ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Kınalıada, Prens Adaları, Plaj, Adalar Vapuru, İdo Seferleri, Mavi Marmara Vapur Saatleri

Kınalıada, Prens Adaları, Plaj, Adalar Vapuru, İdo Seferleri, Mavi Marmara Vapur Saatleri

Kınalıada, İstanbul’un Prens Adaları’ndan, İstanbul’a en yakını ve en miniği olan farklı dini inanışa sahip insanların bir arada nasıl güzel yaşanılabileceğinin örneğidir aslında.

Evet, bu minik adanın çok uzun tarihçesi veyahut dillere destan tarihi eserleri yok, öyle aman aman yapılacak listesi de belki hazırlayamayız.

Ancak her coğrafya gerçekten kendinde bir güzellik barındırıyor. Bu minik adanın da güzelliği halkı ve hoşgörüsü olsun diyoruz.

Onun haricinde adaları tercih etmenizin ilk sebebi, sessizlik ve atmosferiyse uğramanız gereken başlıca yerlerden.

Prens Adaları Gezi Rehberi
Kınalıada

Kınalıada’ya Ne Zaman Gidilir?

Sessizliğini övünce yazın dememiz biraz tezat olur, o yüzden ilkbaharın biraz gülümsediği zaman veyahut sonbaharın biraz kendini gösterdiği zaman diyebiliriz.

Alanya Otelleri, Bungalow ve Kamp Alanları

Alanya Gezilecek Yerler, Alanya Plajları, Antik Kentler

Alanya Gezi Rehberi | Alanya Nerede, Tarihçesi, Ulaşım

Dipnot; Diğer adalara nazaran, Kınalıada açıkta kaldığından dolayı iklimi daha sert ve daha rüzgarlı.

Hangi sıcaklığı seviyorsanız ona göre değerlendirmeniz, en azından akşamüstü gidecekseniz hırka almanız önerilir.

Kınalıada Tarihçesi

Bizans zamanında adanın ismi ilk anlamına gelen “Proti” imiş. Ve yine Bizans döneminde prenslerin ve imparatorların sürgün edildiği yermiş.

Hem İstanbul’a yakın olması, hem de bitki örtüsü bakımından diğer adalara göre daha çıplak olmasından dolayı, ‘sürgün adası’ olarak anılmış. 

Sürgün edilen ve bölgede en çok bilinen imparator, Romen Diyojen’ dir. Diyojen, Alparsan ile girdiği Malazgirt Savaşı’nda yenik düşmüş, sonrasında hacı olmak üzere Kudüs’e gitmiş, bu sırada Diyojen’in gitmesini fırsat bilen insanlar cani bir plan hazırlama peşine düşmüşler.

Prens Adaları Gezi Rehberi
Kınalıada

Diyojen, Bizans’a geri döndüğünde imparatorluktan men edildiğini duymuş, çarşıya indiğinde ise planı hazırlayan insanlardan biri Diyojen’in gözlerini oymuş ve Diyojen’in kendi yaptırdığı Hristos(Metomorfozis) Manastırı’na sürgüne gönderilmiş.

Gözleri tedavi edilmeyince, durumu daha kötüye gitmiş; kısa sürede ölmüştür ve Hristos Manastırı’na gömülmüş olduğu rivayetleri var ama net değil.

Bu manastıra sürgüne gönderilen bilinen diğer kişiler ise; Leon Fokavarda ve Nikoforas Votonyatis’tir.

Prens Adaları

Ada üç tepe noktasından oluşuyor. En yüksek olan ve Hristos Manastırı’nın bulunduğu Hristos tepesi, Batıda Çınar Tepesi hemen yanında Teşvikiye Tepesidir. 

Ada Osmanlıların eline geçtiğinde adı, toprağının kırmızı olması nedeniyle Kınalıada olarak değiştirilmiş. 

Fethiye Gezilecek Yerler | Fethiye’de Gece Hayatı, Barlar Sokağı

Fethiye Gezi Rehberi | Yeme, İçme, Gece Hayatı, Özel Mekanlar

Fethiye’de Gezilecek Yerler | Tatilinizi Unutulmaz Kılacak Muhteşem Gezi Rehberi

Fethiye Gezilecek Yerler | En Uygun Fethiye Otelleri ve Pansiyonları

Fethiye Gezilecek Yerler

Bir rivayette şöyle ki, ada çok el değiştirdiği için çok fazla yakılıp, yıkılmış; akan kanın fazla olması sebebiyle de kınalıada adını aldığı söyleniyor.

