ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Malta’da Üniversite Okumak | Ücretler ve Başvuru Koşulları

Malta’da Üniversite Okumak | Ücretler ve Başvuru Koşulları

Malta’da Üniversite Okumak, Malta bilindiği üzere bir ada ülkesidir ve uzunca bir süre İngiliz sömürüsü altında kalan ülkede her alanda İngiliz etkisi görülmektedir. Ülkede İngiliz etkisinin en yoğun olarak görüldüğü alan eğitim alanıdır.

Malta Nerede?
Malta Nerede?

Yani İngiltere’de lisans eğitimi veya lisansüstü eğitim imkânına sahip olamaz iseniz Malta’da eğitim aynı tarzda ve kalitede eğitim alabileceğiniz oldukça iyi bir alternatif olmaktadır.

Üniversite Eğitimi
Polonya’da Üniversite Eğitimi

Ülkede yabancı öğrenciye sunulan eğitim imkânları o kadar geniş ve yaygın bir durumdur ki, ülkenin geçim kaynaklarından biridir.

Yani Malta’da bulunan üniversiteler oldukça rahat kayıt olabileceğiniz üniversitelerdir. 

Malta’da Üniversite Okumak : Gerekli Koşullar

Malta genel olarak oldukça renkli ve yaşam standartları yüksek olan ülkelerden biridir. Bu sebeple bu ülkede eğitiminizi tamamlamak sizlere oldukça iyi deneyimler kazandırabilecektir.

Malta Vize Başvurusu İçin : https://www.vfsglobal.com/malta/Turkey/

Tabi bu eşsiz deneyimlere sahip olmanız için yerine getirmeniz gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Malta’da bulunan üniversiteler de eğitim görmek gerekli koşullar şu şekildedir;

Malta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak
 • Öncelikle lisans eğitimi için başvuru yapacaksanız lise eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. 
 • Malta’da bulunan üniversitelere başvurabilmeniz için mutlaka, ülkemizde yapılan üniversite giriş sınavlarında en az barajı geçme puanının alınması gerekmektedir. 
 • Konu yurtdışı eğitimi olunca doğal olarak üniversitelerin en önemli kayıt olma koşulu, yabancı dil bilgisidir. Dil bilginizi çeşitli sınavlar ile kanıtlamanız gerekmektedir. Buna ilişkin elinizde sertifika olması kabul edilmenizde etkili olmaktadır. 
 • Ayrıca lise diploma notunuzun mutlaka 6 ve üzeri olması gerekmektedir. 
 • Bunlara ek olarak okulunuz tarafından yazılacak olan bir referans mektubu kabul edilmenizde önemli rol oynayacaktır. 

Malta’da Üniversite Okumak : Yabancı Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler

Malta’da yer alan üniversite sayısı çok fazla değildir ancak bulunan bu az sayıda üniversitelerin fakülte sayıları ve öğrenci kapasiteleri oldukça fazladır.

Azerbaycan Dil Okulları
Azerbaycan Dil Okulları

Yani tercih edebileceğiniz iki üniversite vardır ama bu üniversitelere başvururken seçebileceğiniz çok fazla fakülte seçeneğiniz bulunmaktadır.

Kapasitesi fazla olduğundan dolayı da kabul edilme şansınız oldukça yüksektir. Malta’da bulunan üniversiteler ve bu üniversitelerin özellikleri şu şekildedir;

Queen Mary University of London

Özellikle tıp eğitimi ile ünlü bir üniversitedir. Üniversitede dersler İngilizce olarak verilmekte ve mezun olunması halinde oldukça iyi iş imkânları sunulmaktadır.  

Malta Üniversitesi

Malta’nın en önemli ve en eski üniversitesidir. Üniversitede yaklaşık 1.400 civarı bölüm bulunmakta ve öğrenci kapasitesi 12.000’e yakındır. Öne çıkan fakülteleri, hukuk fakültesi ve tıp fakültesidir

Malta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak

Malta’da Üniversite Okumak : Malta’da Eğitimin Maliyeti – Ücretler

Malta’da eğitiminizi tamamlamak istediğiniz de başvurabileceğiniz okullar ne yazık ki ücretlidir. Avrupa ülkeleri arasında ücretsiz eğitim veren üniversiteler vardır ancak Malta’da bulunan üniversiteler sundukları eğitim karşılığında ücret almaktadır.

