ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz | Sevgi Üzerine Nadir Kitap

Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz | Sevgi Üzerine Nadir Kitap

Ustaca Sevmek kitabında, yazar; Toltek bilgeliğinden yola çıkmıştır. Yazarın bir diğer, popüler kitaplarından biri de Dört Anlaşma kitabıdır. Orada da Toltek Bilgeliğine değinmiştir. 

“Bir Toltek, sanatların en güzelini, Düş Sanatını durmaksızın yaratan sevgi sanatçısıdır, Ruhun sanatçısı.

Yaşam bir düşten ibarettir, eğer sanatçıysak bizler, Sevgi ile yaratırız yaşamımızı ve düşümüz bir yapıta dönüşür.” der yazar.

Ustaca Sevmek, Kitap Yorumu | Peki Nedir Bu Toltek?

Ustaca Sevmek ‘e göre Toltek, kadim spiritüel bilgileri ve uygulamaları araştırmak ve korumak için bir toplum oluşturan bilim insanları ve sanatçılardır. 

Ustaca Sevmek - Don Miguel Ruiz
Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz

Bu kadim bilgelik eski zamanlarda oldukça gizlenen ve Tolteklerin kendine sakladığı ezoterik bilgelerden oluşuyordu. Neyse ki değişik soylardan gelen ve konunun içinde olan insanlar tarafından korunarak nesilden nesle aktarıldı. 

“Eski Toltek kehanetleri, içinde bulunduğumuz çağın, bu bilgeliğe geri dönmenin gerekli olacağı çağ olduğunu söylüyor.” Yıllar boyunca gizli tutulan bu bilgilerin artık paylaşılma zamanının geldiğini söyleyerek başlıyor yazar.

ikigai
ikigai

Hıristiyanların, Müslümanların, Hinduların, Panteistlerin, Budistlerin, Tolteklerin ve daha nice din felsefesinin bahsettiği dünya üzerinde bulunan çok kutsal bir frekans vardı. Bu sevgiydi. Toltekler, zihinlerimizin yaralarla kaplı olduğunu söylerler. Bastırılmışızdır, yaralı zihinler tarafından evcilleştirilmişizdir. Ve sonucunda sevginin zıttı olan korkularımız programlanmıştır. Toltekler zihindeki korkuya, zehirli parazitler derler. İçten içe yargılayan, bağışlayamayan, acı çekmeye odaklı zehirli parazitli insancıkların klonlamalarıyız. İnsan insanı evcilleştirmek için korkuyu kullanır. 

Bizi yetiştiren yaralı zihinler, onlara öğreten yaralı zihinler ve daha süregelen bir durum. Peki, aynı zehri çocukken almış bu yaralı zihinlere kızabilir miydik? 

Yaralanmayı çocukken biz seçmemiştik, peki ya bize iyi gelmeyeni ayırt etme yaşına geldiğimizde…  

Bu nadir kitap, öz sevginin peşindedir. Bu kutsal frekansı kirlettiğimizi, kutsal yaşam enerjimizin yerine parazitleri koyup, seviyor-muş gibi yaptığımız zamanlarda aslında yaralı zihnimizin yaralarını kaşıdığımızı anlatır. 

İlişkilere Oldukça Değinen Çok Satan Kitap

Kıskançlık, sahiplenme, bağımlılık, muhtaç olma durumu, mutluluk kaynağını karşısındaki insanın veyahut canlının verebileceğine inanan bir zihin, asla doymayacaktır. Bu terimler adı altında yaşanılan sevgi, sevgi değildir. 

Yine ikili ilişkilerde karşısındakini değiştirmeye çalışmak, kabullenişe geçememek adına söylenen bir kesit;

“Köpekleri seviyorsanız neden gidip kedi alasınız? Kediniz olsun istiyorsanız ne diye at veya kuş alacaksınız?”

sukur-ki-ask-var-firat-kargin
Şükür Ki Aşk Var

“Birlikte olduğunuz insanları neden değiştirmeye çalışıyorsunuz? Başkalarını değiştirmeye çalışmak, köpeği; kedi ya da ata dönüştürmeye çalışmak gibidir.”

Peki, bu zehirli parazitleri nasıl temizleyeceğiz? Sorusuna yazarın cevabı şöyledir;

Neşter edinin.

Yaraları kazıyıp, açıp, temizleyin. Bağışlayın ve ilaç olarak sevginizi sürün. Affedin, haklı haksız olduğunuz için değil. Haklı, haksız yoktur. Herkes kendi parazitiyle can çekişir. Kendiniz için affedin. Ancak affederek özgürleşebilirsiniz.

Başka kimsenin sizi mutlu edemeyeceğinin mutluluk kaynağının içinizden gelen sevgi olduğunun bilincindeyseniz, bu farkındalık sizi sevgi ustası haline getirir. 

ucuz bilet
ucuz bilet

Bu nadir kitapta Sihirli Mutfak adlı bir bölüm bulunuyor, kendini sevmenin önemini açıklamak adına 12’den vurmuş yazar.

“Evinizde sihirli bir mutfağınız olduğunu hayal edin. Bu mutfakta dünyanın herhangi bir yerinden dilediğiniz yiyeceğe dilediğiniz kadar sahip olabiliyorsunuz. Yiyecek konusunda tasalanmanıza hiç gerek yok. Ne isterseniz sofranızda beliriyor. Son derece cömertsiniz, yiyeceklerinizi koşulsuzca, karşılığında herhangi bir şey istemeksizin başkalarına sunuyorsunuz. 