Osmanlı Devleti’ni İngilizlere adada toprak vermiş, İngilizlerde adaya ermeni vatandaşları yerleştirmişlerdir.

Ermeni halkta, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’ni inşa ettirmişlerdir. Prens adaları arasında tek Ermeni kilisesidir.

Günümüzde de hala Grogian Ermenileri bu kiliseyi ibadet alanı olarak tercih etmektedir.

İstanbul genelinde 65-70 bin ermeni vatandaş bulunmaktadır. Kınalıadada ise yazın 12-15 bin ermeni vatandaş akın etmektedir.  Kınalıada halkı nüfus yoğunluğu sebebiyle adaya kendi aralarında ‘Küçük Ermenistan’ da derler. 

Kınalıada
Kınalıada

İlk başlarda Rum ve Ermenilerin bölge halkını oluşturması, 1980’lerden sonra Süryanilerin gelmesi, onları Müslimlerin takip etmesi ki Müslimlerin ve gayrimüslüm halkın dışında mezhep farklılıkları da görülmektedir.

Bu kadar farklı din inançlarıyla yüzyıllardır huzur içinde yaşayan; din dil, ırk ayrımı yapmadan kol kola yaşayan bir halk, ütopya gibi, ancak öyle.

Adanın yerlileri der ki; ‘Paskalya bayramlarında onlar bize yumurta verir, çörek yapar. Birlikte kutlarız.

Kınalıada’nın Yerlisi

Müslüman halkın milli bayramlarında da onlar bizlere eşlik eder. Ve bayramlarımızı kutlarız. Adada biri öldüğü zaman cenaze törenleri hangi dinde olursa olsun, birlikte törenlere katılır ve başsağlığı dileriz.

Eski zamanlarda kapılarımız açık olurdu, öyle güvenirdik ki komşumuza evimizi emanet ederdik. Eskiden din, dil, ırk ayrımı yoktu. İnsan insandı. Yeni yeni ayrım başladı, hoş değil.

Gökçetepe Gezi Rehberi | Tabiat Parkı, Bungalowlar, Saroz ve Sıradışı Aktiviteler

Bir Parça Huzurun Merkezi: Bozburun

Kınalıada üzerine güzel bir belgesel çekilmiş ama ondan ziyade gittiğinizde gözlem yaparak bile lehçe farklılıkları, giyim farklılıklarıyla nasıl dostça olduklarını görebilirsiniz. 

Yine esnaf amcalar der ki; eski zamanlarda -çok da uzak sayılmaz dediği tarihler 1980’ler civarında- bölge de sadece Temel adında bir polis varmış.

Hiç huzursuzluk çıkmıyormuş, bakkal vs. işletmelerin dükkan kapatma saati 21:00 imiş. 5 dakika geçince, 5 lira ceza yazarmış. 

Adalar rağbet görmeye başlayınca, kalabalık arttıkça durum şuan biraz değişmiş.

İbadet ise; Panayia Kilisesi ve Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Rumların ve Ermenilerin kullandığı bir ibadet yeri genellikle ancak Süryanilerin ibadet alanı olmadığı için Ermenilerin Pazar ayinlerinden sonra Süryaniler kiliseyi kullanıyor. 

Kınalıada’ da 1960’lı yıllara kadar cami bulunmuyormuş. 1964 yılında Kınalıada Camii bütün halkın yardımıyla yapılmış ve halka açılmış.

Ezan sesi de çan sesi de birliktedir. Ve bölge halkı bu durumdan fazlasıyla hoşnuttur. Gerçi Kim, bu dört felsefesinin minicik bir adada barış içinde bulunduğunu görse mutlu olmaz ki?

Kınalıada
Kınalıada

Kınalıada’ya Nasıl Gidilir?

