Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın!

Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın!

Söylediğimizde bizlere kaba gelen bir tabire sahip halat ipleri…
İlk duyumda, halatlar bizlere pek de hoş çağrışımlarda bulunmuyor açıkçası. Hasır ipiyle dekoratif eşya yapın başlıklı yazımızda tüm detayları bulabileceksiniz.

Ancak halat ipleri sayesinde, evlerimizin birçok alanında kullanabileceğimiz, oldukça şık dekoratif ürünler yapabiliriz.

Hasır ipiyle dekoratif eşya yapın başlıklı yazımızla, çok ufak bütçelerle ve çok basit malzemelerle, kolayca dekoratif ürünler yapabiliriz. Bugün sizlere halat ipleriyle yapılabilecek dekorasyon ürünlerinden bahsetmek istiyorum.

İhtiyacımız olan tek malzeme biraz halat ipi ve silikon tabancası. Sonrasında dilediğiniz gibi süslemek sizlere kalıyor.

Yeter ki neyi değiştirmek istediğinize karar verin. Bu yazımda bir konserve kutusunun bile ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaksınız.

Her zaman dediğim gibi, kendinize özel dekorasyonlara sahip olmanız için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bu objeler de tamamen sizin zevkinizi yansıtmalı

Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın : Hasır İpinden Neler Yapılabilir?

Suplalar, sepetler, masalarınızı süsleyecek runnerlar, paspaslar, aynalar, mumluklar, avizeler, kapı süsleri, duvar süsleri, hasır kovalar, tepsiler…

Ve daha aklıma gelmeyen birçok dekorasyon ürünü… 
Hasır ipiyle dekoratif eşya denildiğinde bu ürünlerin hepsini basit bir halat ipiyle yapmak mümkün, o zaman örnekleriyle beraber, yapılışlarını anlatmaya başlayalım.

Hasır İpinden Sepetler

dekoratif eşya yapın
Halat İpinden Sepet Yapımı

Resimde gördüğünüz kullanışlı ve oldukça şık sepeti yapmanın ne kadar kolay olduğunu bilseydiniz, bir dakika bile beklemez, evinizdeki bütün kovalarınızı bu hale getirirdiniz herhalde.

Bir plastik kova, bir metal kova ya da bir damacana. En başta ne olduğunun hiçbir önemi yok bizler için sonuç önemli.

Bu seçenekleri arttırabilirsiniz. Kaplamak istediğiniz ürünü seçtikten sonra elinize silikon tabancasını ve halatı almanın vakti gelmiş demektir.

Halat İple Nasıl Sepet Yapılır?

dekoratif eşya yapın
Halat İple Nasıl Sepet Yapılır?

Bu şık sepetler, duruş açısından güzel oldukları kadar kullanışlı, yapımları açısından da oldukça basitler.

Resimde gördüğünüz şık sepet, en başında metal bir tencereymiş. Ancak sonrasında oldukça şık, otantik bir sepet halini almış. Elimize halatı ve silikon tabancasını alıyoruz.

Halatın ucuna silikon sürüp, en dip veya en baştaki bir noktaya düz şekilde yapıştırıyoruz. Sonra aralarında boşluk bırakmadan, şeritler halinde halatı dolayıp, bir yandan da yapıştırıyoruz.

Böyle sarmalar halinde devam ediliyor. Önemli olan halatların muntazam sırada dizilmiş olması ve sağlamca yapışması.

Eğer isterseniz yan taraflarına tutmak için kulplar yapabilirsiniz. Ve halat sepetiniz hazır. 

Eğer kapaklı bir sepetiniz olsun isterseniz, onu da yapabilirsiniz.

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın

Halatın ucunu ilk olarak içe kıvırın ve yapıştırın. Sarmal şekilde bir yuvarlak oluşturarak yapıştırmaya devam edin.

Burada önemli olan kapağın düz olması. Bu yüzden masa üstünde yapmanızı tavsiye ederim. İsterseniz kenarlarını yükselterek, tam bir kapak elde edebilirsiniz.

Daha sonra kapak için bir tutacak yapmayı unutmayın. Dilerseniz dekoratif çiçekler ve güpürler ile süsleyerek daha şirin bir görüntü elde edebilirsiniz.

