ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Otelcilik ve Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+
A-
Otelcilik ve Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hepimiz yılın tüm yorgunluğunu üzerimizden atmak için yaz tatilini iple çekeriz. Otelcilik ve Konaklama başlıklı yazımızda tüm detayları bulabileceksiniz.

Yıllık iznimizi geçireceğimiz tatil yöresinde keyifle dinlenmeyi hayal ederek çalışırız. Hayallerimizi gerçeğe dönüştüreceğimiz o an geldiğinde ise tercih yapmakta çoğu zaman zorlanırız.

Hangi bölge olsun?  Hangi otel daha iyi? Deniz temiz mi? Havuz ne kadar büyük? Pahalı mı acaba? Yemekleri lezzetli midir? Bu ve benzeri birçok soru işaretini gidermek ve bir yere karar vermek pekte kolay değildir aslında.

Destek almak için internet sitelerini araştırır, bazen aradığımız cevapları buluruz bazen de kafamız iyice karışır.

Hotel, Motel, Pansiyon, Tatil Köyü… Karşımıza sürekli bu ve benzeri terimler çıkar ve anlamaya çalışırız. Bazen de düşündüğümüzden farklı bir durumla tesise gidince karşılaşırız.

Otelcilik ve Konaklama
Otelcilik ve Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımda sizler için tesis türlerinden, genel özelliklerinden ve sıkça karşılaştığımız otelcilikterimlerinden bahsedeceğim.

Tatil planınızı yaparken rehberlik yapabilmesi için bu yazımı beğeninize sunuyorum.

Otel işletmeleri, turistlerin geçici konaklama, yeme-içme, kısmen eğlence ve diğer bazı sosyal ihtiyaçlarını karşılayan işletmeler olarak tanımlanmaktadır.

Bodrum otelleri, balayı otelleri, Antalya otelleri, Kuşadası otelleri, Kıbrıs otelleri, Marmaris otelleri, Taksim otelleri, Antalya Otel Fiyatları, Pamukkale otelleri, Lara otelleri, Didim otelleri, Ürgüp otelleri, Kaş otelleri, Bursa otelleri, Sapanca otelleri, İstanbul otelleri, Ayvalık otelleri, Ankara otelleri, Kapadokya otelleri, Şile otelleri

Günümüzde teoride ve uygulamada genel kabul gören sınıflandırmaya göre otelişletmeleri, konaklama amacına, etkinlik süresine, büyüklüğüne, ulaşım araçları bağlantısına, mülkiyet ve hukuki özelliklerine göre sınıflandırmaya tabi tutulmaktadır.

Otelcilik ve Konaklama
Antalya WOW Hotel

Büyüklüğüne Göre Oteller

Bu sınıflandırmada genel olarak işletmelerin sahip olduğu oda sayısı, çalışan sayısı, yatak sayısı, gelir, pazar payı kriterleri esas alınmaktadır. Alt grupları ise şu şekildedir:

Otelcilik ve Konaklama Hakkında Bilinmesi Gerekenler : Oda ve Çalışan Sayısına Göre Oteller

Küçük Oteller: Oda sayısı 10-50 arasında değişen ve 25-30 çalışanın istihdam edildiği işletmelerdir. Ülkemizde bu kriter 75 odaya kadar olan otellerolarak değerlendirilmektedir.

Orta Büyüklükte Oteller: Oda sayısı 50-100 arasında değişen ve uluslararası standartlarda 50-100 arasında çalışanın istihdam edildiği işletmelerdir.

Ülkemizde ise 75-200 oda arasında değişen ve 20-60 çalışanın istihdam edildiği işletmeler olarak değerlendirilmektedir.

Büyük Oteller:En az 100 odalı ve en az 100-110 çalışanın istihdam edildiği işletmelerdir. Avrupa standartlarına göre 165-220 personel esas alınırken, ülkemizde 90-120 arası çalışan olarak değerlendirilmektedir.

Oteller

Otelcilik ve Konaklama : Etkinlik Süresine Göre Oteller

Devamlı Oteller: Bütün yıl açık olup hizmet veren işletmelerdir. Bu oteller daha çok iş, ziyaret ve politik amaçla seyahat eden müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Daha çok şehir merkezlerinde ulaşım ağı üzerinde kurulu işletmelerdir.

