ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Sağlıklı Kilo Vermenin Altın Kuralları | Kısa Sürede Kalıcı Kilo Vermek

A+
A-
Sağlıklı Kilo Vermenin Altın Kuralları | Kısa Sürede Kalıcı Kilo Vermek

Sağlıklı Kilo verme denince aklımıza sevdiğimiz gıdalardan uzak durmak yani hiçbir şey yememek ve bolca su içmek gelmekte. Ve başlamadan bitirdiğimiz bir işkenceye dönüşmekte.

Oysa diyet, sadece sağlıklı ve dengeli beslenme ile ideal kiloya ulaşmamızı sağlayan bir sistem.

Yaza yaklaştığımız ilkbahar günlerinde sizlere sağlıklı zayıflama konusunda ipuçları vermeye çalışacağız. Nossfit Club Beslenme ve Diyet Uzmanı Rümeysa Varol ile yaptığımız söyleşiyi tamda bu konuda reçete niyetinde sizlerle paylaşıyorum.

Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı kilo verme haftada yarım kilo ile bir kilo arasında değişmektedir. Vücudumuzda iki farklı doku bulunmaktadır.

Kahve
Hamilelikte Kafein Tüketimi

Bunlardan birisi kas dokusu, diğeri ise yağ dokusudur. Sağlıklı kilo vermedeki amaç, yağ dokularından kilo kaybı sağlamaktır. Yağ dokuları ilk olarak bel, göbek ve basen çevresinde toplanır.

Sağlıklı kilo kaybında, bu bölgelerdeki yağ kitlelerinden kurtulmak amaçlanır. Kilo verirken bilinçsizce davranmak, sağlığı büyük ölçüde zarara uğratabilir.

Kilo vermedeki amaç, yağlardan kurtulmaktır ancak bilinçsizce yapılan diyetler, ekmeği anında kesmek ve aç kalmak kas dokularına büyük ölçüde zarar verir.

Bu tür şok diyetlerin sonucu ilk olarak yüz çöker. Sağlıklı kilo kaybında asla yüzden kilo verilmez. Eğer diyetinizin sonucunda yüzünüz çöküyorsa, bu diyet size zarar veriyor demektir. 

Kilo Vermenin Önemli Noktaları
Kilo Vermenin Önemli Noktaları

İlerleyen zamanlarda metabolizmanın bozulmasına ve verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına sebep olur. Sağlıklı kilo vermede izlenmesi gereken yol, uzman bir diyetisyenle beraber, vücudunuza uygun hazırlanmış bir beslenme programıyla, belli süre içinde hedeflenen kiloya ulaşmaktır. Doğru beslenmeyle yapılan kilo verme yöntemleri, kastan değil, yağ kitlelerinden kilo vermenizi sağlayacaktır.

Sağlıklı Kilo Vermeyi Destekleyen Besinler Var Mıdır?

Tarçın, biberiye, zencefil, zerdeçal gibi bitkisel ürünler, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle tatlılara eklenen tarçın, kan şekerini dengeleyerek tatlı krizlerinin önüne geçer.

Bu tür besinler, doğru beslenme ve egzersizler sayesinde, kilo vermeyi hızlandırır. 

Sağlıklı kilo vermede en etkili ürün, en güçlü alkali madde olan zerdeçaldır. Obezite, mikropsuz iltihap oluşturan bir hastalıktır.

Parçalara bölünerek, günde 1,5 tatlı kaşığı zerdeçal tüketmek, bu mikropsuz iltihapların önüne geçer.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Verme Nasıl Olmalıdır?

Tek başına kullanılan zerdeçal, karaciğerin yağlanmasını engelleyip, kendini temizlemeye başlamasını sağlayarak, karaciğeri alkali olarak dengeler. Doğru probiyotiklerin kullanılması da sağlıklı zayıflamayı destekler.

  • Günde en az 3 porsiyon yoğurt, kefir, ayran gibi süt ürünü tüketilmesi, kilo vermek için önemlidir. 
  • Karanfil çiğneyerek, bağırsak florası azaltılıp, zararlı bakterilerin ölmesi sağlanabilir. 
  • Ev yapımı tarhana, boza, yoğurt, kefir, turşu, çağla badem doğru probiyotikleri destekleyen besinledendir.
  • Sarımsak çayı, yeşil çay, mate çayı, siyah çay sağlıklı kilo vermeyi hızlandıran çaylardan sayılabilir.

Sağlıklı Kilo Verme | Egzersizin Önemi Nedir?