Dediğim gibi kendi zevkinize ait olması için, seçimler ve alternatifler tamamen size kalıyor. Ve halat sepetiniz hazır. İyi günlerde kullanmanızı dilerim. Hasır ipiyle dekoratif eşya yapın yazımızda farklı eşya yapımlarını da anlatıyoruz.

Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın : Halat İpten Tepsiler

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Halat İpten Tepsiler

Halat ile bir şeyler yapmak için, mantık hep aynı aslında. Halatı dolayarak veya sararak elde ediyoruz bütün güzel ürünleri.

Resimde gördüğünüz şirin sepetin tabanı için supla mantığı dediğim yöntem kullanılmış. Sepet kapağı için de aynı yolu kullanmıştık.

Neden supla mantığı dediğimi merak ederseniz de birçok çeşide büründürebileceğimiz suplaların en temel hali bu taban şeklinde olacak.

Gördüğünüz gibi sarma yöntemiyle tepsimizin tabanını yaptıktan sonra, kenarları için farklı bir yöntem kullanabiliriz. Basit bir örgüyle halatların ne kadar şık göründüğüne bakın…

Kenarlarını da yapıştırdıktan sonra tepsimiz hazır. İstediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz ya da sade bırakabilirsiniz.

Her şekilde çok güzel görünecektir. Eğer kenarların sağlam olmasını isterseniz, hasır iple dikmenizi tavsiye ederim. Böylece bir şeyler taşıyabilirsiniz.

Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın : Halat İple Çiçeklik Yapımı

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Halat İple Çiçeklik Yapımı

Eski kavanozlarınızı değerlendirmenin birçok yöntemi var. Bunlar bir tanesi de resimde gördüğünüz gibi halat iple kavanozunuzu süsleyerek, şık bir vazo yapmak. Vazonuzu dilediğiniz desende yapabilirsiniz.

Her ne olursa olsun, mükemmel durduğu kesin…

Hasır İpiyle Dekoratif Eşya Yapın : Halat İple Kapı Süsü Yapımı

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Halat İple Kapı Süsü Yapımı

Gördüğünüz gibi malzemeler çok basit, sonuç mükemmel…

Bu kapı süsü ve benzeri dekoratif eşyalar, oldukça yüksek meblağlara satılıyor. Onlara vereceğiniz yüksek fiyatlar yerine, çok ucuz maliyetlerle temin edeceğiniz malzemeleri alarak, evde kendiniz istediğiniz modelde yapabilirsiniz.

Hem maliyeti düşük tutmuş olursunuz, hem de kendi zevkinize uygun bir dekorasyona sahip olmuş olursunuz.

Evlerimiz bizim hayatımızı temsil eden mekânlardır. Bu yüzden evlerimizin girişinden itibaren güzel ve süslü olmasını isteriz.

Kapı süsleri de bu konuda oldukça başarılı bence. Gördüğünüz gibi bu kapı süsünde 2 çeşit halat kullanılmış birisi kalın, diğeri ise ip şeklinde.

Yine burada da supla mantığını görüyoruz. Ancak sarmaya daha geniş açıdan başlanılmış. Kenarlar içinse halatlardan örgü yapılarak, güzelliğine güzellik katılmış. 

Üst kısımdaki fiyonk için, ip halat kullanılmış. Ve son olarak dekoratif bir çiçek… Her zamanki gibi ev dekorasyonunuza şıklık katabilecek bir parça ortaya çıkıyor.

Bu sevimli ürünleri, kendi evinizde kullandığınız gibi, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Ya da yüksek fiyatlarla satışını yapabilir ve ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Evlerinizin girişlerini süsleyecek bir diğer ürünle devam edelim o zaman.

Halat İpten Kapı Paspası

dekoratif eşya yapın
Halat İpten Kapı Paspası

Bu kadar basit bir malzemeyle, böylesi güzel eşyaların yapılabilmesi beni gerçekten çok mutlu ediyor. Eğer sizler de benim gibi, kendiniz bir şeyler yapmaktan hoşlanıyorsanız bu ürünler sizleri de çok sevindirecektir.

Yapımı oldukça basit olan, bir diğer muhteşem ürünümüz ise kapı paspasları. Her seferinde aynı mantık kullanılıyor.

Sadece yapım şekillerinde değişiklik görüyoruz. Kenarlarına küçük eklemeler yaparak, paspasın daha da göz alıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kapı süsünüzle aynı çiçekleri kullanırsanız, evinizin kapısından başlayan bir güzelliği oluşturacak, sevimli bir takım elde etmiş olacaksınız.