Mevsimlik Oteller :Bu tür işletmeler kış veya yaz olarak tek sezonda hizmet veren işletmelerdir. Ülke ve bölgeye değişkenlik göstermektedir. Etkinlik süresi ise işletmenin kuruluş yerine bağlıdır.

Oteller

Mülkiyet’ne Göre Oteller

Bu kritere göre Otel İşletmeleri özel, kamu ve karma bütçeli işletmeler olarak ayrılmaktadır.

Özel Mülkiyete Ait Oteller: Varlıklarının tamamı özel kişilere yada kuruluşlara ait olan işletmelerdir.

Kamu Kuruluşlarına Ait Oteller: Varlıklarının tamamı kamu kuruluşlarına ait olan işletmelerdir.

Karma Mülkiyetli Oteller : Sermayesinin bir kısmı özel sektöre, bir kısmı kamu kurumlarına ait olan işletmelerdir.

Otelcilik ve Konaklama
Kapadokya

Konaklama İhtiyacının Türüne Göre Oteller

Şehir Otelleri:Şehir merkezinde bulunan otellerdir.

Kıyı Otelleri: Dinlenmek, eğlenmek ve denize girmek, doğa, güneş ve kumdan yararlanmak için tercih edilen işletmelerdir.

Dağ Otelleri: Kayak ve dağ sporları yapmak için tercih edilen işletmelerdir.

Kaplıca Otelleri: Kaplıca ve şifalı sulardan yararlanmak ve tedavi olmak için tercih edilen işletmelerdir.

Otelcilik ve Konaklama
Köy Evi

Ulaştırma Araçlarıyla Olan Bağlantısına Göre Oteller

Havaalanı Otelleri: Büyük Uluslararası havaalanı yakınında kurulu işletmelerdir.

İstasyon Otelleri: Genellikle büyük şehirlerin otobüs terminalleri ve istasyon civarında kurulu işletmelerdir.

Liman Otelleri: Büyük liman şehirlerinde kurulu işletmelerdir.

Karayolları Kavşak Noktalarındaki Oteller: Büyük karayollarının kavşak noktalarında kurulu işletmelerdir.

Otelcilik ve Konaklama
Otel Odası

Hukuki Özellikler Bakımından Otel İşletmelerinin Sınıflandırılması

ucuz bilet
ucuz bilet

Belediye Belgeli Otel İşletmeleri: Turizm işletme belgesine sahip olmayan bütün otel işletmeleri bu sınıflandırma grubuna girmektedir. Denetimleri yerel yönetimler tarafından yapılmakta ve fiyatlandırma yine yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Kendi içlerinde I.sınıf, II.sınıf ve III. Sınıf olarak gruplandırılmaktadır.

İşletme Belgeli Otel İşletmeleri: Turizm işletme belgesine sahip otel işletmeleridir. Sınıflandırma Turizm Bakanlığı tarafından, asgari nitelikler, kapasite, fiziki özellikler, kullanılan malzeme standardı, işletme ve hizmet kalitesi, personel nitelikler ve eğitim düzeyi gibi ölçüler dikkate alınarak yapılmaktadır. Kendi içinde iki gruba ayrılır:

  1. Turistik Olmayan Konaklama İşletmeleri
  2. Turistik Belgeli Konaklama İşletmeleri

Asli Konaklama Tesisleri

Otel :Asli işlevi müşterilerin konaklama ihtiyaçlarını sağlamak olan, bu hizmetin yanında yeme-içme, spor ve eğlence ihtiyaçları için yardımcı ve tamamlayıcı birimleri de bünyelerinde barındıran tesislerdir. Oteller bir, iki, üç, dört, beş yıldızlı oteller olarak sınıflandırılır.

Motel :Yerleşim merkezleri dışında, karayolları güzergahı veya yakın çevrelerinde inşa edilen, motorlu araçlarıyla yolculuk yapanların konaklama, yeme-içme ve araçlarının park ihtiyaçlarını karşılayan en az on odalı tesislerdir.

Ayder Yaylası Otelleri

Tatil köyü: Doğal güzellikler içerisinde, rahat bir konaklama yanında çeşitli spor, eğlence ve satış hizmetlerinin de sağlandığı yaygın yerleşim düzeninde, eğimli arazilerde, en fazla 3 kattan oluşan ve en az seksen odalı işletmelerdir.

Pansiyon :Yönetimi basit, yemek ihtiyacını idare tarafından sağlanabildiği veya müşterilerin kendi yemeklerini bizzat hazırlayabilme imkanı bulunan en az beş odalı tesislerdir.

