ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

İtalya’da Üniversite Eğitimi | Koşullar ve Ücretler | Başvuru Süreci

İtalya’da Üniversite Eğitimi | Koşullar ve Ücretler | Başvuru Süreci

En eski yerleşim yerleri arasında bulunan ve tarihi ile de son derece ihtişamlı olan İtalya, günümüz de halen tarihi dokusunu ile çağdaş yaşamı harmanlamaktadır. Bu bakımdan İtalya’da Üniversite Okumak için değil aynı zamanda yaşamak başlı başına bir ayrıcalıktır.

Çünkü ülkede çok kısa sürede geçireceğiniz, zaman bile sizlere çok şey katacaktır. Avrupa ülkeleri arasında İtalya, eğitim alabileceğiniz daha doğrusu tercih edebileceğiniz en iyi ülkelerden biridir. 

İtalya Eğitim Sistemi

Özellikle lisans ve lisansüstü eğitim konusunda, yurtdışı seçeneğini düşünüyor ve istiyorsanız İtalya’da eğitimalmak oldukça iyi bir seçenektir.

Üniversite Eğitimi
Malta’da Üniversite Eğitimi

Lisans eğitimi ülkede hazırlık olmaksızın, 3 yıl sürmektedir. Hazırlık eğitimi, genel olarak bazı bölümler için dil eğitimi olarak karşınıza çıkmaktadır. 

İtalya’da bulunan üniversiteler Avrupa ülkeleri arasında, eğitimde teknolojiyi kullanan ve bu anlamda öne çıkan bir ülkedir.

Yani genel anlamda çağın gerekliliklerini yerine getiren ve küreselleşen dünyaya rahatlıkla ayak uydurabilen bir eğitim sistemine sahiptir. 

İtalya'da Üniversite Okumak
İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak : İtalya’da Bulunan Üniversiteler

İtalya’da çok sayıda kaliteli eğitim sunan üniversite vardır. Özellikle sanatsal bölümleri ile oldukça başarılı ve öğrencilerine iyi bir gelecek sunan birçok üniversite vardır. 

İtalya’da bulunan üniversiteleröne çıkan bölümleri ve bulunduğu şehir itibari ile birbirinden ayrılmaktadır. Üniversite seçiminde, seçeceğiniz üniversitenin hangi şehirde olduğu ve bölümünüze sağlayacağı katkı oldukça önemlidir.

Üniversite Eğitimi
İngiltere’de Üniversite Eğitimi

Örneğin moda veya sanat üzerine bir bölüm tercih edecekseniz, doğal olarak Avrupa’nın moda konusunda önde gelen şehirlerinden biri olan Milan şehrinde bulunan üniversitelere öncelik vermeniz gerekmektedir.

Üniversite okurken, yaşayacağınız şehrin okuduğunuz bölüme katkısı olmalıdır. İtalya’da tercih edebileceğiniz üniversiteler şu şekildedir; 

 • Milan Üniversitesi, İtalya’nın en büyük üniversitelerinden biridir ve özellikle bulunduğu konum itibari ile öğrencilere iyi bir eğitim dönemi vaat eder. 
 • Accademia Italiana, özellikle moda eğitimi almak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken bir üniversite. 
 • Floransa Üniversitesi, yine İtalya’nın köklü üniversitelerinden biridir. 
 • Bologna Üniversitesi, İtalya’nın en eski üniversitesidir. Ayrıca hukuk fakültesi dünyanın en iyi fakülteleri arasında gösterilir. 
 • Roma üniversitesi, İtalya’da tüm bölümleri İngilizce olarak sunan tek üniversitedir. Ayrıca öğrencilere oldukça maddi olarak yardımlar da ve olanaklar da bulunmaktadır. 
 • Pisa Üniversitesi, tarihi Pisa kulesi ile ünlü şehirde bulunan okul yalnız turistik değil aynı zaman da eğitim açısından da oldukça önemli bir şehirde bulunur. 
İtalya'da Üniversite Okumak
İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak : İtalya Üniversite Ücretleri

İtalya’da eğitim görmek birçok insan için oldukça önemli bir hayal ve bunu gerçekleştirmek için ne kadar çaba sarf ettiklerini görebiliyoruz.

İstenilen şartlar çok çaba sarf etme ve biraz emek verme ile rahatlıkla yerine getirilebiliyor. Peki, ülkede eğitim görmenin maliyeti ne kadar ve bu maliyet herkes tarafın karşılanabilir mi?

Üniversite Eğitimi
Almanya’da Üniversite Eğitimi

Bu soruya net bir cevap vermek İtalya’da bulunan üniversitelerin ücretleridolayısı ile çok kolay değildir.

Bunun nedeni ülkede devlet üniversiteleri de vardır özel üniversiteler de ve bunların fiyat aralıkları çok farklıdır. Devlet üniversiteleri doğal olarak devlet üniversitelerinden çok daha uygundur.

