ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur | Başvuru Süreci, Ücretler

İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur | Başvuru Süreci, Ücretler

Eğitim denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan İngiltere, insanın eline fırsat geçtiğinde değil özellikle eğitim almak için fırsat yaratılması gereken ülkelerden biridir. İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur ?

İngiltere’de bulunan üniversiteler de okumak birçok insan için, kariyerinin bambaşka boyutlara taşınabilmesi anlamına gelmektedir.

Bugün bir Oxford veya Cambridge Üniversitesinden mezun olan insanların, kariyerlerinin ne kadar parlak ilerlediği hepimizce bilinen bir durumdur.

Sadece bu üniversitelerde de değil, İngiltere’de eğitim hayatınızı tamamlamanız gerçek manada hayatınızın bambaşka bir şekil almasını sağlayacaktır.  Genel olarak neden İngiltere’de eğitim almanızdan bahsedecek olursak;

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur
İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur
 • Öncelikle İngiltere’de eğitim olanakları ve sunulan eğitim kalitesi üst düzeydedir. 
 • Üniversiteler, eğitim programları kapsamında öğrencilere sonsuz iş olanakları ve iyi bir kariyer planlaması sunmaktadır. 
 • Eğitim hayatınıza İngiltere’de devam etmek dil açısından sizlere çok faydalı olacak ve anadil seviyesinde İngilizce öğrenmeniz mümkün olacaktır. 

İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur : İngiltere’de Bulunan Üniversiteler ve Kabul Şartları

Yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamak insanların hayatında önemli bir adımdır ancak o kadar kolay atılabilecek bir adım değildir.

Özellikle İngiltere gibi üst düzey eğitime sahip olan ülkeler de eğitim görmek ekstra zor bir durumdur. Çünkü bu tarz ülkeler de yer alan üniversiteler, öğrenci seçerken son derece dikkatli ve özenli olmaktadır.

Bu bağlamda öğrencilerin kabul edilebilmeleri için bazı koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur
İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur

Bu koşullar;

 1. Oldukça köklü ve kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere, Türkiye’deki eğitim sisteminden biraz farklıdır. Bu sebeple Türkiye’de lise mezunu olan bir öğrenci İngiltere’de bulunan üniversiteye başvurmak için yeterli seviyede görülmemektedir. Bu sebeple öğrencilere 1 yıllık zorunlu eğitim verilmektedir. 
 2. İngiltere’de bulunan üniversiteler kabul şartı olarak öncelikle, öğrencilerin iyi derecede İngilizce bilmesini istemektedir. 
 3. İngiltere’de yer alan üniversitelere yüksek lisans ve doktora eğitimi için başvurmak isteyen öğrenciler için, en önemli koşul not ortalamanızın yüksek olmasıdır. 
 4. İngiltere’de bulunan üniversiteler, başvuru aşamasında öğrencilerden genellikle referans mektupları istemektedir. Türkiye’de önemli kurum veya iş insanları tarafından yazılan referans mektupları okullara kabulünüzü oldukça kolaylaştıracaktır. 
İngiltere'de Üniversite Nasıl Okunur
İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur

İngiltere’de Tercih Edilebilecek Üniversiteler

Bir ülkede eğitim almak kadar o ülkedeki hangi üniversitede eğitim aldığınız da önemlidir. Sonuçta bizim ülkemizde de eğitimi çok iyi olan ve olmayan üniversiteler vardır.

Bu durum İngiltere içinde böyledir. İngiltere’de çok sayıda üniversite vardır ve tamamı belli bir seviyenin üzerindedir. Ancak bazı üniversiteler vardır ki, bu üniversiteler de eğitim görmek inanılmaz bir ayrıcalığa sahip olmaktır.

