ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Tarım ülkemiz için son derece önemli ve sürdürülebilir olması gereken faaliyetlerin başında gelmektedir. Açıklanan Tarımda Teşvikler ve tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yanlış tarım uygulamaları, tarım da verimliliği oldukça azaltmakta ve zaten günümüzde bu yanlış uygulamaların etkisi net bir biçimde gözlenmektedir.

Tarım da yanlış uygulamaların temel nedeni çiftçilerin özellikle maddi olarak zorlanması ve akabinde de verimli tarla ve arazileri öylece bırakmasıdır.

Kendi haline bırakılan ve bakımsız bırakılan topraklar da doğal olarak verimini kaybetmektedir.

Bunun farkına varan ve konuya el koymanın gerekliliğini kavrayan devlet yetkilileri ve bakanlıklar bir süredir konu ile ilgili çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Şuan 2019 yılında olduğumuzdan dolayı da öncelikle bu yıl için devlet ve bazı özel kuruluşların, tarım konusunda vermiş olduğu devlet teşviklerinden bahsetmek istiyoruz. 

Tarım devlet teşvikleri güncel olarak şöyle olmaktadır.

Tarımda Teşvikler
Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Tarımda Teşvikler : Çiftçilere 100 Bin Lira Devlet Kredisi

Çiftçilerin en büyük sorunu, doğal olarak elinde yeterli maddi kaynağının bulunmamasıdır.

Bu maddi kaynağı, kredi çekerek halletmeye çalışan çiftçileri de genel olarak zorlayan yüksek banka faiz oranları ve sonrasında ödeyecekleri paranın ikiye katlanması ile kar payının tamamen erimesidir.

Bu sebeplerden dolayı çiftçinin ihtiyacı olan en önemli şey, faizsiz kredi imkanı olmaktadır.

Ziraat Bankası aracılığı ile sunulan faizsiz kredi fırsatı, çiftçilere 100 bin TL faizsiz krediimkanı sunuyor.

Bunun dışında genel olarak bankanın, tarım ve hayvancılık ile ilgili vermiş olduğu yüzlerce düşük faiz oranına sahip kredi imkânı bulunuyor.

Ayrıca daha da önemlisi bazı şartları yerine getirdiğiniz zaman, 30 bin liraya kadar hibe fırsatı da sağlamaktadır.

Bu arada unutulmaması gereken bir durum vardır ki, faizsiz kredi olarak lanse edilse de aslında uygulanan politika faiz indirimi gerçekleştirilerek sağlanan bir kredi imkânıdır.

Ancak uygulanan faiz indirimi ile çok küçük bir meblağa kredi faizi ödemeniz yine gerekmektedir. 

Tarımda Teşvikler
Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Tarımda Teşvikler : Alım Koşulları ve Başvuru Aşamaları

 • Kişilerin bu süreçte devlet destekli tarımsigortası yaptırması gerekmektedir. 
 • Bu kredi her çiftçiye bir kereye mahsus olmak üzere verilen bir kredi olmaktadır. Yani başvuru yapacak olan çiftçinin daha önce aynı krediden kullanmamış olması gerekir. 
 • Kredi başvurularında önemli rol oynayan kredi notu, aynı şekilde faizsiz tarım kredisinde de kredi notu düşük olanların, kredi alıp alamayacağı bankanın değerlendirmesi sonucu belirlenmektedir. 
 • Başvurular bizzat krediyi alacak olan kişi tarafından Ziraat Bankasına yapılmaktadır.
 • Başvuru esnasında gerekli belgeler; kimlik fotokopisi, istendi ise teminat ve ipotek belgeleri, ÇKS belgeleri son olarak işletmeye ait son 3 yıla ait gerekli bilanço hesapları başvuru esnasında tamamlanarak bankaya götürülmelidir. 
Tarımda Teşvikler
Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Tarımda Teşvikler : Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Daha önce genç çiftçiler için verilen 30 bin lira hibe desteği, tarıma başlamak ve gerekli alt yapıyı oluşturmak için yeterli gelmeyince, devlet destekli olarak Ziraat Bankası aracılığı ile bu hibenin 3 katı olan 90 bin lira, genç çiftçilere vermek üzere belirlenmiştir.

Kredinin kapsamı, devletin köyüne dönüş projesi kapsamında hibe alan genç çiftçileri kapsamaktadır.

