ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Polonya’da Üniversite Eğitim

Polonya’da Üniversite Eğitim

Eğitim konusunda, kafanız da bir yurtdışı eğitim düşüncesi var ise, Polonyada Üniversite Eğitimi bu konuda tercih edebileceğiniz en önemli ülkelerden biridir.

Ösym nin denklik onayı verdiği bir ülke.İster üniversite eğitimi isterseniz dil eğitimi veya yüksek lisans eğitimi fark etmeksizin, eğitim almak istediğiniz alan veya seviye ne olursa olsun, Polonya bunu en iyi imkânlar ile sunan bir Avrupa ülkesidir. 

Polonyada Üniversite Eğitimi | Eğitim Söz Konusu Olduğunda Neden Polonya? 

Malta'da Üniversite Okumak
Malta’da Üniversite Okumak

Avrupa ülkeleri bilindiği üzere eğitim konusunda her zaman, başta Türkiye olmak üzere birçok ülke karşısında farkını ortaya koymuştur.

Bunu başarabilmeleri tabi ki tesadüf değildir. Büyük bir çalışma ve özverinin eseri olarak Avrupa’da ve en önemli ülkelerinden biri olan Polonya’da eğitim öğrenciler için son derece avantajlı bir durumdur.  

Lisans ve Lisansüstü eğitimi için ve dil eğitimleri için Polonya’yı neden tercih etmeniz gerektiğini şöyle açıklayabiliriz;

Polonya'da Üniversite Eğitimi
Polonya’da Üniversite Eğitimi
 • Eğitim konusunda geçmişten günümüze sarsılmayan bir ünü ve tartışılamaz bir başarısı vardır.
 • Avrupa ülkeleri arasında en iyi eğitime, en iyi uygun fiyatlar ile sahip olabileceğiniz bir ülkedir. 
 • Eğitim imkânlarının yanı sıra öğrencilerin sosyal hayatlarını da destekleyen ve onlara bu konuda imkânlar tanıya bir ülke.
 • Polonya’daki üniversitelerin sağlamış olduğu en önemli imkân değişim programıdır. Bunun anlamı Polonya’da bulunan üniversitelersize Avrupa’da herhangi bir üniversite ile değişim ve geçiş yapma hakkı tanımaktadır. 
Almanya’da Üniversite Okumak | Nasıl Başvuru Yapılır? Ücretler ve Koşullar
Almanya’da Üniversite Okumak | Nasıl Başvuru Yapılır? Ücretler ve Koşullar

Polonyada Üniversite Eğitimi |Polonya’da Üniversiteler

Ülke genelinde eğitim veren okullar, son derece iyi düzeyde olsa da, eğer böyle bir imkânınız var ise önceliğiniz ülkede en iyi eğitimi veren ve en iyi olanaklara sahip olan üniversiteler olmalıdır.

Bu seçimi yaparken Polonya için okumak istediğiniz bölüm önemli bir kriterdir.

Çünkü Polonya’da özellikle bazı bölümler için mutlaka tercih etmeniz gereken okullar bulunmaktadır. Şöyle;

Polonyada Üniversite Eğitimi
Polonyada Üniversite Eğitimi
 • Eğitiminizi sağlık üzerine devam ettirmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken tartışılmasız okul, Jagiellonian Üniversitesi olmaktadır. Genel olarak içerisinde barındırdığı tüm fakülteleri ile Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okul, özellikle tıp konusunda en çok tercih edilen okul olmaktadır. 
 • Ben teknik konular da eğitim almak istiyorum, ilgi alanım teknoloji ve mühendislik alanları diyorsanız da ülke de tercih edebileceğiniz iki çok önemli üniversite bulunmaktadır. Bunlardan biri Varşova Teknoloji üniversitesi iken, diğeri de  Wroclaw Teknoloji üniversitesidir. 
 • Ülke genelinde eğitim kalitesi ve olanakları ile önemli bir yere sahip olan Varşova üniversitesi, özellikle sosyal alanlar kapsamında olan bölümler de öğrenciler için son derece iyi bir tercih olmaktadır. Mezun olduktan sonra öğrencilerine özellikle sağlamış olduğu iş imkânları ile oldukça avantajlı bir üniversitedir. 
 • Ülke de bir üniversite vardır ki, eğitimi ulusal anlamda tescillenmiştir desek abartmış olmayız. O üniversite Wroclaw Üniversitesidir ki, bünyesinde mezun olan tam 9 Nobel ödüllü mezun bulunmaktadır. 
 • Polonya’da eğitim dili genel olarak nadir bölümler hariç İngilizce olarak verilmektedir. 
Polonyada Üniversite Eğitimi
Polonyada Üniversite Eğitimi

Polonya’da Eğitim, Konaklama, Ulaşım Maliyetleri

Yurtdışında eğitim almak isteyenlerin aklına ilk gelen daha doğrusu aklını en çok kurcalayan şey bu eğitimin maliyetidir.