Paspasınız bittikten sonra, daha da sağlam olmasını sağlamak için, paspasınızı bir mukavvanın üzerine alarak, kalıbını çıkartın. Daha sonra bu mukavvayı, paspasınızın altına yapıştırın.

Böylece paspasınızın daha sağlam ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaksınız. Eğer uygun renkte mukavva bulamazsanız, büyük bir kolinin bir kenarını kullanabilirsiniz.

Paspasınız ve kapı süsünüzü iyi günlerde kullanmanızı diliyorum. 

Halat İpten Dekoratif Ayna

Aynaların evleri daha geniş ve ferah gösterdiği söylenir. Bende bu fikre katılanlardanım. Çerçevesi olmayan boş aynalar, duvarlarda pek de hoş durmayabiliyor.

Ancak elimizdeki her aynayı da çerçeveletme şansımız yok maalesef. Zaten bu yazıları yazmakdaki amacım, olmayan ihtimalleri iyileştirmek, kendi çabalarımızla bir şeyler yapılabileceğini sizlere kanıtlamak ve sizleri çeşitli konularda fikir sahibi etmek… 

dekoratif eşya yapın
Halat İpten Dekoratif Ayna

Her şeyi parayla kolayca almak, belki de bizlere pek mutluluk getirmeyecektir. Çünkü içine kattığınız bir duygu yok, sizden bir şey yok o ürünün içinde. Kendi emeğinizle yaptığınız, basit görünen birçok şey, emin olun sizlere büyük mutluluklar katacaktır.

O eşyayı her görüşünüzde içten bir mutluluk yaşayacaksınız. Bir şeyleri ortaya çıkarmanın ve başarmanın verdiği mutluluk…

Gördüğünüz gibi boş bir aynanın çevresi, halat ipleriyle sarılarak süslenmiş. Zevkinize göre şekil oluşturabilirsiniz.

İster kalın halat, ister ince halat kullanın. İsterseniz bu şekilde sade bırakın, isterseniz de üstünü çeşitli çiçeklerle süsleyin. Tamamen size ait bir eser olacak. 

Eğer her eşyanızın bu renkte olmasını istemiyorsanız, ya da odanıza uymayan bir tarz olduğunu düşünüyorsanız, halatları sprey boya ile boyayabilirsiniz.

Altın ya da gümüş renk sprey boya, spor tarzdaki aynanızı, avangart bir hale getirecektir. 

Boyama işlemi için, tamamladığınız aynanızın, boyamak istediğiniz kısımlarını açıkta bırakın. Geriye kalan ayna kısmına boyanın temas etmemesi için, streç film ile aynanızı tamamen kaplayın.

Özellikle aynayla iplerin birleştiği kenar kısımların iyice kaplanmış olmasına dikkat edin.

Sonrasında isterseniz bir de kâğıt bant ile şerit çekebilirsiniz. Yeterli olacağını düşünürseniz, sadece streç film de kullanabilirsiniz.

İstediğiniz renkte spreyle boyadıktan ve kuruduğuna emin olduktan sonra, aynanın üstünde streci kaldırın. 

Ve sonucun ne kadar mükemmel olduğuna bakarak, kendinizle gurur duyun… dekoratif aynalarınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Hasır İpten Avize

dekoratif eşya yapın
Hasır İpten Avize

Bu tarzda avize yapımlarına daha önce şahit olmuşsunuzdur. Ancak hiç bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler için tarif etmek istiyorum.

Hasır ipten şık dekoratif avizeler yapmak için çok basit bir yöntem var.
Bu sayede boş olan ve çirkin bir görüntü yansıtan lambalarınızı yepyeni ve şık avizelere dönüştürebiliyorsunuz.

Bu tür avizeler için ihtiyacınız olan malzemeleri sıralayarak işe başlamak istiyorum. 

Yapımı kadar malzemeleri de basit olan bu dekoratif avizeler için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Hasır ip
  • Balon
  • Tutkal

İşte ihtiyacınız olan bütün malzemeler bunlar. Elde etmek istediğiniz avizenizin boyutuna göre balonu şişirin. Sonra balonun üstünde, ufak bir boşluk bırakarak, balonun kenarlarına tutkal sürün.

Üst tarafta bıraktığımız boşluktan elektrik kablolarının ve aparatların geçmesini sağlayacağız.