İdo’nun düzenlediği Bostancı, Kadıköy, Kabataş, Karaköy ve Eminönü’nden kalkan motorlar ve vapurlarla ulaşabilirsiniz. Vapur seferleri değişkenlik göstermektedir. Vapur Saatleri için İdo’nun internet sitesinden bakmanızı öneririz. Adalar Vapuruİdo Seferleriİstanbul Deniz OtobüsleriMavi Marmara ve Turyol tarafından ulaşım sağlanabilmekte, güncel Kınalıada Vapur Saatleri için internetten sayfasına gözatmanızı öneririz.

Kınalıada’da Görülmesi Gereken Yerler…

Öncelikle adada fayton bulunmaktadır. Bunun sebebi adanın bir ucundan diğer ucuna ortalama 30 dakika da varabilecek olmanız. İsterseniz bisiklet kiralayabilirsiniz hafta içi saatlik 15 TL, hafta sonu 20 TL’dir. 

Bu arada Kınalıada’da Denizbank anlaşmalı harici herhangi bir ATM bulunmuyor. Yanınızda nakit bulundurmanızı öneririz.

Kınalıada Camii

1964 yılında yapılmıştır. Çarşıda bulunmaktadır.

Kınalıada
Kınalıada

Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi

Prens adaları arasında ilk ve tek Ermeni kilisesidir. 1857 yılında kurulmuş, sahil yolu üzerinde yer alır.

Kınalıada Dönüşüm Manastırı

I.Dünya savaşının başlangıcında boşaltılmış ve Türklere teslim edilmiştir. Savaşın bitiminde Rus mülteciler yerleştirilmiştir, sonrasında yeniden restore edilmiş ve şuan Rum çocuklarının yazlık yerleşkesi olarak kullanılmaktadır.

Kınalıada Rum Ortodoks – Panayia Kilisesi

Adanın doğusundadır. Bizanslı tarihçiler imparator V. Lenon’a kadar dayandığını söyler. Kazı çalışmalarında zeytinyağı yapmak için aletler, şamdanlar, yazılı sütunlar ortaya çıkmıştır.

Kınalıada Hristos Manastırı

Hristos Manastırı’nın hikayesini Romen Diyojen’ın hikayesinin içinde anlatmıştık. Manastır tepede bulunuyor. Ve kapalı, içeriyi göremiyorsunuz.

Ancak gidiş yolundaki yeşilliğe, ahşap evlere, hafif yokuştan çıkarken arkanızı döndüğünüzde gördüğünüz manzaralara sarılmak isteyebilirsiniz. 

Bir rivayete göre;  Hristos Manastırı’nın Antik Yunan’dan kalan kalıntılarının üstüne kurulduğu söyleniyor. Manastırın biraz yukarısında Rum mezarlığı bulunuyor. 

Manastırın tam yanında ağaçların gölgesinde, piknik yapabileceğiniz yeşil bir alan bulunuyor.

Kınalıada
Kınalıada

Kınalıada’da Plajlar

Ayazma Plajı

Plaj da bir adet özel bir adet halk plajı bulunmakta. Aynı zamanda beach club tarzında bir işletme de bulunuyor.

Denize girebileceğiniz alanın yanında havuz, bar, jimnastik salonu, restoran ve sauna gibi olanakları da kullanabiliyorsunuz. Genelde sessiz bir yer oluyor.

Kınalıada
Kınalıada

Ancak yanında bulunan halk plajı için aynı şeyi pek söyleyemeyiz. Eğer erken giderseniz şezlong ve şemsiye bulabilirsiniz. 

Adanın batı kısmında Kamos Beach bulunuyor. Bir de Kumluk Plajı fazlasıyla gelenlerin tercihi, adı kumluk olsa da taşlık bir bölge.

Dipnot, Kınalıada’ya ulaştığınızda sol tarafınızda kalan plaj kısmında farklı deniz kabukları ve taşlar bulunuyor. Süslemeye, takı yapımına ve DIY’lara meraklıysanız, duyurulur.

Kınalıada
Kınalıada

Kınalıada’da Konaklama, Yeme-İçme

Günübirlik gezinti haricinde gece de konaklanmak istiyorsanız… sezonluk devre mülk ve daire kiralamak haricinde tercih edebileceğiniz oteller seçeneği çok kısıtlı. 

1- Kınalıada otellerini Trivago üzerinden inceleyebilirsiniz.

2- Kınalıada otellerini jolltur üzerinden inceleyebilirsiniz.