İtalya'da Üniversite Eğitimi
İtalya’da Üniversite Eğitimi

Eğitim, konaklama, ulaşım sosyal hayat derken liste kabarmakta ve bu da öğrencilerin gözünü bir hayli korkutmaktadır.

Sonuçta Avrupa’nın önemli bir ülkesi ve ücretli eğitim almanın maliyeti doğal olarak korkutmaktadır.

Ancak Polonya’da eğitimTürkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinden maliyet olarak çok daha uygun desek. Hayatta inanmam derseniz, size basit bir maliyet hesaplaması ile bunu kanıtlayabiliriz. 

Üniversite Eğitim Maliyeti;

 • Polonya okul ücretleri konusunda önemli üniversitelerin yıllık ücretlerinden biraz bahsedecek olursak. Varşova Teknoloji Üniversitesinde yer alan mühendislik bölümlerinin ücreti, 4.000-4.500 £ arasındadır. 
 • Ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan Varşova Üniversitesinde 2.000-4.900 £ arasında değişmektedir. Genel bir maliyet hesaplaması yaptığımız da Polonya’da eğitimiçin okula ödeyeceğiniz ücret maksimum 30.000 TL iken, Türkiye’de bir vakıf üniversitesine ödeyeceğiniz ücret, en az 30.000 TL olacaktır. 
Polonya'da Üniversite Eğitim Maliyetleri
Polonya’da Üniversite Eğitim Maliyetleri

Konaklama ve Ulaşım Maliyetleri;

 • Öğrencilerin cebinden çıkacak olan ücret okul ücreti ile sınırlı kalmadığından, doğal olarak konaklama ve ulaşım giderlerinin de önceden öğrenilmesi ve o doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir. Polonya’da konaklama ve ulaşımkonusunda ödeyeceğiniz ortalama rakam yıllık olarak tüm giderler, sosyal hayatta dâhil, 5.500 £ civarındadır. Genele baktığımız da eğitim ücreti ile birleştiğinde bile Polonya’da eğitim çok daha uygun maliyetli olmaktadır. 
Polonyada Üniversite Eğitiminin Şartları
Polonyada Üniversite Eğitiminin Şartları

Polonya’da Eğitim Alabilmek İçin Bilinmesi Gerekenler !

Avrupa ülkeleri arasında en çok yabancı öğrenci alan ve eğitim veren ülke Polonya olmaktadır.

Bu bakımdan ülkede sunulan eğitim olanaklarından faydalanmak diğer ülkelere oranla çok daha kolaydır. Polonya’da eğitim alabilmek için öğrencilerin yerine getirmesi gereken şartlar şöyle olmaktadır;

 • Öncelikle herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. İstediğiniz bölümde ücretini ödeyerek okuma şanısınız bulunmaktadır. Okulların öğrencilerden talep ettiği tek şey okumak istedikleri bölümle ilgili, lise dönemlerinde aldıkları dersler de başarısız olunmamış olmasıdır. Ayrıca lise başarı puanınızın 60 ve üzeri olması şart olmamak ile birlikte kabul edilme sürecinizi kolaylaştırmaktadır. 
 • Polonya’da eğitimgörmek isteyenler için tek sıkıntılı durum, yaş şartının olmasıdır. Maalesef ülkede herhangi bir üniversite lisans eğitimi görmek isteyen kişilerin 25 yaşının altında olması gerekmektedir. 

Polonyada Üniversite Eğitimi |Üniversitelere Kayıt Olma Süreci

Üniversite konusuna karar verildikten sonra başlayacak olan başvuru süreci herkesin merak ettiği ve nasıl bir yol izleyeceğini bilmediği bir konudur.  Bu süreçte yapmanız gereken işlemler genel olarak şöyledir;

 • Öncelikle eğitim almak istediğiniz okula İngilizce mail atmanız ve yazılı olarak üniversitelerinde eğitim almak istediğinizi kendinizden ve eğitim almak istediğiniz bölümden bahsederek belirtmeniz gerekmektedir. Bu konuda hata yapmamak için bir danışmanlık firmasından yardım alabilirsiniz. 
 • Üniversitelerin kendi sitelerinde yer alan başvuru formlarını doldurarak başvuru sürecine devam etmeniz gerekmektedir. 
 • Mail ve formdan sonra üniversite size bir mail gönderecek ve bu mail de basit bir online sınav yer alacaktır. Bu zor bir sınav değildir aslında biraz prosedür gibi bir şeydir.  Bundan sonra ki süreç okulun kabul mailini beklemek olacaktır. Genellikle olumlu yanıt gelmekte ve bu süreç sizleri korkutmamalıdır. 
 • Üniversiteden gelen kabul mektubu sayesinde rahatlıkla öğrenci vizesine başvurulmakta ve bu süreçte son derece kolay olmaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.