ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Kaliteli giyim dendiğinde akla ilk gelen şey, ipek kumaşlardan yapılmış kıyafetler oluyor. İpek kumaşlar, zarafet ve asaletle şıklığı birleştiren ürünlerdir. İpek kumaştan yapılmış bir kıyafeti üstünüzde taşıdığınız zaman, tüm gözleri üstünüze çekersiniz. Bu kadar zarif ve asil olan bir kumaştan yapılmış kıyafetler tabii ki de oldukça hassas oluyorlar. Normal kumaşlardan yapılmış kıyafetler gibi istediğimiz zaman kolayca makinede ya da elde yıkayamıyoruz maalesef. 

İpek Kumaşlarda Sadece Kuru Temizleme Yapılması Tavsiye Edilir.

Ancak şal ve eşarplar, direkt olarak tenle temas ettiklerinden ötürü ter ya da makyaj lekelerine maruz kalabiliyorlar. Bu gibi lekelerin bulunduğu ürünler, maalesef kuru temizlemeye verildiğinde istenilen temizliğe ulaşarak bizlere geri dönmüyor. Bugün sizlerle ipek eşarp ve şallarınızı nasıl temizleyeceğiniz hakkında konuşmak istiyorum. 

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Eğer ipek eşarplarınızı ve şallarınızı çamaşır makinesinde yıkarsanız, büyük ihtimalle o şal veya eşarbınızı bir daha kullanamayacaksınız. Çünkü çamaşır makineleri, ipek gibi hassas kumaşların zarar görmeyeceği kadar hassas temizlik işlemleri uygulamazlar. 

Yıkanma kısmını bir yana alırsak, sıkma aşamasında şallarınız ve eşarplarınız, asla maruz kalmaması gereken bir baskıya uğramış olacaklardır. İpek eşarp ve şallarınızı çamaşır makinesinden çıkardığınızda sıkıştığını ve bir top haline geldiğini göreceksiniz. Üzülerek belirtmek isterim ki bir daha o kırışıklığı ipeklerinizden gideremezsiniz. İstediğiniz kadar ütüleyin, şallarınızda ve eşarplarınızda kalıcı bir kırışıklık ve kırılmalar meydana gelecek ve tiftikleneceklerdir. İpek ürünler oldukça yüksek fiyatlara satılır. Bu sebeple ipek şal ve eşarplarınızın kullanılmaz duruma gelmemesi için, doğru temizlik yöntemlerini kullanmalısınız. İpek şallarınızı kuru temizlemeye vermeden, temiz bir şekilde yıkanması için evinizde kullanabileceğiniz bir yöntem var. Sözü çok fazla uzatmadan, ipek şallarınızı ve eşarplarınızı nasıl yıkayacağınızı tarif etmeye başlayalım.

İpek Şal ve Eşarplar Nasıl Yıkanmalıdır?

İpek, çok hassas bir kumaş olduğu için çamaşır makinesine atamıyoruz ve elimizde çitileyerek yıkayamıyoruz. Ancak kumaşta oluşan lekelerin de çitileme ya da başka bir yöntem kullanmadan, suya basılarak çıkması mümkün olmuyor.

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Klasik ipek yıkama yönteminde tavsiye edilen, ipek ürünleri ılık su dolu bir kovaya biraz temizleyici dökerek yarım saat boyunca bu suda bekletip, sonrasında temiz bir ılık suya daldırıp çıkarmaktır. Bütün işlem bundan ibarettir. Ancak bu işlem şalların ve eşarpların lekelerine hiçbir etkide bulunmaz. Sadece şal ve eşarplarınızın temiz kokmasını sağlar. Fakat lekeleri tamamen durduğu için, şal ve eşarplarınızın pismiş gibi algılanmasına sebep olacaktır. Bunun önüne geçerek, ipek şal ve eşarplarınızın hem lekelerini çıkaracak hem de zarar görmesini engelleyecek bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. evinizdeki basit malzemelerle, ipek kumaşlara uygun bir çamaşır makinesi oluşturabilirsiniz.

Çok Şaşırtıcı…

Sebzeleri kurutmak için kullanılan bu mutfak aleti, bugün ipek şal ve eşarplarınızın temizlemesini sağlayacak bir çamaşır makinesi işlevi görecek arkadaşlar.

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Eğer aklınıza yatmadıysa sebebini hemen açıklayayım. Eşarplarınızı içine koyup deterjan ve suyla beraber, sebze kurutur gibi çarkı döndürmeye başlıyorsunuz. Böylece ipeğe hiçbir zarar gelmeden, su ve deterjan lekelere temas ediyor ve lekelerin çıkmasını sağlıyor. Ancak çamaşır makinesi kadar sert darbeler uygulamadığı için, ipeklerdeki lekelerin çıkmasının yanında, hiçbir zarar görmesine sebep olmuyor. Bir nevi sebze kurutucusuyla, zararsız merdaneli çamaşır makinesi elde etmiş oluyoruz. Sebze kurutucusundan çamaşır makinesi yapmanın mantığını anladığımıza göre, uygulanış aşamasını sıralayabiliriz. 

