ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu, adından da anlaşıldığı üzere bir depresyon çeşidi olarak kabul edilse de esasen doğal bir durumun sonucudur. Özellikle uzmanlar, lohusa üzüntüsünü ve lohusa depresyonunu ayrı ayrı ele almaktadır. Yapılan araştırmaların neticesinde kadınların yüzde 10-13’lük diliminde lohusa depresyonu gözlemlenirken, lohusa üzüntüsünü yaşayan kadınların oranı da yüzde 70-80 olarak açıklanmıştır. Doktorlar kadınların her iki durumunda birini yaşaması halinde çevre desteği almalarını, özellikle ailelerinden ve arkadaşlarından aldıkları destekle kendilerini daha iyi hissedeceklerini belirtmektedirler.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa depresyonu, kadınlarda doğum sonrası oluşan bir ruh durumudur. Çocuğuna yetememe hissiyle birlikte yaşanan hormonel değişiklikler, hissedilen üzüntü, kaygı ve endişe ile birlikte uzun süre bu durumların devam etmesi sonucunda kişide lohusa depresyonunun gözlemlendiği söylenebilir. Doğum sonrasında annenin vücudundaki değişikliklerden haz etmemesi, hayatında sorumlu olduğu artık bir bebeğinin olması kişiyi olumsuz duygulara sürükleyebilir. Yaşanılan bu negatif durumun ilk haftalar için olağan olduğu düşünülmektedir. Bu ruh halinin devam etmesi durumunda bir lohusa depresyonu uzmanlarca var denilebilir.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonun Nedenleri

  • Hamilelik sürecinin zor atlatılması
  • Doğumun beklenilenden daha zor gerçekleşmesi
  • Doğum gerçekleştikten sonra çevreden yeterli desteği, ilgiyi bulamamak
  • Hormonel düzenin eskisi gibi olmaması
  • Hamile kalmadan önceki vücuda sahip olmama
  • ‘Ya bebeğime bakamazsam?’ kaygısı
  • Annede fizyolojik ve psikolojik olarak her şey yerli yerinde olsa dahi vücutta mineral ve vitamin eksikliklerinin sonucu olarak ortaya çıkma
Lohusa Depresyonu Nedir?

Uzmanların belirlediği bu maddelerin yanı sıra özellikle Türk kültüründe doğum yapan anneye ‘iyi niyetli yaklaşım’ adı altında insanlar aslı astarı olmayan bazı yorumlarda bulunabiliyorlar. Özellikle anne doğum yaptıktan sonra anneyi korkutacak derecede hurafelere boğan da olabiliyor. Bazı durumlarda anne çevresinden destek alamadığı gibi ‘Emziriyor musun?’, ‘Sütün var mı?’, ‘Benim sütüm yerlere kadar akardı!’, ‘Çocuk üşümeyecek mi öyle?!’, ‘Sen çok kilo aldın!’, ‘Çocuğunu hiç emzirmiyorsun.’ gibi anneyi boğan, onu üzen, sıkan, hatta ve hatta yaralayan bazı cümleler de maalesef yeni anne olmuş kişiyi depresyonunun eşiğine kadar getirebiliyor. Annelik zaten doğuştan kişiye eklenen bir özellik. Kimse herhangi bir şey yapmasa da bir yol göstermese de anne ve bebek bir süre sonra uyum sağlayacaklar ve anne bebeğine pekala da güzel bakacaktır. Bu cümleler gereksiz enerji sarfederek anneye kurulmamalı, bunun yerine ‘Sana yemek getirdim.’, ‘Temizliğini ben yapayım.’, ‘Sen yorgunsundur, git yat uyu. Biraz da ben bakarım.’ gibi yeni anne olmuş kişiye destek olan, yapıcı yaklaşımlarla yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz…

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonunun Süresi

Lohusa depresyonu genel olarak doğum gerçekleştikten sonra 7 ile 10 gün arasında etkisini hissettirmektedir. Uzmanlar bu ruh halinin 10 gün sonrasında eskisine dönerek toparlanacağını belirtirler. Bazı durumlarda yaşanılan depresyon tespit edilmeyebilir, bu süreç devam da edebilir. Böyle bir durumda yaşanan lohusa depresyonunun süreci 2 yıla kadar çıkabilir.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nasıl Geçer?

Uzmanlar, doğum sonrası sürecin daha hafif ve kolay atlatılabilmesi için annelerin kendilerini takip etmesini önermektedirler. Anneler, dikiş yerlerine dikkat etmeli, doktor tarafından verilen ilaçlar harfiyen uygulanmalı ve yaşanacak akıntı ve kanamalar kontrol edilmelidir.

Doğum sonrasında yaşanacak kanama gayet doğaldır. Kanama normal şartlarda gün geçtikçe azalacaktır. Parlak kırmızı renkten zamanla açık renge ulaşarak en sonunda beyaz bir akıntıya dönüşecektir. Bazı durumlarda kanama devam edebilir veya karın bölgesinde ağrı olabilir. Bu iltihaplanmaya işaret edebileceğinden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Dikişlere ilk iki hafta boyunca dikkat etmek gerekiyor. Doktorun anneye yazmış olduğu herhangi bir ilaç varsa kullanması önem taşıyor.

Bölgeye uygulanan dikişin toplaması ve yaşanılan hassasiyetlerin normale dönmesi için 1-2 haftalık zamanın geçmesi gerekmektedir.

Anneler, muayene günü ne zamansa ona vaktinde riayet etmesi gerekmektedir. Yaşanılan bir sıkıntı varsa doktorla paylaşılmalıdır.

Lohusa depresyonunu en çok tetikleyen durumlardan biri de annenin sütünü bebeğine yetiremeyeceği kaygısıdır. Doğum yapıldıktan sonraki ilk günlerde süt miktarı az olabilir. Hastane içinde, yenidoğan hemşireleri de size emzirme hususunda yardımcı olacaktır. Zaman içerisinde annenin bebeğini sürekli göğsüyle buluşturması sonucunda süt artışı yaşanacaktır. Yapılacak en önemli şeylerden biri de emzirmeden önce göğüs ucunu temiz tutmak ve göğüslerdeki fazla sütü biriktirmeyip belirli periyodlarda sağmak.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Sütün fazla gelmesi durumunda ise yapılacak birçok şey bulunuyor. özellikle fazla gelen sütün göğüs içerisinde hapis olması engellenmeli. Bu durum göğüs kanallarının tıkanmasına neden olabilir ve göğüslerde sertlik yapabilir. Göğüslerde süt düğümlenmesi denilen olayın yaşanmaması adına göğüs içindeki süt durumu arada kontrol edilmeli.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa kadına aile ve çevre desteğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Özellikle bebeğin 40’ı çıkana kadar annenin bebeğe, bebeğin de anneye daha rahat adapte olabilmesi için destek olabilmek çok mühimdir. İhtiyaçlarını eşinize veya büyüklerinize dile getirmekten asla çekinmeyin. Bugünlerin geçici olduğunu, sizi bebeğinizle daha güzel günlerin beklediğini asla unutmayın.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.