Avizenizin bir top gibi görünmesini istiyorsanız, alt kısmına da tutkal sürün. Ancak resimdeki gibi alt kısmının açık olmasını istiyorsanız, alt tarafı da boş bırakın.

Ve hasır ipi elinize alın. İstediğiniz şekilde, karmakarışık biçimde balonun üstüne ipi yapıştırmaya başlayın. Eğer bulabilirseniz saydam tutkal kullanın.

Ama bulamazsanız beyaz tutkal da işinizi görecektir. Sadece tutkalın üst kısma gelmesine müsaade etmeyin. Fazlaca tutkal sürerseniz, işlem sonunda kalıntıları görünebilir. Buna dikkat edin.

Yapıştırma işini bittikten sonra, bir gün boyunca kurumaya bırakın. Tutkal ve ip, iyice sertleşerek kalıp gibi olacaktır.

Avizeniz kuruduktan sonra, geriye en keyifli iş kalıyor. Balonu patlatmak. Bir iğneyle balonu patlatın. Ve ortaya yepyeni bir avizenizi dilediğini mekanda kullanın.

Pet Şişe Ve Hasır İpinden Vazo

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Hasır İpinden Vazo

İlk bakışta oldukça pahalı olduğunu düşünebileceğiniz bu şık vazolar, aslında bir pet şişe ve halat ipinden ibaretler.

Pet şişeleri de bu yöntem sayesinde değerlendirmeniz mümkün. İstediğiniz boyutta pet şişeyi kullanabilirsiniz. Pet şişeyi istediğiniz uzunlukta kesin ve halat ipiyle kaplamaya başlayın.

Kaplama işleminden sonra, dilediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. 

Ayrıca pet şişeleri sepetler, mumluklar, büyük sebze veya çamaşır sepetleri yapmak için de kullanabilirsiniz. Maksat sert bir taban oluşturmak…

Sonrasında onun bir pet şişe olduğunu kimseler düşünmeyecektir. Hatta söylerseniz buna inanmayacaklardır bile. 

Yazının en başında da belirttiğim gibi, dekoratif eşyalar yapmak için kullandığınız ürünlerin başta ne oldukları çok da önemli değil. Sonuçta işlem bittiğinde, mükemmel süs eşyaları oluyorlar. 

Hasır İpinden Mumluklar

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Hasır İpinden Mumluklar

Hasır ipiyle yapılabilecek sayısız dekorasyon ürünü olduğunu artık anladık. Ben sizlere hepsinden bahsedemesem de sizler için, elimden geldiğince örnekler sunmaya çalışıyorum.

Hasır ipiyle çeşit çeşit mumluklar yapabilirsiniz. Gündüz ayrı, akşam ayrı bir güzelliğe sahip olan mumlar, kendi emeğiniz mumlukların içinde bambaşka bir ahenge sahip olacaklardır.

hasır ipiyle

İster boş bir kavanozu, isterseniz plastik bir kutuyu değerlendirin. Sonsuz sayıda seçenek üretebilirsiniz. İstediğiniz şekilde tasarlayacağınız mumluklar, ev dekorasyonunda sizlere büyük yardımda bulunacaklardır.

Hasır İpinden Meyve Sepeti

hasır ipiyle
Hasır İpinden Meyve Sepeti

Resimde nasıl yapıldığıyla ilgili ufak fikirlere sahip olduğumuz, dekoratif meyve sepeti, mutfak masalarınıza bambaşka bir hava katacaktır.

İsterseniz salonlarınızda, içine mum ya da farklı taşlar koyarak kullanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi oldukça geniş bir kullanım alanına sahip…

Sizler mutfak ya da salon masasıyla sınırlı kalmak istemiyorsanız farklı alanlarda, farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. 

Farklı boyutlarda birkaç adet yaparak, banyolarınızda, sabunluk veya başka eşyalarınızı koymak için değerlendirebilirsiniz. 

İçine bir adet saksı koyarak, balkon masalarınızı süsleyebilirsiniz. Dediğim gibi seçenek çok. Hayal etmek, üretmek ve değerlendirmek sizlere kalıyor.

Peki, böyle bir sepeti nasıl yapacağız?

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Hasır İpinden Meyve Sepeti

Bu tarz sepetleri yapmak için, avize yaparken kullandığımız yöntemin benzerini kullanıyoruz. İstediğiniz boyuttaki bir kaseyi elimize alarak işe başlıyoruz.