Amerika'da Üniversite Eğitimi
Amerika’da Üniversite Eğitimi

Ücret ödemek durumunda oluşunuzun yanı sıra Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesine de aynı ücreti ödemek zorundasınız.

Üstelik ülkemizde bulunan vakıf üniversitelerinden, ödediğiniz ücretin karşılığı olan eğitimi alabilmeniz de meçhuldür. Aynı ücreti ödeyip yurtdışında eğitim görebilmek, çok daha avantajlı olmaktadır.

Genel olarak üniversite eğitim ücretlerinden bahsedecek olursak;

 • Malta üniversitesinde 1 yıllık hazırlık okumanız durumunda ödeyeceğiniz ücret 6.000- 8.000 Euro olmaktadır. 
 • Üniversite’de bulunan bölümlerin ücretleri değişkenlik gösterirken genel anlamda yıllık ücretleri; 8.000 ile 15.000 Euro olarak değişmektedir. Görüldüğü gibi ülkemizde bulunan vakıf üniversiteleri ile hemen hemen aynı düzeyde hatta bazılarından çok daha uygundur. 
Malta'da Üniversite OkumakMalta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak

Malta’da Üniversite Okumak : Konaklama, Ulaşım ve Genel Yaşam Maliyeti

Malta genel anlamda yaşamın çok yüksek maliyetler de olduğu bir ülke değildir. Bu bakımdan yalnız ülkemizden değil birçok farklı ülkeden öğrencinin, eğitim için tercih ettiği daha doğrusu tercih etmesi gereken bir ülkedir. 

Malta’da eğitim görecekler için bir de güzel bir durum vardır ki, ülkede tamamen Türk ürünlerinin satıldığı büyük bir market vardır.

İster gıda alışverişinizi bu marketten yapabilir isterseniz de yine oldukça sağlıklı gıdalara ulaşabileceğiniz ülke marketlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

İtalya'da Üniversite Eğitimi
İtalya’da Üniversite Eğitimi

Ülkede okurken konaklayabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 • Üniversite yurtları, oldukça konforlu ve ihtiyacınız olan her şeye ulaşabileceğini yerlerdir. 
 • Öğrenciler için özel olarak tasarlanan apartlar
 • Yine özellikle öğrencilerin tercih ettiği stüdyo daireler
 • Avrupa’da oldukça yaygın bir konaklama seçeneği olan aile yanı konaklama seçeneği

Hangi konaklama seçeneğini seçerseniz seçin, ödeyeceğiniz ortalama ücret 300 ile 400 Euro arasında değişmektedir.

Bu da Avrupa ülkelerine bakıldığında en uygun konaklama ücretlerinden biridir. Bunun dışında ulaşıma ödeyeceğiniz ücret ortalama 35 Euro ve genel gıda ve yaşam giderleriniz de 300 Euro civarında olacaktır. 

Malta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak

Malta Üniversitesi Burs İmkânı

Malta üniversitesinin tercih edilmesinde üniversitenin öğrencilerine sunduğu burs önemli rol oynamaktadır.

Bu burstan faydalanmak isteyen öğrencilerin genel maddi durumları ve not ortalamasını belirttikleri bir yazı ile başvurması ve bunları belgelemesi gerekmektedir.

Her yıl 3 kişiye verilen bu bursa tüm öğrenciler başvurabilmektedir. Başvurular neticesinde not ortalaması yüksek ve gerçekten desteğe ihtiyaç duyan 3 öğrenci titizlikle seçilmektedir. 

Malta’da Üniversite Okumak : Üniversitelere Başvuru ve Kabul Süreci

Malta’da okumaya karar verdiniz ve gerekli tüm koşulları yerine getirdiniz. Bundan sonrası aslında işin kolay kısmıdır çünkü daha öncede bahsettiğimiz gibi Malta’da bulunan üniversiteler genel anlamda öğrencilere sıkıntı çıkarmamaktadır.

Üniversitelere yapacağınız online başvuru ve istenilen şartların yerine getirildiğine dair belgeleri teslim ettikten sonra geriye yalnızca beklemek kalacaktır.

Bu konuda hata yapmak istemiyor ve sürecin daha hızlı ve profesyonel yürümesini istiyorsanız, bunlar ile ilgili hizmet veren danışmanlık ofislerine de başvurabilirsiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.