ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Hisse Senedi Piyasalarının Borsa Tarafından Takibi

Hisse Senedi Piyasalarının Borsa Tarafından Takibi

Hisse senetleri Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıklar ve genel olarak Türkiye sermaye piyasaları ile ilgili çıkan haberler temel olarak Borsa günlük bülteni ve hizmet satın alınan AjansPress vasıtasıyla günlük olarak takip edilmektedir. Bunun yanı sıra; yurtiçi ve yurtdışı piyasalar, ortaklıklarla ilgili gün içinde ortaya çıkan gelişmeler ve Borsa İstanbul endeksleri Borsa personelince veri yayın ekranlarından, Kamuyu Aydınlatma Platformu (www.kap.gov.tr) sayfasından ve çeşitli internet kaynaklarından anlık olarak izlenmektedir. Söz konusu faaliyetler kapsamında, dikkat çekici nitelikte ve ortaklık paylarının değerini ve genel olarak Borsa İstanbul endekslerini etkileyebilecek gelişme ve hususlar inceleme altına alınır.

Sermaye Piyasası

Piyasa Takibinin Aşamaları

Borsanın yetkili personeli tarafından yapılan izleme ve takip çalışmalarının aşamaları aşağıdaki gibidir.

  1. Borsa personelince; payları Borsa İstanbul’da işlem gören ortaklıkların pay fiyatlarında, işlem miktarlarında ve yatırımcılar tarafından verilen alım-satım emirlerinin miktar ve büyüklüklerinde ortaya çıkabilen olağandışı hareketleri tespit amacıyla gözetim çalışmaları yapılmaktadır. Gözetim çalışmaları çerçevesinde olağandışı olarak nitelendirilebilecek işlem ve hareketler, bu hareketlerin gerçekleştirilme biçimi ve bunları gerçekleştiren yatırımcılar ayrıca mercek altına alınmaktadır. 
  2. Borsa görev alanına giren piyasa bozucu eylemlerle ilgili olarak, anılan işlem ve fiillerin gerçekleşmiş olabileceğine dair makul şüphe oluşması durumunda, görevlendirilen meslek personelince denetim çalışmaları başlatılmaktadır. Denetim çalışmaları çerçevesinde incelenen hususlarla ilgili olarak yatırım kuruluşları ve saklama kurumlarından ayrıntılı bilgi ve belge talepleri yapılmakta; takas gerçekleşmeleri, mülkiyet bilgileri, borsa içinde ve dışında gerçekleşen menkul kıymet ve nakit hareketleri, tahsilat fişleri vb. incelenmektedir. Bunun yanında Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırılığın birden fazla şahıs tarafından birlikte hareket etmek suretiyle gerçekleştirildiğine dair bulgulara ulaşmak amacıyla bankalardan, diğer kamu kurum ve kuruluşlardan ve gerekli görülen diğer gerçek ve tüzel kişilerden de bilgi ve belge istenebilir.
Hisse Senedi Takibi

Piyasa Takibinin Zorlukları

İdari para cezası yaptırımına tabi piyasa bozucu eylemlerle ilgili sermaye piyasası araçlarında meydana gelen dikkat çekici fiyat ve miktar hareketleri; piyasalarda işlem yapan yatırımcıların şüpheli emir, işlem ve hesap hareketlerinin ortaya çıkmasını müteakip incelemeye tabi tutulmaktadır. Bu çerçevede, Borsa İstanbul tarafından düzenlemelere tabi piyasalarla ilgili denetimlerin önceden programlanması mümkün olmamakta, yıl içinde oluşan durumlara göre gözetim ve denetimler şekillenmektedir. Piyasa suçları ve piyasa bozucu eylemler her zaman ortaya çıkma riski bulunan fiillerdir. Buna karşın, söz konusu fiiller ortaya çıkmadan bir denetim öngörüsünde bulunma imkânı bulunmamaktadır. .

Sermaye Piyasası

Yukarıda belirtilen hususların yanı sıra, sermaye piyasalarında gerçekleşen anomalilerin azaltılması piyasaların daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması ve yatırımcıların haklarının daha iyi korunması amaçları göz önünde bulundurularak Borsa tarafından çeşitli proaktif tedbirler de uygulanmaktadır. Bu çerçevede, olağandışı fiyat ve miktar hareketlerinin oluştuğu hisse senetlerinde ileride meydana gelebilecek muhtemel zararları ve mağduriyetleri önleyici ve azaltıcı nitelikte bir yaklaşım sergilenmektedir.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.