Kaseyi ters çevirip, streç film ile arka yüzünü tamamen kaplıyoruz. Sonrasında streç filmin üstünü tamamen tutkallıyoruz. Son olarak da hasır ipi tutkalın üstüne rastgele yapıştırıyoruz. İstediğiniz sıklıkta ip kullanabilirsiniz.

Tutkal ve ip iyice kuruduktan sonra kaseden çıkarabilirsiniz. Sonra streç filmi de çıkarın ve dekoratif sepetiniz hazır.

Kavanozlar ve Konserve Kutuları

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın

Kavanozlar ve konserve kutularının ilk bakışta pek bir işe yarayacağını düşünemiyoruz. Özellikle de boş konserve kutularının. Hasır ipiyle dekoratif eşya yapmak bu kutularla da yapmak mümkün.

Ama bu yazıyı okuduktan sonra, çöpe attığınız konserve kutularının bile ne kadar değerli olduğunu anlayacaksınız. Resimde konserve kutusunu halat iple kaplayarak, oldukça şık çiçeklikler elde edilmiş.

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın

Yine bir konserve kutusu değerlendirilerek, oldukça şık kalemlikler kullanılmış. Ancak burada halat ip yerine, hasır kurdele tercih edilmiş. 

dekoratif eşya yapın

Bu resimde ise sade bir cam fanusun nasıl güzel bir mumluğa dönüştüğünü görüyoruz. 

dekoratif eşya yapın

Çocuklarımızın odalarının cıvıl cıvıl olmasını isteriz. Onların renkli dünyalarını odalarına da yansıtmak ve onları da mutlu etmek aslında oldukça basit…

Yine halat ipi sayesinde değerlendirilmiş ve sevimli kalemliklere dönüştürülmüş kutular görüyoruz.

Elinizdeki her malzemeyi kullanabilirsiniz. Buradaki amacımız, sizlerin yeni şeyler almanız değil, elinizde olan ve bir işe yaramayan eşyaları değerlendirmek.

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın

Yine konserve kutularını değerlendirelim. Mutfak gereçlerinizi saklamak ve mutfak dekorasyonunuza şıklık katmak için oldukça güzel bir yöntem.

Hasır bir kurdele ve hasır bir ip… Ham renkleri ve doğal görünümleri sayesinde, hasır ve halat ürünler içinizi açacak, şık ve güzel bir dekorasyonunuzun olmasını sağlayacaktır. Hasır ipiyle dekoratif eşya yapmak bu kadar kolay…

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın

Ve eski kavanozlar… Aslında yorum yapmaya bile gerek yok. Ne kadar şık ve kullanışlı olduğunu gözlerinizle görüyorsunuz.

Elimden geldiğince örnek resim kullanmak istiyorum. Böylece sizlerin zihninde çeşitli fikirlerin oluşmasına katkı sağlamaya çalışıyorum. O zaman bir diğer ürünümüzle devam edelim. 

Halat İpten Suplalar

hasır ipiyle dekoratif eşya yapın
Halat İpten Suplalar

Halat ipi sayesinde, yemek masalarınızı süsleyecek çeşit çeşit supla ve runner yapabilirsiniz. Yapılış yöntemini yukarıdaki kısımlarda tarif etmiştim.

İstediğiniz boyutlarda ve şekillerde runner ve supla yapabilirsiniz. Dilerseniz sprey boyayla boyayarak renkli runner ve suplalar elde edebilirsiniz.

Dekorasyonda Doğru Aydınlatma Tavsiyeleri

Dilerseniz de kenarlarını boncuk, kurdele, güpür ya da yapay çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Her şey sizin zevkinizde ve seçimlerinizde bitiyor… 

ucuz bilet
ucuz bilet

Birkaç basit malzemeyle neler yapılabileceğine kendiniz şahit olun istedim. Elimden geldiğinde örnekleri ve çeşitleri fazla tutmaya çalıştım.

Böylece neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olmakta zorlanmayacaksınız. Bu dekoratif ürünlerden hangilerini beğendiğinizi ve uyguladığınızı yorum kısmında bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Bir sonraki Hasır ipiyle dekoratif eşya yapın yazımıza da destek vermiş olursunuz.

Ayrıca istediğiniz konular varsa yorum kısmında bunları da bizlerle paylaşmayı unutmayın… 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.