ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Sırbistan’da Üniversite Fırsatları 2019

Sırbistan’da Üniversite Fırsatları 2019

Ülkemiz de eğitim olanakları zaman zaman öğrencilere yetersiz gelmekte ve hem farklı kültürler tanımak hem de daha iyi bir eğitim olanağına sahip olmak için, öğrenciler yurtdışında bulunan üniversitelere yönelmektedir. Daha doğrusu, yönelmek istemekte ancak çoğunlukla bu konuda nasıl bir yol izleyeceğini ve nasıl seçimler yapacağını bilmediğinden, bu düşüncesi askıda kalmaktadır. Sırbistan’da Türkiye’de yaşayan öğrencilerin eğitim için gidebileceği ve eğitim imkânlarından yararlanabileceği önemli ülkelerden biridir.  Öncelikle yurtdışında ki üniversitelerin seçilmesi ve tercih edilmesi için birçok neden bulunmaktadır. Sırbistan’da eğitim hayatınıza başlamanız ve eğitim hayatınızı orada tamamlamanız için sizlere birçok açıdan fayda sağlayacak imkânlar tanımaktadır.

Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Sırbistan’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

Birçok öğrenci Türkiye’de istediği üniversitelere ve bölümlere yerleşme konusunda sıkıntı yaşamakta ve çoğu zaman da yerleşebildiği bölümde çok mutlu bir eğitim süreci geçirmemektedir. Bir de üzerine ülkemizde öğrencilere, çok fazla fırsat ve olanak tanınmaması, onları yurtdışında eğitim hayatlarını tamamlamaya çalışmak mecburiyetinde bırakmaktadır.  Tabi tek sebep bu değildir ve öğrencilerin Sırbistan gibi ülkelerde bulunan üniversiteleri tercih etmelerini sağlayacak birçok avantaj da bulunmaktadır.

Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Bu avantajlar;

 • Öncelikle Sırbistan’da eğitim görmek istediğiniz okula girerken herhangi bir sınava tabi tutulmadığınızdan, istediğiniz bölümü seçme şansınız doğmaktadır.
 • Sırbistan ekonomik açıdan iyi bir seviyeye sahip olan bir ülkedir ve bu bakımdan da öğrencilerin ekonomik bakımdan zorlanmadan ve rahat bir şekilde eğitim görmesi sağlanmaktadır. 
 • Sırbistan’da yer alan üniversiteler, öğrencilerine farklı aktivite ve etkinlikler sunmakta ve farklı kültürlere sahip olan öğrencilerin bir araya gelmesini sağlayarak kültürel kaynaşmaların yaşanmasını sağlamaktadır.
 • Sırbistan’da bulunan üniversitelerin en önemli avantajı, öğrencilerine okudukları bölümler de fazlası ile iş imkânı sunmasıdır. Öğrenciler için eğitim hayatının sonunda rahatlıkla iş bulabilmek bilindiği üzere son derece önemlidir.
Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Sırbistan’da Eğitim Fırsatı İçin Başlıca Üniversiteler

Sırbistan’da üniversite eğitiminizi tamamlamak istediğiniz de sizlere bu konuda yardımcı olacak ve lisans ve lisansüstü eğitimlerinizi tamamlayabileceğiniz birçok önemli üniversite bulunmaktadır. Her biri kendi içerisinde farklı eğitim imkanlarına ve seçeneklerine sahip olan üniversitelerdir. Şöyle ki;

 • Belgrad Sanat Üniversitesi
 • Belgrad Üniversitesi
 • Niş Üniversitesi
 • Novi Sad Üniversitesi
 • Novi Sad Üniversitesi Teknik Bilimler
Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Sırbistan’da Üniversite Eğitiminin Yıllık Maliyeti

Sırbistan’da eğitim görmenin maliyetlerini sizlere detaylı bir şekilde saymadan önce şunu söyleyebiliriz ki; Sırbistan’da eğitiminizi tamamlamak, bugün ülkemiz de herhangi bir vakıf üniversitesin de tamamlayacağınız eğitimden çok daha düşük maliyetler de gerçekleşmektedir. Buna bir örnek olarak, ülkede en ünlü ve Türk öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversitenin genel ücretlerini gösterebiliriz. 