Genel olarak oranda ne kadar hibe almak istiyorlarsa onun 3 katı olmaktadır. Krediye başvurmak ve almak için yapılması gerekenler bahsedecek olursak. Tarımda TeşviklerGenel olarak oranda ne kadar hibe almak istiyorlarsa onun 3 katı olmaktadır. Krediye başvurmak ve almak için yapılması gerekenler bahsedecek olursak. 

Devlet Teşvikleri
Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Başvuru Koşulları ve Aşamaları

 • En önemli koşul genç çiftçilere verilen hibeden yararlanmış olmalarıdır. 
 • Bu kredi de en önemli koşul, çiftçinin kredi notu olmaktadır. Yüksek kredi notuna sahip kişiler oldukça avantajlıdır. 
 • Bazı durumlar da çiftçilerden banka teminat, ipotek veya kefil isteyebilmektedir.
 • Genç çiftçilere bu kredi, 7 yıllık vade ile sunuluyor, ödeme seçenekleri de oldukça farklı seçenekleri içeriyor. Hasat zamanında olabilirken ayrıca isteğe göre aylık veya 3 aylık gibi ödeme dönemleri de oluşturulabiliyor. 

Tarımda Teşvikler : Traktör Yenileme Devlet Desteği

Söz konusu tarım olduğunda, tarım makinelerinin öneminden söz etmemek olmaz. Tarım makineleri çiftçilerin işini büyük oranda kolaylaştıran ve büyük imkânlar sağlayan araç ve gereçler olmaktadır.

Ayrıca toprağın verimini de artırmakta ve daha az uğraş ile daha fazla verim sağlayabilmektedir. Ancak bu tarım makineler ne yazık ki, o kadar uygun maliyetli olmamaktadır.

3600 İle Hemen Emekli Olun

Emeklilik şartlarının eski yıllara kıyasla daha zor bir takım şartlara bağlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hatta ve hatta halk arasında yayılan ‘Mezarda emeklilik!’ kavramı, kimi zaman çalışan işçileri illegal yollardan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmadan da çalışmaya yönlendirmiş olduğu gerçeği bulunmaktadır.

Tarım denildiğinde akla ilk gelen araçlardan biri de traktör olmakta ve çiftçileri için traktör sahibi olmak birçok açıdan avantajlı olmaktadır.

Çiftçiler için traktör sahibi olmak veya elinde bulunan traktörün modelini yükseltmek de bu bağlamda oldukça önemlidir.

Çiftçiler için devlet destekli olarak birçok traktör kredisi verilmekte ve bu destekler ile çiftçinin kolaylıkla traktör sahibi olması veya elinde ki traktörü yenilemesi sağlanmaktadır. 

Traktör kredileri konusuna ilişkin genel bilgilerden ve alım koşullarından bahsedecek olursak. 

Devlet Teşvikleri
Tarım Alanında Devlet Teşvikleri

Genel Bilgiler ve başvuru Koşulları

 • Bu projede devletin amacı ve planladığı şey, ülkemizde birçok ilde çiftçinin alacağını taahhüt ettiği traktörün %50‘lik bir kısmını karşılamaktır. 
 • Krediye başvuracak olanların tüzel veya gerçek kişi olması istenen belge ve başvuru aşamalarında bir takım farklılıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. 
 • Bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri banka, aracın en fazla %75’ine kadar kredi veriyor ve sizin elinizde yine bir miktar para bulunması gerekiyor. 
 • Verilecek olan kredilerin genelinde, traktör için üst limit 250 bin olmaktadır.
 • Ayrıca uygulanacak olan destek kapsamında 75 bin liraya adar olan kredilerin faiz indirim oranı 50 iken, 75 bin ile 250 bin arasında olan kredilerin faiz indirimi %25 olmaktadır.
 • Alacağınız traktör ikinci el olacak ise de, en fazla 8 yaşında olması gibi bir koşul söz konusu olmaktadır. 
 • Genel olarak kredi ve hibelere başvuru koşulu standart ilerlemekte ve Ziraat Bankası veya Halk Bankasına kredi için başvuru yapılmaktadır. Her iki bankanın da uygun traktör kredileri bulunmaktadır. 

Daha fazla detaylara www.tarimorman.gov.tr/Konular/Tarimsal-Destekler adresinden ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.