3- Kınalıada otellerini tatilsepeti üzerinden inceleyebilirsiniz.

4- Kınalıada otellerini etstur üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sizlere önerebileceğimiz, Kınalı Butik Hotel deluxe ve normal seçenekleriyle konaklama ihtiyacınızı giderecek, günün yorgunluğunu üzerinizden alacak türden kaliteli hizmet vermektedir.

Sezona göre de fiyatları değişik göstermektedir. Ortalama 180-300 TL arası diyebiliriz.

Yalova’da Nereler Gezilmeli, Görülmeli?

Yalova’da Nerede Kamp ve Piknik Yapılır?

Yalova’da Kahvaltı Nerede Yapılmalı?

Yalova’da Nerede, Ne Yenir?

Kınalıada’da kahvaltı için en bilindik adres Bahar Pastanesi. 80 yılı aşkındır işletme varlığını sürdürüyor.

İşletme sahibi beyamcalar diyorlar ki en sevilen tatlarımız Çilekli milföy ve Boşnak böreği. Sadece pastane ürünleri değil, harici serpme kahvaltı tarzında da tercihinizi yapabilirsiniz.

Alternatif olarak Tarihi Sarıyer Börekçisi’ni söyleyebiliriz. Daha lüks ve ortalamanın üstünde fiyatlı bir yer arıyorsanız… 

Teos Beachve Jash İstanbul’u sevebilirsiniz.

Kınalıada’nın bilindik diyebileceğimiz, kendine özgü bir dondurması var. Seyyar araba dondurmacısı, Yunus Dondurma’nın özelliği doğal ve gül şeklinde olması.

Prens Adaları Gezi Rehberi
Kınalıada

Kınalıada’nın Bilindik Yerleri

Son birkaç yıl önce açılan İki Kapı Cafe’den bahsetmeden geçemeyeceğim. Dekorasyonu öyle kendine özgü ki… Cafe de gördüğünüz tablolar, antika ürünler hep eski İstanbul hatırası.

Lambaları eski İstanbul sokaklambaları. Menüde ki bütün tatları organik, doğal, ev yapımı ve özgün. Menü defteri bile el yazısıyla yazılmış, el emeği…

Prens Adaları Gezi Rehberi
Kınalıada

Adaların olmazsa olmazı balık-restoranlarını da tercih edebilirsiniz. Taş Meyhane, Metin’in Yerive Mimoza Restoranları sevilen adresler oluyor.

Fast-food&pub tarzında olan Cunda Pub mekanı da, ada akşamında oldukça güzel olabilir.

İstanbul’a yakın olması sebebiyle doğal olarak fiyatlar ortalamanın biraz üstünde, esnafı da genellikle böyle düşünüyor.

Kaş Gezi Rehberi | Kaputaş Plajı, Kalkan, Kekova, Patara Plajı, Meis Adası, Saklıkent Kanyonu, Antik Kent

Sizde böyle düşünüyorsanız; DİA adında bir market bulunuyor. Sandviçlik malzemenizi alın, veyahut evinizde özenle hazırlayın. İskelenin yanında bir çay bahçesi bulunuyor.

Denizle aranızda sadece kayalıklar var. İşletme sahipleri de Kınalıada’nın atmosferini almış ki çok güler yüzlü insanlar. Bir de adada çok kedi mevcut.

Ancak iskelenin etrafı ayrı bir kedi cenneti. Yemeğinizi ve iyiliğinizi görürlerse yanınıza gelip arkadaş bile olabilirler sizinle. Sizde çayınızla, manzaranızla ve kedi dostunuzla yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Prens Adaları Gezi Rehberi
Kınalıada

Evet, çok fazla gezilecek kültür alanı ve yüzölçümü yoktur. Ancak sohbet edilesi esnafları ve insanları, pek mümkün olmasa da kaybolmak isteyeceğiniz sokakları, doğası, denizi, kedileri ve içinizi ısıtacak manzaraları vardır.

Eğer giderseniz, yüzünüzde tebesüm ve bir daha gelme isteğiyle adadan ayrılacağınızı söyleyebiliriz, bu yüzden şiddetle değil, sevgiyle gitmenizi öneririz.

Melisa Kayabaşı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.