Belgrad Üniversitesi 2019 Yılı Ücretleri;

 • Tıp Fakültesi (İngilizce): 7.000 $
 • Hukuk: 2.000 £
 • Diş Hekimliği: 5.000 £
 • Eczacılık: 3.300 £
 • Psikoloji: 1.900 £
 • Mimarlık: 3.000 £
 • İşletme: 1.500 £
 • Mühendislikler: 1.000 – 2.000 £ arasında değişen fiyatlarla

Yukarıda en fazla tercih edilen ve eminiz sizinde en fazla merak ettiğiniz bölümlerin güncel ücretlerinden bahsettik. Görüldüğü üzere Türkiye’de yer alan vakıf üniversitelerine oranla çok daha uygun harç ücretleri bulunmaktadır. Bir de ülkede genel olarak ulaşım ve konaklama son derece uygun olduğundan, tüm maliyet hesaplandığında Sırbistan’da eğitim son derece uyguna gelmektedir. 

Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Sırbistan’da Yaşam Koşulları

Genç nüfusun çoğunlukta olduğu ve farklı ülkelerden eğitim için gelen öğrencilerin çokluğu da göz önüne alınırsa yabancılık çekmenin düşük olacağı bir ülke. Sırbistan’da eğitim gören bir öğrencinin genel olarak yaşamı nasıl geçmekte ve nereler de kalarak, nasıl bir süreç geçireceğinden bahsedecek olursak;

 • Ülkede öğrencilere karşı öncelikle son derece anlayış ve saygı bulunmaktadır. 
 • Konaklama ve ulaşım Türkiye’ye göre düşük maliyetli ve genel ekonomik hayat sizleri yormayacak niteliklere sahiptir. 
 • Sırbistan’da konuşulan dil, Türkçeye çok yakındır ve öğrenmekte zorlanacağınız bir dil değildir. Ancak buna ek olarak İngilizce bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. 
 • Sırbistan yemekleri yine bizim kültürümüze çok yakın tatlara sahiptir ve beslenme konusu genel olarak ülkede çok para harcanan bir gider değildir.
 • Ülkede eğitim görmek için almak zorunda olduğunuz öğrenci vizesi sayesinde ülkede part time çalışma imkânı sizlere sunulmaktadır. 
Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları

Üniversite Denklik Sisteminin Avantajları

Sırbistan’da eğitim göreceğiniz üniversitelerden mezun oldunca sahip olacağınız büyük bir avantaj vardır ki, sanırız bu tüm avantajların üzerinde olan bir durumdur. Sırbistan’da bulunan üniversiteler ile ülkemizin önemli kurumlarından biri olan YÖK arasında denklik konusunda anlaşmalar bunmaktadır. Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler için şöyle söyleyebiliriz ki; Sırbistan’da eğitim gördüğünüz üniversiteden aldığınız diploma aynı şekilde ülkemiz de geçerlidir ve çalışmanıza herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca diplomanız Türkiye’de olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de denkliğe sahiptir.

Sırbistan’da Üniversitelere Kayıt Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıda saydığımız tüm olanaklardan faydalanmak ve rahatlıkla eğitiminizi tamamlayarak, iyi bir kariyere sahip olmak için izlemeniz gereken süreçler ve bilmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

Sırbistan’da Üniversite Eğitim Fırsatları
 • Ülkedeki okullara kayıt yaptırmak için başarılı olmanız gereken bir sınav yoktur ancak, Türkiye’den ülkeye eğitim için gitmek isteyen öğrencilerin okulların denklik kriterlerini öğrenmeleri ve bu konuda araştırma yapmaları gerekmektedir. 
 • Kayıt yaptırmak istedikleri üniversitelere mail atarak veya farklı iletişim kanalları ile ulaşarak mutlaka eğitim, konaklama gibi konular da bilgi alınması gerekmektedir. 
 • Araştırma ve gerekli başvuruların yapılması işlemini gerçekleştiren, birçok kurum ve firma bulunmakta ve gerekirse bu kişilerden bu konuda yardım alınmalıdır. Aslında bu tarz kurumlardan yardım alınması çok daha iyi ve garantili bir seçenek olmaktadır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.