Makyaja Yeni Başlayanlar | Kesinlikle Çantanızda Olması Gerekenler

Makyaja Yeni Başlayanlar | Kesinlikle Çantanızda Olması Gerekenler

Makyaja Yeni Başlayanlar, temel makyaj malzemesi seçimlerinde doğru bilgilere sahip olmak istiyorsanız, bu yazı sizler için yazılmış demektir.

Makyaj hakkında klişe ve yanlış bilgilerden kurtulup, kendimize en uygun ürünleri nasıl seçebiliriz? 

Piyasada sayısız çeşit makyaj ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerin içinden kendimize en uygun olanı seçmek oldukça zor…

Ancak temel bazı noktaları bilirsek, ona göre makyaj malzemesi seçimi yapabiliriz. Böylece günlük makyajımıza da uygun, kendimize özel bir makyaj çantası oluşturabiliriz.  

Makyaja Yeni Başlayanlar

Çevreden duyduklarımıza göre mi hareket etmeliyiz, yoksa araştırıp doğru ürünleri mi seçmeliyiz?

Kuru Ciltler İçin Kusursuz Fondöten Tavsiyeleri

Hepsinin cevabını bu yazımızda bulacaksınız. 

Makyaja Yeni Başlayanlar : Ten Ürünü Mü? Fondöten Mi?

Makyaja yeni başlıyorsanız ve cildinizde kırışıklık, iz gibi belirgin problemler yoksa günlük kullanımda cilt renginizi eşitlemek için hafif bir ten ürünü kullanmalısınız.

Çünkü günlük makyajda amaç cilt renginizi kapatmak değil, cilt rengini eşitlemektir. 

Fondöten

Bu konuda marka seçimini tabii ki de sizlere bırakıyoruz. Ancak ürün türü bakımından BB ve CC kremleri ve renkli nemlendirici gibi hafif ürünleri tavsiye ediyoruz.

Kaş ve Kirpik Bakımı

Eğer makyaja daha geç yaşlarda başlıyorsanız ve cildinizde kırışıklık gibi kapanmasını istediğiniz problemleriniz varsa BB ve CC kremler gibi hafif ürünler yerine fondöten de tercih edebilirsiniz.

Tabii ki fondötenin altına uygun kremleri sürmeyi ihmal etmeden… 

Bu başlığı tekrardan özetleyecek olursak, cildinizi çok fazla kapatmak yerine, ten rengi eşitliğini sağlamak istiyorsanız CC, BB ve renkli nemlendirici gibi ürünleri, cildinizi kapatmak ve kusurları örtmek istiyorsanız da fondötenleri tercih edebilirsiniz.

Makyaja Yeni Başlayanlar : Gözaltı Kapatıcısı

Gözaltı kapatıcısına gelirsek, eğer aydınlık bir görüntü istiyorsanız teninizden 1 tık açık renkleri tercih etmelisiniz.

Bu konuda ten renginize en çok uyum sağlayacak rengi seçmek size kalıyor. Gözaltı kapatıcısını uygulamak için bir makyaj süngeri kullanmalısınız.

Evde Hazırlanan Doğal Yüz Maskeleri

Eğer elinizle dağıtırsanız, kötü bir görüntü oluşacaktır. Süngerle iyice dağıttıktan sonra, süngerde kalan kapatıcıyı T Bölgenizi aydınlatmak için kullanabilirsiniz. Böylece renk eşitliğini sağlamış olursunuz.

Gözaltı Kapatıcıları

Göz Makyajında Önemli Olanlar

Makyaja yeni başlayanların en çok zorlandığı konu, şüphesiz ki göz makyajıdır. Kendinize uygun fiyatlı bir far paleti temin ederek ilk adımı atabilirsiniz.

Profesyonel Makyaj Kursu
Profesyonel Makyaj Kursu

Far paleti seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ölçütler vardır. İlk olarak far paletinin pigmentli olması gerekir. Farın, uygularken dağıtmaya elverişli olması gerekir.

Dağıtma sırasında tozutmaması önemlidir. Ayrıca gün boyu kalıcı olacak ürünler olmalıdır. Bu kriterlere uygun ürünleri tercih etmelisiniz.

Peki Farı Dağıtmak İçin Ne Yapacağız?

Göz makyajında fırça kullanmak çok çok önemlidir. Göz makyajı sırasında bir değil, iki adet karıştırma fırçasına ihtiyacınız olacak. 

Bir fırçayla farı alıp gözünüzün katlanma bölgesine uygulayıp, boyutlandırırken, temiz olan diğer karıştırma fırçasını dağıtmada kullanabilirsiniz.

Makyaj Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Makyaja yeni başlayanların çok fazla fırçaya ihtiyacı yoktur. 2 adet karıştırma fırçası, 1 adet düz açılı oturtma fırçası, bir adet de büyük fırça yeterli olacaktır.

Oturtma fırçası göz kapağınıza biraz daha ışıltılı farlar uyguladığınızda, ya da göz çukurunuza parıltı uyguladığınızda kullanılır. Büyük fırça ise, allık ve pudralarınızı dağıtmak için kullanılır.

Makyaja Yeni Başlayanlar : Maskara

Maskara seçimini sizlere bırakıyoruz. Dilerseniz kıl fırça, dilerseniz de plastik fırça kullanabilirsiniz.

Maskara seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı küçük noktalar vardır. Maskaranızın suya dayanıklı olup olmadığına dikkat edin.

Kapağı düz olan maskaralar suya dayanıksızdır, kapağı eğimli olan maskaralar ise suya dayanıklıdır. Buradan da ayrımı yapabilirsiniz.