Ucuz Uçak Bileti
Ucuz Uçak Bileti

Ayrıca devlet üniversitelerinde şöyle bir durum vardır ki; bazı okullar öğrencilerin maddi durumuna göre yıllık ödenmesi gereken harcı belirlemektedir.

İtalya’da bulunan devlet üniversitelerinin genel olarak yıllık ücreti 2.000 Euro civarında olmaktadır. Vakıf üniversiteleri ise, bölüme ve okulu bağlı olarak değişkenlik göstermek ile birlikte 6.000-20.000 Euro arasında değişmektedir. 

İtalya'da Üniversite Okumak
İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak : İtalya’da Yaşamanın Maliyeti

İtalya’da yaşamanın maliyetiözellikle öğrenci iseniz son derece uygundur. Öğrenciler normal yaşam faaliyetleri dışında, etkinliklere katıldığında, zaman zaman restoranlarda yemek yediğinde dahi aylık gideri ortalama 700-1.000 Euro arasında değişmektedir.

Üniversite Eğitimi
Polonya’da Üniversite Eğitimi

Özellikle gıda ülkede oldukça uygun tedarik edilebilen bir şeydir. Bunun dışında ulaşım için ülkede öğrencilerin edinebileceği öğrenci kartları bulunmakta ve normalden daha düşük ücretlere seyahat edebilme şansları bulunmaktadır. 

İtalya’da bulunan üniversitelerayrıca başarılı ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs imkanları sunmaktadır.

Burs imkanları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için üniversitelerin web adresini incelemeli veya mail yolu ile okula ulaşmanız gerekmektedir.

İtalya’da Konaklama

Öğrencilik sürecinde en önemli konu, o ülkede rahat konaklayabilmenizdir. Sonuçta rahat konaklama imkanına sahip olduğunuz da bu eğitim hayatınıza da yansıyacaktır.

İtalya’da konaklama seçenekleri oldukça çeşitli ve uygun olmaktadır. İtalya’da okurken tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri şu şekildedir;

 • İtalya’da öğrencilere özel apartlardan farklı olarak tek odalı ve eşyalı evler bulunmakta ve öğrenciler de genel olarak bu odaları tercih etmektedir. Bu daireler aylık olarak ortalama 400 Euro olmaktadır. 
 • Her üniversitenin sunduğu yurt imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar da konaklamanın ücreti de genel olarak 250-300 Euro arasında değişmektedir. 
 • Ülkede yaşayan öğrenciler için bir başka konaklama seçeneği de başka bir öğrenci ile ev kiralamaktır. Bu seçenek için de öğrencinin cebinden aylık olarak çıkacak ücret 200 Euro olmaktadır. 
İtalya'da Üniversite Okumak
İtalya’da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak : Başvuru Koşulları ve Evraklar

İtalya’da eğitimgörmek ve bu eğirim görme imkanından faydalanmak için başvuruda bulunma süreci diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklı ilerlemektedir.

Vize İşlemleri İçin : https://www.idata.com.tr/ita/tr

Seçiminiz İtalya’da bulunan üniversitelerden biri olduğunda, öncelikle denklik konusunda sıkıntı yaşanmaması için şahsen ön kayır işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Ön kayıt için öğrencilerden bazı önemli evrak ve belgeler istenmektedir. Bu belgeler;

 • Üniversitenin web adresinde bulabileceğiniz başvuru formu
 • Son 6 ayda çekilmiş vesikalık resim
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi 2 adet 
 • Bir yıl geçerliliği bulunan size ait pasaportunuzun fotokopisi 
 • Ortaöğretim diplomanızın aslı 
 • Yüksek öğretim kurumu sınav belgesi 2 adet
İtalya'da Üniversite Eğitimi
İtalya’da Üniversite Eğitimi

Ön kayıt için gerekli evraklar tamamlanıp, eğitim yetkililerine ulaştırıldıktan sonra asıl kayıt işlemi başlamaktadır. Bu süreçte yine biraz daha farklı işlemektedir.

Özellikle bazı bölümler için üniversiteler, kendi bünyelerinde giriş sınavları düzenlemektedir.

Bu bölümler mimarlık, tıp ve veterinerlik bölümleridir ve sınavlar İtalya Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilmektedir. Sınav koşulu sunmayan üniversitelere başvuruda bulunmak için gerekli belgeler de şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı
 • Varsa yeteneklerinize veya yaptığınız çalışmalara dair belgeler ve sertifikalar
 • Üniversiteden temin edebileceğiniz başvuru formu
 • Dil yeterliliğini belgelediğiniz sertifika veya sınav sonuç belgesi
 • Daha önceden gerçekleştirdiğiniz ve kabul edilen ön kayıt formu
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık resim

Bazı bölümler için şart koşulan giriş sınavı, İtalya’da bulunan İtalya Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde, Eylül 2019 tarihinde, önümüzde ki eğitim dönemi için yapılacaktır.

Bölüm tercihi tıp, mimarlık veya veterinerlik olan kişilerin takipte kalması ve sınav tarihini kaçırmaması gerekmektedir. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.