Sağlıklı kilo vermek isteyen bir kişi, bunu ancak destekleyici ve doğru egzersizlerin birlikteliğinde başarabilir.

Egzersizler sadece kilo kaybında değil, hayatımızın günlük rutininde de çok önemlidir. Sadece sağlıklı beslenerek ihtiyacımız olan enerjiyi bedenimize almış olabiliriz, fakat ihtiyacımız olan enerjiden bir miktar bile fazla alırsak, hareketsizlikten dolayı vücudumuz bunu yağ olarak depolayacaktır.

insülin hormonu, bedenimize giren ve sonrasında bir harekette kullanılmayarak boş duran enerjiyi yağ olarak depolayan bir hormondur. Buradan insülinin tek görevinin yağ depolamak olduğunu çıkaramayız.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Vermede Egzersizin Önemi Nedir?

İnsülin ‘’ Bir harekette kullanılmayıp, boş duran enerjiyi depolar.’’ Bu sebeple hayatımızın her alanında egzersizleri bulundurmalıyız.

Özellikle sağlıklı kilo vermek isteyen bireyler, profesyonellerin de desteğiyle, kendi vücutlarına en uygun olan egzersizleri seçmeli ve hayat rutinlerine dâhil etmelidir.

Kilo verirken egzersiz yapmanın, bedenin görüntüsü açısından da önemi bulunmaktadır.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Vermede Egzersizin Önemi Nedir?

Özelikle bel ve göbek bölgenizde yağlanmalar varsa ve sizler sadece kilo vermek için çabalarsanız, bir süre sonra zorda olsa kilonuzu verebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Vermede Egzersizin Önemi Nedir?

Ancak bedeninizi bu süreçte desteklemediğinizden, öncesinde kiloyu kaldırmak için genişleyen deriniz, bir anda boşlukta kalacak ve sarkacaktır. Üzülerek belirtmek istiyorum ki maalesef böyle bilinçsiz davranışların geri dönüşü olmuyor…

Sağlıklı Beslenme
Cilt Sağlığı Ve Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bu tür hatalarda ancak bir operasyonla beden normal görüntüsüne kavuşturulabiliyor.

Bu en uç noktalarda bir örnek ancak sadece kilo vermek aşkıyla, egzersizlerle beraber götürülmeyen bilinçsiz bir şekilde yapılan zayıflama yöntemleri, bedende çok büyük tahribatlar bırakabiliyor.

Bunun için demeliyiz ki, sağlıklı kilo verip, bedenlerini daha zinde hale getirmek isteyen kişilerin, beslenme düzenleriyle beraber egzersizleri de aksatmadan yapmaları gerekiyor.

Sağlıklı Kilo Kaybı İçin Diyet Yapmalı Mıyız?

İlk olarak şunu belirtmek gerekirse, kilo vermek isteyen herkes internetlerden ya da farklı yolarla buldukları diyetleri maalesef bilinçsizce uygulamaya başlıyor.

Her yıl bunun farklı bir örneğiyle karşılaşıyoruz. Sanki bir akımmış gibi, her dönem farklı bir ülkenin yöntemleri örnek gösterilerek, yeni yeni diyetler ortaya çıkıyor.

Özellikle şok diyetler insanlar için çok cazipmiş gibi görünüyor ve bir anlığına iştah kabartıyor. İnternetlerde karşımıza çıkan, herhangi bir diyet bizim vücudumuz için özel olarak belirlenmiş bir liste değildir.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Kaybı İçin Diyet Yapmalı Mıyız?

İlk olarak kilo vermeye karar veren kişi, direkt ekmeği kesiyor, sonrasında kendisini aç bırakıyor ve bu tür yanlış diyetlerle yoluna devam ediyor.

‘’Haftada 5 kilo verdiren diyet’’ gibi çekici başlıklar altında, insanların sağlığıyla oynanıyor. Sağlıklı kilo verirken, haftalık verilebilecek kilo, en fazla 1’dir.

Bunun üstüne çıkılamaz. Çıkılırsa o kişi sağlıklı kilo verme yöntemlerinin dışına çıkmış ve bedenine zarar vermiş demektir. Hiçbir başarı çok kısa sürelerde kişiye ulaşamaz.

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsak, ayları belki de yılları göze almalıyız. İnternette bulunan, yabancı ülkelerin kullandıkları diyetler, belki onlar için faydalı olabilir.

Ancak her ülkenin insanının kendine özel bir yapısı vardır. Tıpkı o ülkenin kendine özel suyu, ekmeği olduğu gibi. Metabolizma, yaşadığımız ortama göre çalışan bir sistemdir.