Ayrıca maskaranızın akma yapmamasına ve kirpiklerinizi birbirine yapıştırmamasına dikkat edin.

Maskara

Makyaja Yeni Başlayanlar : Göz Kalemi

Göz kalemi seçerken özgürsünüz. Tarzınıza en uygun renkleri seçmek sizlere kalmış. Göz kaleminizi seçerken tamamen zevkinize göre hareket etmelisiniz.

Eğer renkli bir karaktere sahipseniz, rengârenk göz kalemleri tam size göre… Daha sert bir çizginiz varsa ve tarzınızı buna göre belirlemek isterseniz siyah, kahverengi gibi koyu tonları tercih edebilirsiniz.

Gelin Makyajı 2019

Gözlerinizi daha büyük ve aydınlık göstermek isterseniz de ten rengi ve beyaz renkli göz kalemleri seçebilirsiniz.

Ten rengi ve beyaz göz kalemlerini günlük makyajlarda göz içine uygulayabilirsiniz.

Göz Kalemi

Makyaja Yeni Başlayanlar : Kaş Kalemi

Eğer kaşlarınız seyrek değilse ve doldurma ihtiyacı duymuyorsanız, makyaj çantanızda kaşlarınızı boyamak için bir ürün bulundurmanıza gerek yok. 

Ama kaşlarınız seyrekse ve bu durumdan rahatsızsanız hafif şekilde kaş altlarınızı doldurmak için, uygun bir kaş kalemi tercih edebilirsiniz. Dilerseniz kaş kalemi yerine kaş farı da tercih edebilirsiniz.

Makyaja Yeni Başlayanlar : Allık

Allık seçerken, şeftali ve gülkurusu tonları tercih edebilirsiniz. Pigmentli olan allıkları kullanırken, fırçanıza oldukça az ürün almaya ve fırçanızı 1-2 kere palete vurarak silkelemeye dikkat edin.

Böylece fazla ürün yüzünüze değip yapışmayacaktır. Bu işlemi fırçayla yaptığınız bütün işlemlerde kullanmalısınız.

Pigmentli ürünü az şekilde yüzünüze uyguladıktan sonra, iyice dağıtın. Böylece cildiniz çok sağlıklı ve ışıl ışıl görünecektir. 

Makyaja Yeni Başlayanlar
Makyaja Yeni Başlayanlar : Allık

Makyaja Yeni Başlayanlar : Pudra

Eğer karma veya biraz daha yağlı cilde sahipseniz, gün içinde cildinizi mutlaka o yağdan arındırmanız gerekecektir.

Bunun için bir adet transparan pudraya ihtiyacınız olacak. Ayrıca transparan pudra sayesinde cildinizi olduğundan daha mat gösterebilirsiniz.

Aynı şekilde bu pudrayı makyajınızı sabitlemek için kullanabilirsiniz.

Makyaja Yeni Başlayanlar
Makyaja Yeni Başlayanlar : Pudra

Ruj

Ruj seçerken cilt tonunuzu bilmek ve cilt tonunuza uygun renklere yönelmek gerekir. Açık, çok açık, orta, koyu ve çok koyu olmak üzere beş farklı cilt tonu bulunur. 

Açık ve çok açık ciltler için: Gül kurusu, şeftali, ve açık pembe rujlar,

Orta tonda olan ciltler için: Leylak, gül, vişne kırmızısı ve çilek rengi rujlar,

Koyu tonda olan ciltler için: Kaya mercanı, Derin pembe, Parlak kırmızı, Kahverengi ve Mor bazlı olanların dışındaki tüm renklere sahip olan rujlar,

Makyaja Yeni Başlayanlar
Makyaja Yeni Başlayanlar : Ruj

Çok koyu tondaki ciltler için ise: Erik, Karamel, Şarap, Kahverengi, Mor bazlı olan renkler ya da mavi alt tonu olan kırmızı renkli rujlar uygundur.

Gördüğünüz gibi her cilt tonunun kendine ait renkleri vardır. İyi bir görüntü sağlamak için bu renk skalasının dışına çok fazla çıkmamanızı öneririz. 

Kendi cilt tonunuzu tespit ettikten sonra çeşitli türlerde rujlar kullanabilirsiniz.

Lipstick veya likit ruj olarak seçim yapabilirsiniz. Likit ruj seçiminde, sürüm esnasında kolaylık sağlaması açısından, çok çabuk donmayan likitleri tercih etmenizi öneririz.

Böylece hatalı sürme korkusu yaşamayacaksınız. Lipstick rujlar içinse sürümü rahat, mat rujlar sizlere istediğiniz görünümü sağlayacaktır. Tabii ki rujunuzun bu özelliklerini seçmek size kalıyor… 

Dudak Nemlendiricisi

Bir adet dudak nemlendiricisi mutlaka ama mutlaka makyaj çantanızda bulunmalıdır.

Eğer likit ve mat olan rujları seviyorsanız, sürmeden önce altına mutlaka bir dudak nemlendiricisi sürmelisiniz.

Gün içinde likit, mat rujunuz kuruduysa, hafif dokunuşlarla nemlendirici uygulayarak rujunuzu nemlendirebilirsiniz. 

Makyaja Yeni Başlayanlar
Makyaja Yeni Başlayanlar : Dudak Nemlendiricisi

Makyaja yeni başlayanların çantasında bulunması gereken temel malzemelerin seçimlerinde dikkat etmeniz gereken kriterlerden bahsettik.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Makyaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Eskiyen Makyaj Malzemeleri Ne Olacak?, Çantanda Ne Var? başlıklı yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.