Evinize kim gelirse gelsin yalnızca paylaşmak adına, sevgi için besleyip doyuruyorsunuz. Eviniz her zaman sihirli mutfağınızın yemeklerinden yemek isteyenlerle dolup taşıyor. 

Derken günün birinde kapınız çalınıyor. Elinde pizzayla birisi gelmiş. Kapıyı açıyorsunuz, karşınızdaki size bakıp ‘Şu pizzayı görüyor musun’ diye soruyor. 

‘Bana yaşamını kontrol etme izni ver, senden istediklerimi yap, pizzayı sana vereyim. O zaman hiç aç kalmazsın, sana her gün pizza getiririm. Bütün yapacağın bana iyi davranmak.’

Ustaca Sevmek, Kitap Yorumu | Tepkinizi Canlandırabiliyor musunuz?

Aynı pizza, belki daha bile iyisi sizin mutfağınızda var. Ama bu kişi gelip istediği her şeyi yapmanız karşılığında size yiyecek vermeyi öneriyor. Güler. ‘Hayır teşekkürler. Senin yiyeceğine ihtiyacım yok. Mutfağım yiyecek dolu. Evime gelip istediğini yiyebilirsin, karşılığında bir şey yapman gerekmez. 

Ustaca Sevmek - Don Miguel Ruiz
Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz

Benden istediklerini yapacağımı düşünme. Beni kimse yiyecekle parmağında oynatamaz.’dersiniz.

Şimdi de tam tersini düşünün. Haftalar geçmiş, doğru dürüst yemek yememişsiniz. Açlıktan ölüyorsunuz, cebinizde para da yok. Elinde pizzayla çıkagelen kişi, 

‘Bak, sana verecek yiyeceğim var.

Alman için senden istediğimi yapman yeter.’ Diyor. Yiyeceğin kokusunu burnunuza geliyor, açsınız. Kabul etmeye karar veriyorsunuz. 

Siz biraz yedikten sonra, ‘Daha fazlasını alabilirsin ama istediklerimi yapmaya devam etmen gerek’ diyor. 

Bugün yiyecek bir şeyleriniz var ama yarın olmayabilir. Onun için ne gerekiyorsa yapmaya karar veriyorsunuz. 

Yiyecek gereksiniminiz ve yokluk yüzünden köle haline gelebilirsiniz. Bir süre sonra kuşkular belirir içinizde. ‘Pizzam olmazsa ne yaparım? Pizzasız yaşayamam. Ya eşim benim pizzamı verecek olursa?’ dersiniz. 

Şimdi yiyeceğin yerinde sevgi olsun. Yüreğiniz sevgiyle dolup taşıyor. Sevginiz yalnız size değil bütün dünyaya yetecek kadar bol. Öylesine sevgi dolusunuz ki kimsenin sevgisine ihtiyacınız yok. 

Sevginizi şart koşmadan paylaşıyorsunuz. Sevgi milyonerisiniz. Birisi kapınızı çalıp ‘Sana verecek sevgim var. İstediğimi yap, senindir.’ diyor. 

Sevgi doluysanız tepkiniz ne olur? Güler, ‘teşekkürler ama sevgine ihtiyacım yok. Yüreğimde aynı sevgi, hatta daha büyüğü, iyisi var ve onu da koşulsuzca paylaşıyorum’ dersiniz.

Ama ya sevgi açlığı çekiyorsanız, yüreğinizde sevgi yoksa ve birisi çıka gelip, ‘biraz sevgi ister misin? İstediklerimi yapacak olursan sevgimi alabilirsin’ diyecek olursa? Bu sevgi için her şeyi yaparsınız. Hatta öyle yoksullaşırsınız ki bir parça sevgi için ruhunuzu verirsiniz.

Ustaca Sevmek - Don Miguel Ruiz
Ustaca Sevmek – Don Miguel Ruiz

Yüreğiniz o sihirli mutfak gibidir. Açarsanız gereksindiğiniz bütün sevgiyi bulursunuz. Diyar diyar dolaşıp ‘Ne olur, birisi sevsin beni. Öyle yalnızım ki, sevgiye layık değilim. Beni sevecek, sevilmeye layık olduğumu kanıtlayacak birisine ihtiyacım var’ diye sevgi dilenmenize gerek yok. Sevgi içimizde ama biz bu sevgiyi göremiyoruz.”

130 sayfalık bir akışta okuyabileceğiniz, farkındalık ve kafa açmak için nadir kitaplardan

Kitap Sevebilme Sanatında Usta Bir Rehber.  

Ustaca sevmek, sevmenin yegane yolu sevgiyi eyleme dökmek. Sevginizi doğrulamanız, açıklamanız gerekmez. Gereken sevgiyi yaşamaktır. Ustayı yaratan uygulamadır.’

Yazarın bu nadir kitabı Ustaca Sevmek’i okuduysanız sizin yorumunuzu da mutlaka bizimle paylaşın. Yazının altındaki yorum bölümünde senin de fikirlerin yer alsın…

Melisa Kayabaşı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.