ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

3600 İle Hemen Emekli Olun

3600 İle Hemen Emekli Olun

Uzun ve yorucu bir iş hayatının ardından emekliliğe hak kazanmak her çalışanın hayalidir. Çalışılırken işe giriş ve çıkış zamanları, iş günü zamanları itinayla takip edilir. İşçi tarafından emeklilikle ilgili güncel haberler ve çıkarılan yeni yasalar her zaman haberler arasında en merak edilenidir. Emeklilik şartlarının eski yıllara kıyasla daha zor bir takım şartlara bağlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hatta ve hatta halk arasında yayılan ‘Mezarda emeklilik!’ kavramı, kimi zaman çalışan işçileri illegal yollardan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmadan da çalışmaya yönlendirmiş olduğu gerçeği bulunmaktadır.

3600 İle Hemen Emekli Olun

3600 Gün Üzerinden Emeklilik

Emeklilik haberleri güncel takip edilirken özellikle işçilerin en çok sorguladığı husus 3600 gün prim üzerinden emekli olabilmek için hangi şartlara sahip olunduğudur. Bilindiği gibi emekli olma durumu kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir. Ancak 3600 gün üzerinden emekli olmak istenirse SSK (4A), BAĞ – KUR (4B), Emekli Sandığı (4C) ve diğer sigortalar olmak üzere bir çalışanın kadın veya erkek olması farketmeksizin bazı şartları yerine getirmiş olması gerekir. Bunlar; çalışanın 08.09.1999 tarihinde ve bu tarihten önce sigorta sürecini başlatmış olması, 3600 prim gününün çalışan tarafından tamamlanmış ve 15 yıllık sigorta zamanının doldurulmuş olmasıdır. Bununla birlikte bu yasaya uygun bir şekilde emeklilik durumunu hak edecek olan kadın ve erkek çalışanlar ayrıca 31.12.2011 tarihinden önce 3600 çalışma gününü ve 15 yıllık sigorta süresini doldurdukları vakit, yaş bazında kadınlarda 54 yaş, erkeklerde de 54 yaşında emekli olabilmeleri söz konusudur. Şayet ifade edilen bu emeklilik durumundaki en büyük kıstas, çalışanın 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişini başlatmış olmasıdır. Bu tarihe uygun girişe sahip olmayanların bu yasadan yararlanmaları ve 3600 prim günlük emeklilik şansını yakalayamayacaklardır. 

3600 İle Hemen Emekli Olun

Hemen Emekli Olabilirmiyim?

Şayet bir çalışan 31.12.2011 tarihine kadar prim gününü doldurmamışsa bu durumda kadın ve erkeklerde farklı olmak üzere kadınlar 3600 gün üzerinden emekliliğe 58 yaşında, erkekler ise 59 yaşında sahip olacaktır. Eskiden bildiğiniz gibi, aslında çok da eskiden değil bundan 20-25 sene önce kadar insanlar çalışma hayatları bitip emekli olduklarında hem yazlık, hem araba alabiliyordu hatta o parayla çocuklarını bile evlendirebiliyorlardı. Ancak şuan için dönem farklılığı artı bu ilave olarak geçim zorluğunun gün be gün katlanarak içinden çıkılmaz bir hal almış olması emeklilikle kazanılan paralar sadece kenarda köşede duran, kötü gün parasından başka bir işe maalesef yaramıyor.

3600 Prim Günü Olmayan Ne Zaman Emekli Olabilir?

1999 ve 3600 prim günü şansını elde edemeyenler, başta 08.09.1999 tarihinden sonra sigorta girişlerini başlatanlardır. Maalesef ki 08.09.1999 tarihinden sonra ilk kez sigorta girişiniz başladıysa toplam prim gününüz 4500, 01.05.2008 tarihinden sonra ilk kez işe giriş yapanlar ise emekli olabilmek için 5400 prim gününü doldurmak zorundadır. Mevcut sigorta sürenizden kasıt, SSK (4A), BAĞ – KUR (4B), Emekli Sandığı (4C) ve diğer sigortalar olmak üzere ilk sigortaya kayıt sürenizden emekli olduğunuz tarihe kadar geçen süreyi kapsamaktadır.

3600 İle Hemen Emekli Olun

Özellikle erkek adayları ilgilendiren bir diğer soru işareti ise askerlik süresince ve sonrasında emeklilik tarihinin etkilenip etkilenmeyeceğidir. Eğer işe giriş tarihinizden önce askerliğinizi yaptıysanız bu durum karşınıza bir avantaj olarak çıkıyor. Sigorta başlangıç tarihinizin daha erkene çekilmesi durumunda ve askerlik borçlandırma hususuna da uyum sağladıysanız daha erken yaşta emekli olabilirsiniz.

3600 Üzerinden Emekli Olunca Maaşım Ne Kadar Olur?

Her çalışanın maaşı, çalıştığı süreye ve ilk sigorta yaptırdığı tarihe göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden bireylere kadın ve erkek olmak üzere farklı miktarlarda maaş ödemeleri yapılacaktır. Özellikle 3600 prim günü sonrasında çalışma süresini tamamlayan emekli adayları ne kadar maaş alacakları konusunda belirsizlik yaşarlar.

3600 İle Hemen Emekli Olun

Bu süreçte çalışanın ilk sigorta tarihini 2000 senesinin öncesinde yaptırmış olması ona avantaj sağlayacaktır çünkü çalışan 2000 yılı sonrasında ilk sigorta kaydını yaptırmış ise diğer emekli adaylarına göre daha az emekli maaşı ile karşı karşıya gelecektir. Şayet çalışan 3600 gün prim gününü 31.12.1999 tarihinden öncesinde tamamladıysa kişinin alacağı ortalama maaş 1400-1600 TL arasındadır. Hizmetlerin tamamı 2000 öncesi ve 2000 -2008 arasında ise 1200 ile 1400 TL arasında, hizmetin bir kısmı 31.12.1999 öncesine aitse ve diğer zamanlar 01.01.2000 ile 30.04.2008 arasında tamamlandıysa 2008 sonrasında alınacak toplam emekli maaşı ortalama olarak 1000 ile 1200 TL arasında ödenmektedir.

3600 İle Hemen Emekli Olun

Emekli Olacağım Tarihi Nasıl Hesaplayabilirim?

Çalışanlar, emekli olacakları tarihi hesaplamak için devletin sunmuş olduğu E–devlet uygulamasına başvurabilirler. Kişiler ilk etapta buradan hizmet dökümlerini alarak gerekli incelemeyi yapabilirler. E devlet uygulamasına girmeden önce çalışan kendisine ait şifre ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilir. Sisteme başarılı bir şekilde giriş gerçekleştirdikten sonra prim gününüzün ne kadar yattığını, ne zaman önce sigorta girişinizin yapıldığını öğrenebilirsiniz. Buna istinaden kanunların ve yasaların belirlediği kurallar çerçevesinde ne zaman emekli olacağınıza ve ne kadar prim ve yaş gününüzün kaldığına dair hesaplamayı yapabilirsiniz. Konuyla alakalı https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirimlinki üzerinden bilgilerinizin girişini sağlayarak konu hususunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.