih edileni ise belli bir miktar sonra zararlı olmasıdır. 

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Kafeinin Miktarı

Uzmanlara göre kafein, düşük yapma olasılığını arttırmaktadır. Hatta ölüm riski bile bulunmaktadır. Ancak bu kafein miktarına bağlıdır. Az tüketimde bir tehlike yoktur.

2002 yılında hamileler üzerinde yapılan bir deneyde 800 mg ve üzeri kafein alımında erken doğum ve ölüm riski artmıştır. 800 mg, yaklaşık 8 fincana denk gelmektedir.

Başka bir deneyde ise 600 mg ve üzeri kafeintüketen hamilelerde düşük riski artmıştır. 600 mg, yaklaşık 6 fincana denk gelmektedir. Kaliforniya, kafeintüketim oranını 300 mg yani 3 fincan olarak belirlemiştir. Bu sadece hamileler için değil her birey için geçerlidir.

Bu çalışmalar 10 yıl sonra ise tekrar aynı konular üzerine çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar biri 2016 yılında yapılmıştır ve uzun sürmüştür. Kadınlar, hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde takibe alınmıştır.Kafein tüketen kadınların, hamilelikte çok zorlandığı görülmüştür. Düşük riskleri diğer kadınlara göre yüksek çıkmıştır.

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Bu konu üzerine en son çalışma ise Amerika’da yapılmıştır. Hatta Kadın Hastalıkları ve Doğum Dergisi’nde de bu konuya yer verilmiştir. Amerika’da yapılan bu deneyde anne adaylarına her gün iki fincan kahveverilmiştir. Ardından yapılan incelemeler de bebeklerin çocukluk çağı geldiğinde lösemi hastalığına yakalanma oranı yüksek çıkmıştır. Hatta bu riskler, oranlarla belirtilmiştir. 300 mg ve üzeri kahve tüketenlerde %60, 600 mg ve üzeri kahve tüketimlerinde %72 lösemi riski gözlemlenmiştir. Lösemi hastalığına yakalanma riskini ise uzmanlar, kafeininDNA’yı değiştirme gücüne bağlamıştır. Halen bu konu üzerinde çalışmalar bulunmaktadır.

Kafeinin Obeziteyle Bağlantısı

Kafeindeneylerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu deney çeşitlerinden biri de obeziteler üzerinde yapılan çalışmalardır. Obeziteler üzerinde yapılsa da hamileleri de ilgilendirmektedir.

Yapılan araştırmalara göre aşırı derece kafein tüketmek çocukluk çağından itibaren obezite riskini arttırmaktadır. Uzman kontrolünde tedavisi ise uzun sürmektedir. Kadınların obezite zamanında hamile kalmaları, hamilelik sürecini zorlaştırmakta ve bebeğe ciddi zararlar vermektedir. 

Uluslar arası Obezite Dergisi’nde yayımlanan bir makaleye göre fazla kafein tüketimi,  bebeklerin obezite riskini % 89 oranında arttırmaktadır.

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Sınırı

Hamilelikte Ne kadar Kafein Tüketilmelidir?

Gerek olmadığı sürece kafein tüketilmemelidir. Kafein yerine bol su ve bitki çayı tüketilebilir. Ancak bazı durumlarda kafeine ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumlarda aşırıya kaçmadan kafein tüketilebilir. 

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre anne adaylarının ve annelerinin günlük kafein tüketme sınırı 300 mg yani 3 fincandır. Amerikan Obstetrik ve Jinekolog Derneği’ne göre ise bu miktar 200 mg yani 2 fincandır.  

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.