Sebze kurutucusunun içine, taşmayacak kadar ılık su koyalım. Ancak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İpek eşarplarınızı, direkt olarak musluktan akan ılık suyla yıkamamalısınız. Musluk suyunun içinde bulunan klor ve kireç, ipeklerin zarar görmesine sebep olabilir. Yapmanız gereken, daha önceden kaynattığınız suyun ılınmasını bekleyip, onu kullanmaktır. Musluk suyu kaynadığında, içindeki kireçten arınmış olacaktır ve ipeklerinize zarar vermeyecektir. Daha önceden kaynatıp sonra ılınmasını beklediğiniz suyunuzdan sebze kurutucusunun haznesine ekleyin. İpekler için özel üretilmiş şampuanlardan bir damla ekleyin. Ayrıca önceden kullandığınız ve güzel sonuçlar verdiğini düşündüğünüz bir temizleyiciden de birazcık ekleyin. Ancak çok fazla olmamasına özen gösterin, birkaç damlayı geçmesin yoksa çok fazla köpürür ve şalınızı durulamakta zorluk yaşarsınız.

İpekler için üretilmiş olan şampuanlardan herhangi birisini kullanabilirsiniz.

Buradaki maksat, ipeklerden lekelerin çıkmasını sağlamaktır.

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Haznenin içine ılık su ve temizleyici malzemeleri ekledikten sonra, bir adet ipek şalınızı içine alın. İpek şallar büyük oldukları için, her uygulamada ancak bir adet şalın temizliği yapılabilir. Eğer çok küçük boyutlarda ipek eşarp ve fularlarınızı yıkayacaksanız, sığacağını düşündüğünüz kadar ipeği bir kerede yıkayabilirsiniz. 

Resimdeki boyutta bir ipek şal temizliği için, her seferinde bir adet şalın yıkanması gerekmektedir. İpeklerinizi katlı bir şekilde değil, yumak şeklinde koymalısınız. Böylece su ve deterjan bütün lekelere temas ederek işleyecektir. İpeğinizi haznenin içine aldıktan sonra, kapağını sıkıca kapatın ve çarkı döndürmeye başlayın. İyice köpürene ve temizleyiciler lekelere işleyene kadar yıkamaya devam edin. İyice köpürdüğüne ve temizlendiğine emin olduktan sonra, haznedeki köpüklü suyu dökün ve yerine durulamak için yeni su ekleyin. Mümkün olduğunca ılık su kullanmaya çalışın. Durulama esnasında da aynı şekilde çarkı çevirerek, köpüklerin gitmesini sağlayın. İkinci uygulamada da su hala köpüklü olacaktır. İlk durulamada köpüklerin miktarı azalmış olacak. Bu suyu da dökün ve son olarak tekrar su doldurun. Son durulamada, şal ya da eşarplarınız köpüklerden tamamen arınmış olacaktır.

Eğer köpükleri hala geçmiyorsa, temizleyici ürünü fazla koymanızdan kaynaklanır.

Bu yüzden başta da belirttiğim gibi, temizleyici çok fazla eklememeye dikkat etmelisiniz. 

İpek Eşarp Ve Şalları Nasıl Temizlemeliyiz?

Son durulamadan sonra, haznenin içindeki tamamen dökün ve şalınızı boş şekilde hazneye geri koyup bir tur daha çevirin. Son işlem sayesinde, şalınızın içindeki fazla sular çıkmış olacak. Bir nevi çamaşır makinelerindeki sıkma işlemini uygulamış oluyoruz. Son durulamada köpüklerinden iyice arınmış ve fazla suyunu atmış olan şalınızı hazneden çıkarın. Asla bastırmadan, çitilemeden, yumuşak dokunuşlarla fazla suyunu süzün. Normal bir çamaşır sıkar gibi sıkma işlemini kesinlikle uygulamayın! Eğer böyle bir hata yaparsanız, ipeklerinizin çok büyük kat ve yıpranma izlerine sahip olmasına sebep olursunuz. Aynı şekilde eğer çitilerseniz de ipekleriniz tiftiklenecek ve ağır tahribat görecektir. 

Bu hareketlerin hepsinden kaçının.

Yumuşak hareketlerle, fazla sıkmada, ipeğinizi avucunuzda bir top haline getirin. Fazla suyundan arındırdığınız ipeğinizi, büyük bir havlunun üstünde kurutmanız gerekiyor. 

Bir sandalyenin ya da duşa kabinin üzerine büyük bir havlu serin. İpeğinizi tamamen açarak bu havlunun üzerine yayın. Havlu sayesinde ipeğin fazla suyu gitmiş olacak ve kuruması hızlanacaktır. İpeklerinizi tahmini birkaç saat bu havlunun üzerinde kurutun. Eğer havlu kullanmak yerine, çamaşır askısına asmak istiyorsanız, mandal kullanmadan asabilirsiniz. 

İpeklerin ilk günkü gibi olmasını istiyorsanız, tamamen kurumasını bekleyerek ütülemeyin. İpekleriniz suyunu süzdükten sonra, nemli bir şekilde ütüsünü yapın. Nemli şekilde ütüleme işlemi, özellikle ipek şalların, yumuşak bozulmuş halinden kurtulup ilk alındığı gündeki gibi sert ve pırıl pırıl görünmesini sağlayacaktır. Böylece ipek eşarp ve şallarınız tertemiz olmuş olacak. Şallarınızı ve eşarplarınızı bu yöntemle birkaç haftada bir yıkayabilirsiniz. Her gün bu işlemleri uygulamadığınız sürece, ipeklerinize zararı dokunmayacaktır. Hatta eski halinden daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

İpek eşarp, fular ve şalların temizlenmesi konusunda sizlerle paylaşacaklarım bu kadardı arkadaşlar. Umarım sizler için faydalı bilgiler olmuştur. Fikirlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.