ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Melek Balığı Yetiştiriciliği

A+
A-
Melek Balığı Yetiştiriciliği

Akvaryum meraklılarının hobi olarak beslemek istediği türlerin başında gelmektedir, Melek Balığı.

Yarı Agresif olan Melek Balıkları için nasıl bir akvaryum şartları gerekmektedir?

Hangi türler ile yaşarlar? cinsiyet ayırımı, çiftleşme, eş tutma, çeşitli hastalıklar ve bu durumda yapılması gerekenler, yem önerisi, yumurtlama, yumurta dizme, yumurtaların mantarlaşması gibi soruların yanıtlarını bu yazımda bulacaksınız.

Kendi deneyimlediğim ve araştırmalarım sonucunda öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Melek Balığı
Melek Balığı

Melek Balığı Hakkında Genel Bilgiler

Cichlidae familyasından olan bu tür, Güney Amerika kökenlidir. Gelişmiş bir melek balığının boyu en fazla 15 cm’ye kadar ulaşır.

Gözlerinin etrafında kırmızı halka vardır ve bu tür akvaryum balıklarının en gösterişli olanıdır. Sürü halinde hareket ederler, izlerken keyif verir ve dinlendirir.

Melek Balığı
Melek Balığı

Akvaryum ve Su Şartları Nasıl Olmalıdır?

Melek balıkları, narin olmaları yanında yarı agresif balıklarıdır. Akvaryum içerisinde keskin ve sivri süslemeler bulunmamalıdır.

Gereksiz kalabalıktan kaçınmalı ve yüzmeleri için geniş alanlar bırakılmalıdır.

Bitki seçiminde geniş yapraklı bitki türlerinden ve az miktarda olacak şekilde tercih edilmeli, bakımsız ya da hastalık yapma ihtimaline karşın temiz ve sağlıklı bitkiler seçilmelidir.

Dış motora ilave olarak iç filtre de bulunmasında fayda olacaktır. Ben pipo filtrenin çok önemli olduğu görüşündeyim. Su, bir diğer önemli konu.

Melek Balığı
Melek Balığı

Su İlavesi

Genellikle akvaryumlarda kullanılacak su için çok farklı yorumlar yapılmakta, maalesef birçok yorum meraklıları yanlış yönlendirmekte ve sonrasında üzücü ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Burada dikkat etmemiz gereken öncelikli konu, su tercihimizdir. Akvaryumumuza ilk defa su koyacaksak yani akvaryumu yeni kuruyorsak, çeşmeden aldığımız suyu en az 48 saat dinlendirdikten sonra akvaryumda kullanmalıyız.

Buradaki amacımız, çeşme suyundaki sertliğin azalması ve sudaki zararlıların dibe çökmesidir.

Melek Balığı
Melek Balığı

Bu konu hakkında akvaryum kurulumu ile alakalı olarak ayrıca paylaşım yapacağım. Konumuza dönecek olursak, Akvaryum suyumuza su ilavesi yapacaksak yukarıda da bahsettiğim gibi çeşmeden aldığımız musluk suyunu mutlaka 48 saat dinlendirip kullanacağız.

Temizlik sonrası ya da su eksilmesi sonucunda su ilavesi yapacaksak, ilave yapacağımız su miktarı akvaryumu suyumuzun ¼ ünden fazla olmamalıdır.

Ben kendi akvaryumumda bu oranı 1/5 olarak uyguluyorum. pH 6,6 ile 6,8 arasında yumuşak su olmalıdır.

Musluk suyunuzun yumuşaması için ya da diğer bir değişle Melek Balıklarının seveceği suyu elde edebilmek için ilave yapacağınız musluk suyunun içerisine bir miktar 1/3 yada ¼ oranında yağmur suyu ilave etmeniz faydalı olacaktır.

Melek Balığı
Melek Balığı

Bu karışımı yani yağmur suyu ve musluk suyunun karışımını yine dinlendirdikten sonra akvaryumunuza eklemeniz doğru olacaktır. Normal şartlar altında su değişimi yapılmasına gerek yoktur.

Su oturmuş ve balıkların yaşam alanı ideal seviyeye ulaşmışken müdahale etmek zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır.

Kendimden örnek vermem gerekirse, su değişimi hiç yapmıyorum sadece ayda bir yukarıda belirttiğim şekilde su ilavesi yapıyorum.

Balıklar akvaryum içinde boşlukta yüzüyorlarmış gibi görünüyorsa zaten problem yok demektir. Akvaryum suyu için sıcaklık aralığı 22-24 derecedir. Akvaryumun bulunduğu ortam ısısına göre ısıtıcı kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmıştır.

Ben kendi akvaryumumda ısıtıcı kullanmıyordum, oda sıcaklığı yeterli olduğu için. Fakat bir süredir ısıtıcı kullanmaya başladım, çünkü; bebek meleklerimiz oldu.

Yavru meleklerimiz toparlanıncaya kadar ısıtıcıyı kullanmaya devam edeceğim. Sıcaklık derecesine dikkat, yukarıdaki ısı aralığı önemli…

Melek Balıkları Hangi Türlerle Birlikte Yaşarlar ?

Bu konuda birbirinden farklı yorumlara çok kereler rastladım. Discus ile birlikte bir problem yaşanmayacağı, diğer çiklet türü balıklarla bir arada yaşayabileceği gibi yorumları çok duydum ve okudum.

Benim deneyimlerime göre bunların hepsi yanlış bilgiler.

Discus Balığı
Discus Balığı

Farklı hangi türle bir arada olursa olsun, ya su-akvaryum şartlarında ya da balıkların genetik farklılıklarından kaynaklı problemler yaşanabiliyor.

Örnek vermek gerekirse; Discus akvaryumunuz var ise periyodik olarak su değişimi yapmak zorundasınız, bu uygulama Melek Balıklarınızı strese sokabilir.

Discus Balığı
Discus Balığı

Ya da kullanacağınız yem türleri Melek Balıklarınıza iyi gelirken, Discus Balıklarınızda parazit oluşmasına neden olabilir.

Dolayısıyla Melek Balıklarınızın olduğu akvaryumda farklı türden balık bulundurmamanız balıklarınızı fizyolojik ve psikolojik sağlığı açısından önem teşkil etmektedir.  

Discus Balığı
Discus Balığı

Yazımın devamında, Melek Balıklarında cinsiyet ayırımı, çiftleşme, eş tutma, çeşitli hastalıklar ve bu durumda yapılması gerekenler, yem önerisi, yumurtlama, yumurta dizme, yumurtaların mantarlaşması gibi soruların yanıtlarını paylaşacağım…

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.