El Ayak Ağız Hastalığı
El Ayak Ağız Hastalığı

Hayatında hiç yulafla kahvaltı yapmamış bir bedeni, aniden şok diyete sokup sadece yulafla beslerseniz, o bedenden sağlıklı sonuçlar doğurmasını bekleyemezsiniz.

Sorumuza geri dönecek olursak, tabii ki de sağlıklı kilo vermek için beslenme şeklimizi düzenlemeliyiz. Ancak bu diyet sosyal medyada ya da internette, farazi hazırlanmış bir liste olmamalıdır.

Her bünye farklı özeliklere sahiptir. Hepimiz biriciğiz, parmak izlerimiz bile birbirinden farklıyken, bedenlerin aynı olması beklenemez.

Bu sebeple, sağlıklı kilo vermek isteyen bir birey, uzman bir diyetisyene başvurmalı ve kendi vücudu için özel olarak hazırlanmış diyetle yoluna devam etmelidir. 

Sağlıklı Kilo Verme | Ekmeği Bırakmalı Mıyız?

Ekmek kültürümüzün vazgeçilmezi, kutsalıdır. Bu kadar kutsal sayılan bir besinin direkt olarak üstünü çizmemiz pek de doğru olmayacaktır.

Bunun yerine şöyle bir sınıflandırma getirebiliriz. Ekmek diye kısıtlamaktan çok, işlem görmüş besinler olarak adlandırmamız daha doğru olacaktır.

Bizlerin hayatında ekmeğin yeri çok başkadır. Tabii ki her şeyin belli bir ölçüsü olduğunda, sağlıklı oluyor. Bu yüzden ekmeğin de bir ölçüsü bulunmalıdır.

Çünkü ihtiyacımız olan karbonhidrat, doğru ekmeklerde bulunuyor ve bunu aniden kesmek yanlış bir tutum sayılıyor. Ekmeği bırakmak yerine, çeşitlerini değiştirmek ve sağlıklı olana dönmek faydalı olacaktır.

Sağlıklı Kilo Verme
Sağlıklı Kilo Verirken Ekmeği Bırakmalı mıyız?

Günümüzde çok yaygın olan ve maalesef kimyasallara maruz kalan beyaz ekmek, vücuda oldukça zarar veriyor ve bırakmak da oldukça zor oluyor.

Bunun yerine, bedenimizin de ihtiyacını karşılamak adına, tam tahıllı ekmekler tüketilmelidir. Diyetisyeninizin sizler için hazırlayacağı listede, ekmek için de özel bir kısım bulunacaktır.

Diyetlerdeki amaç yemekleri kısmaktan çok, belli bir kaloriyi geçmemek olduğundan, ekmekle ilgili de bir miktar sınırlandırma bulunabilir.

Bu sınırın üstüne çok fazla çıkmamaya çalışın. Çünkü bedeninizin ihtiyaç duyduğu ekmeği, hekiminizin sizler için hazırladığı diyet listesinde fazlasıyla bulacaksınız.

Bunun üstüne çıkmak, ortaya fazla enerji çıkmasına sebep olur ve kilo vermenizi sekteye uğratabilir. Toplayacak olursak, ekmeği tamamen kesmek yerine, rafine olmamış, doğal mayalarla yapılmış, tam tahıllı ekmeklerin bizler için faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Kilo Verme | Yağ Yakıcılar Kullanılmalı Mıdır?

Piyasada çok fazla bulunan ve insanlara büyük vaatler sunan yağ yakıcı ilaçlar, aslında hiçbir etki göstermiyorlar.

Hatta insanların yaşamlarını bile tehdit edebiliyorlar. İnsanların zaafı olan kilolarından çabucak kurtulma istekleri, maalesef firmalar tarafından suistimal ediliyor.

Sağlıklı kilo vermek isteyen bir kimse, asla bu tür kimyasallara başvurmamalıdır. Sağlığın da ötesinde, hayati fonksiyonları tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir.

Böyle bilinçsiz ve aceleyle yapılan uygulamalar yerine, sabırla ve sağlıkla kilo verilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, ne kadar hızlı kilo verilirse, o kadar hızlı geri alınacaktır. Üstelik eskisinden daha çok ve kalıcı olarak…

Vücudumuzu böyle risklerin altına almak yerine, sağlıklı kilo vermenin yolarını aramalıyız.

Kilo Vermek İçin Yağ Yakıcıları Kullanmalı mıyız?
Kilo Vermek İçin Yağ Yakıcıları Kullanmalı mıyız?