Kamp Alanları Listesi | Türkiye’nin En İyi Çadır Kamp Alanları

Kaçış noktası olduğundan camping alanları olsun, plajlarıolsun, koylarıköyleri olsun oldukça bol seçeneğiniz bulunmakta. Green Park ve Sahil Camp işletmelerini örnek olarak verebiliriz. 

Kamping :Karayolları güzergahları ve yakın çevrelerinde, deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle müşterilerin kendi imkanlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az on ünitelik işletmelerdir.

Apart Oteller:Mesken olarak kullanılmaya elverişli bağımsız apartman ya da villa tipinde inşa ve tefriş edilen, müşterinin kendi yeme ve içme ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli teçhizat ile donatılan ve otel olarak işletilen tesislerdir.

Hosteller :Gençlik turizmine cevap verebilecek ve yeme-içme hizmeti veren veya müşterinin kendi yemeklerini bizzat hazırlayabilme imkanının olduğu en az on odalı tesislerdir.

Oteller

Kırsal Turizm Tesisleri

Çiftlik Evi – Köy Evi :Kırsal bölgelerde çiftlik organizasyonu amacıyla kurulmuş ve çiftlik üretimi ile birlikte turizm konaklama olanağı sağlayan, gelen müşterilerin de isterlerse çalışma programlarına katılabilecekleri, kırsal yaşantının sahnelenmesine olanak sağlayan en az beş odalı işletmelerdir.

Yayla Evi:Bakanlıkça geliştirmeleri uygun görülen yerlerde bulunan, mevcut yayla evlerinin iyileştirilmesiyle turizme kazandırılan veya mevcut yayla evlerinin iç düzenlemesi esas alınarak yapılan veya Bakanlıkça belirlenecek örnek yayla evi yapı tiplerine göre inşa edilecek ünitelerde, müstakil veya toplu olarak hizmet verecek en az beş odalı işletmelerdir.

Dağ Evi :Kış sporları veya çim sporları yapmak ve doğa güzelliklerinden faydalanmak amacıyla çevresel açıdan sorumlu bir anlayışla işletilen asgari bir yıldızlı otel niteliklerine hazi işletmelerdir.

Kıyı Otelleri

Otelcilik ve Konaklama : Özel Tesisler

Butik Otel: Yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli veya konusunda eğitimli personel ile kişiye özel hizmet verilen, en az on odalı işletmelerdir.

Otelcilikte Kullanılan Terimler

Front Office Manager : Ön Büro Müdürü

Night Manager : Gece Müdürü

Front Office Chief : Ön Büro Şefi

Receptionist / Room Clerk : Resepsiyon Memuru

Front Office Cashier : Önkasa Memuru

Bellboy / Doorman : Taşıyıcı / Karşılayıcı Personel

Reservation Clerk : Rezervasyon Memuru

Switchboard Operator : Santral Memuru

Singl Room : Tek Kişilik Oda

Double/Twin Room : İki Kişilik Oda

Triple Room : Üç Kişilik Oda

Quad Room : Dört Kişilik Oda

Queen Room : Bir veya daha fazla kişinin kullanabileceği standart ölçülerdeki yataklardan daha büyük ölçülerde bir yatağa sahip olan oda tipidir.

King Room : Bir veya daha fazla kişinin kullanabileceği queen size’den daha büyük ölçülerde bir yatağın bulunduğu oda çeşididir.

Suit Room : Bir salon ve bu salona bağlantılı bir veya daha fazla yatak odası bulunan odalara denir.

Junior Suite Room : Süit odaların salon kısmı yatak odasından bir paravan yardımı ile ayrlırsa, bu tür odalara denir.

Presidential Room (Kral Dairesi) : Ekstra döşenmiş bir veya daha fazla yatak odalı, geniş oturma odası, resepsiyonlar için uygun özel bar ve mutfağı olan oda tipidir.

Adjoining Room (Bitişik Odalar) : Aralarında bağlantı olmayan, yan yana yer alan odalara denir.

Connecting Room (Bağlantılı Odalar) : Bu tip odalara geçmeli odalar de denilmektedir. Koridora çıkmadan kendi aralarında bağlantı imkanı bulunan odalardır.

Studio Room : Hem oturma hem de yatak odası olarak kullanılan odalardır.

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.