İngiltere’de eğitim fırsatı yakaladığınızda tercih etmeniz gereken üniversiteler şu şekildedir;

Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
 1. İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Cambridge üniversitesi, özellikle ekonomi, fen bilimleri ve hukuk dallarında eğitimi uluslararası düzeye sahip bir üniversitedir
 2. Oxford Üniversitesi, hepimizin çok iyi bildiği ve eğitim almak için can attığı üniversitelerin başında gelmektedir. Sağladığı eğitimin kalitesi ve sonrasında iş olanakları ile kesinlikle tercih edilmesi gereken bir üniversite olmaktadır.   
 3. University of St. Andrews, bir diğer önemli üniversitedir
 4. Imperıal College London üniversitesi özellikle tıp ve mühendislik bölümlerinde tercih edilebilecek iyi üniversitelerin başında gelmektedir. 
 5. Manchester üniversitesi, yine tercih edilebilecek iyi bir üniversite olmaktadır. 
 6. University of Brighton üniversitesine kayıt olduğunuz da dünyanın en iyi 250 üniversitesinden birinde okumuş olacaksınız. 
Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
Yurtdışı Eğitimi : İngiltere

İngiltere’de bulunan üniversiteler oldukça uzun bir listeyi oluşturmakta ve her biri de birbirinden kaliteli üniversiteler olmaktadır.

İngiltere, Avrupa ülkeleri arasında yaşamın lüks aynı zamanda da pahalı olduğu ülkelerden biridir.

Almanya'da Eğitim
Almanya’da Eğitim

Yukarıda bahsettiğimiz üniversiteler en çok tercih edilen ve bazı yönleri ile öne çıkan üniversitelerdir. 

İngiltere’de Eğitim Almanın Maliyeti, Ücretler

İngiltere’de ücretsiz eğitim veren devlet üniversiteleri de bulunmakta ancak genel anlamda eğitim için ücret alınmaktadır. 

İngiltere’de eğitim ücretleri hesaplanırken daha doğrusu bir öğrenci ülkede bulunan üniversitelerden birine başvurup kabul edildiği zaman, bir yıllık olarak, cebinden çıkacak ücretler şu şekildedir. 

Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
Sırbistan’da Üniversite Fırsatları 2019
Sırbistan’da Üniversite Fırsatları 2019
 1. İngiltere’de başvuracağınız üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 6.000 – 15.000 GBParasında değişmektedir. 
 2. İngiltere’de öğrenciler için konaklama seçeneği olarak, ilk etapta öğrenci yurtları akla gelmektedir. Bu yurtlar son derece konforlu ve öğrenciler için uygundur. Özel yurtlar da bulunmakta ve hemen hemen üniversite yurtları ile aynı olanaklara sahiptir. İki seçenekte üniversiteye yakın mesafe bulunmakta ulaşım da kolaydır. Konaklama ücreti olarak bir öğrencinin ödeyeceği yıllık ücret 3.000 – 8.000 GBP olmaktadır. 
 3. Eğitim ve konaklama ücretleri dışında kalan ulaşım, yeme içme ve sosyal faaliyetler için yıllık olarak 3.000 – 8.000 GBP’ dır. 
 4. Öğrencilerden ayrıca 1 yıllık sigorta istenmekte ve bu da 415-1000 GBP olmaktadır. 

İngiltere’de Üniversite Nasıl Okunur : Üniversitelere Başvuru Süreci

Üniversitelere başvuru sürecinde en zorlu ve insanları sıkıntıya sokan durumlardan biri, başvuru işlemlerini tamamlamak ve başvuru sonucunu beklemektir. 

İngiltere’deki üniversitelere başvuru süreci de biraz sıkıntılı ve zorlayıcıdır.

Yurtdışı Eğitimi : İngiltere
Yurtdışı Eğitimi : İngiltere

Eğitim kalitesi yüksek ve tercih edilen üniversitelere başvuru yapıp hemen kabul edilmeyi sağlamak sonuç olarak kolay bir durum değildir.

Üst düzey eğitim imkânlarından faydalanmak için üst düzey çaba ve aynı biçimde yeteneklere sahip olmak gerekmektedir. Üniversitelerin talep ettiği yeteneğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız tavsiyemiz bu konuda öğrencilere hizmet veren kurumlardan yardım almanız ve onların yönlendirmeleri ile başvuru yapmanızdır.

Bu tarz durumlar da yapılan küçük hatalar bile eğitim hayatınızın olumsuz etkilenmesine neden olabilecektir.  

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.