Kilo vermekteki ilk amaç, eski sağlığımıza kavuşmak olmalı. Aksi halde bedenimiz çok büyük tahribatlara uğrayabilir ve geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir.

Eğer sağlıklı kilo vermek için destekleyici bir şeyler kullanmak isterseniz, basit malzemelerle hazırlayacağınız, takviye çayları kullanmalısınız.

Bunlar sizi zayıflatmayacaktır ancak sağlıklı kilo vermek için yaptığınız diyet ve egzersizin yanında bir destekleyici olacaktır. Metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi destekleyeceklerdir. 

Beslenmemizden Yağları Çıkarmalı Mıyız?

Kilo vermek için yapılan uygulamalardaki en büyük yanlışlardan birisi de beslenmeden yağı tamamen çıkarmaktır.

Sadeyağ, tereyağı, zeytinyağı gibi doğal yağlara vücudumuzun ihtiyacı vardır. Eğer bu tür doğal yağları hayatımızdan tamamen çıkarırsak, vücudumuz sekteye uğrayacak ve zarar görecektir.

Diyet listelerinden yağları tamamen çıkarmak, yapılan büyük yanlışlardan birisidir. Özellikle zeytinyağını salatalarda ve diğer yemeklerde kullanmak gerekiyor.

Ancak belli miktarın üstüne çıkılırsa, kilo almanıza sebep olabilir. Bu sebeple diyetisyeninizin belirlediği miktarın üstüne çıkılmamalıdır.

Omega 3 bakımından zengin olan yağları da hayatınıza dahil etmelisiniz. Balık, avokado, chia tohumu, badem, ceviz, kabak çekirdeği, antepfıstığı gibi ürünleri beslenmenize ekleyin.

Bu tür besinler ve bunların yağları sayesinde, kilo vermenin yanında sağlığınızı da korumayı sağlamış olacaksınız.

Beslenmemizde Yağları Çıkarmalı mıyız?
Beslenmemizde Yağları Çıkarmalı mıyız?

Sağlıklı Kilo Vermek Hakkında Neler Söyleyebiliriz?

Sağlıklı kilo vermek, ilk olarak doğal ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sonrasında hayatımıza sporu dahil etmek gerekiyor. İşlem görmüş besinlerden olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

Doğal beslenme olmadığı sürece, sağlıklı bir bedene de sahip olamayız ve sağlıklı şekilde kilo da veremeyiz. Kilo vermekteki ilk amacın görünüm güzelliği değil, bedeni eski zinde haline kavuşturmak olduğu unutulmamalıdır.

Kulaktan dolma bilgiler, şok diyetler, moda olmuş yöntemleri kullanarak, vücudu uzun üre aç bırakarak, tek tip beslenmeyle vücudu güçsüz bırakarak sağlıklı kilo verilmez.

Belki bu işlemlerin sonucunda çabucak kilo vermiş olacaksınız ancak kaybettiğiniz kilo yağ dokularından değil, vücudunuzun direği olan kas dokusundan olacaktır.

Bu sebeple verdiğiniz kiloları kısa sürede fazlasıyla geri alacaksınız ve bu kilolar artık kalıcı olacaktır.

Böyle tahribatlardan bedenimizi korumak için, bir uzmana başvurmalı ve beslenmeyi düzene sokmalıyız. 

Sağlık Kilo Vermenin Önemi
Sağlık Kilo Vermenin Önemi

Unutulmamalıdır ki, beslenmemizi sağlıklı ve düzenli bir hale getirmediğimiz sürece, yapılan egzersizlerin de diyetlerin de, başvurduğumuz uzmanların da bizlere bir faydası dokunmayacaktır.

Sağlıklı kilo vermedeki en önemli nokta, sağlıklı beslenmektir diyebiliriz. Sizde zayıflamak istiyor ve buna bugün başlamak istiyorsanız artık ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Kişiye özel sağlık zayıflama programı oluşturmak için aşağıda belirttiğim iletişim bilgilerinden Nossfit Club ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Rümeysa Varol ile iletişim kurabilirsiniz.

Tanita ile vücut kitle endeksi ölçümü yaptırabilir, kişisel diyet programı oluşturabilir ve sağlıklı zayıflamayı destekleyici egzersiz programını uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken telefonla randevu almak ve süreci başlatmak…

Nossfit Club İletişim : +90 (226) 814 6677 – +90 (506) 090 6677

nossfitclub.cominfo@nossfitclub.com

@dytrumeysavarol @nossfitclub

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.