ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Türkiye’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler yazımızda tüm detayları paylaşacağız. Türkiye, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da başarı grafiklerini yükseltmeye ve iyi konuma gelmeye gayret etmektedir.

Son zamanlarda kurumların elde ettiği başarılara dikkat çekecek olursak Türk eğitim sistemindeki kalite artışını gözlemleyebilmemiz mümkündür.

Dolayısıyla yabancı uyruklu öğrenciler için de Türkiye, eğitim ve öğretim görmek için çekici bir arena haline geldi.

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’de okumak istediklerinde hem kaliteli bir eğitimle karşılaşacaklar hem de öğrencilere tanınan haklar ve sağlanan kolaylıklar sayesinde ferah, rahat bir eğitim zamanı geçireceklerdir.

yabancı uyruklu öğrenciler
Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Yabancı uyruklu öğrencilerin okumak için Türkiye’yi tercih etmeleri durumunda yerine getirmeleri gereken bazı yükümlülükler bulunmaktadır.

Genel itibariyle devlet üniversiteleri veya özel üniversiteleri olsun giriş şartları hemen hemen birbirine yakındır.

Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi İçin Avantajlar

Güncel prosedür gereği, yabancı öğrenci kabul eden her üniversite giriş sınavını kendisi ayrıca gerçekleştirmektedir. Öğrenciler öğrenim görmeyi seçtikleri üniversitelerin resmi internet sitelerinden sınav tarihleri hakkında bilgi edinebilirler.

Ancak bazen her üniversitenin kendine özgü belirlediği giriş şartları veya yerine getirilmesi gereken yasal yükümlülükler değişebilmektedir.

Türkiye, eğitim bağlamında her geçen gün üniversite sayısını ve kalite düzeyini artıran bir boyuta ulaşmıştır.

Yabancı uyruklu öğrenciler de aynı şekilde Türk öğrenciler gibi eğitim düzeyi, kampüs ve sosyal olanakları ve mezun olunduğunda mesleki yeterlilik açısından aynı şartlara sahip olmaktadır.

Bir öğrencinin yabancı uyruklu olup Türkiye’de lisans eğitimi görebilmesi için yerine getirmesi gereken bazı görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. 

yabancı uyruklu öğrenciler
Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin : Lisans Programlarına Kabul Edilmeleri İçin İlk Etapta Ne Yapmalıdır?

Türkiye’de üniversite eğitimine başlamak için öncelikle yabancı öğrencinin yurt dışında öğrenim gördüğü liseden mezun olması gerekmektedir.

Türkiye’de lisans öğrenimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler tarafından üniversiteler ve kurumlar bazı belgeler talep edecektir.

Bu belgeler teslim edilmesi gereken yerlere, teslim süreleri de göz önüne alınarak tamamlanmalıdır. Öğrenciler başvuruları bireysel, bizzat yapmalıdır. Öğrenci tarafından talep edilen belgeler ise şunlardır:

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin : Uluslararası Öğrenci Kabul Formu

Bu form her üniversite için neredeyse standart olup form üzerinde öğrenci tarafından doldurulması gereken boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurularak ilgili makama teslim edilmesi gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin : Lise veya Dengi Okul Diploması

Yabancı uyruklu öğrencinin Türkiye dışında öğrenimin tamamlamış olduğu okuldan almış olduğu diplomanın Türkçe’ye çevrilmiş olması önem taşımaktadır.

Bu diploma aslının noter aracılığıyla veya Türk dış temsilciliklerden onaylatılmalıdır.

yabancı uyruklu öğrenciler
Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Transkript / Not dökümü

Öğrencinin mevcut transkriptinin de aynı diploma örneğinde de olduğu gibi Türkçe’ye çevrilmiş olması gerekmektedir.

Yine aynı şekilde transkript de dış temsilci yetkililerinden, noterden veya okul tarafından onaylanmış olması işlemlerin devamı için önemlidir.

Finansal Teminat Mektubu / Niyet Mektubu

Finansal teminat mektubu, öğrenciye sağlanan mali desteğin içeriği, kaynağı ve miktarı hakkında bilgi içerir.

Niyet mektubu ise; öğrenci tarafından ele alınan, öğrencinin neden bu ülkede ve seçtiği bölümde okumak istediğine dair açıklamaların yer aldığı metindir.

Kayıt Ücreti / Üniversite Başvuru Ücreti

Öğrenciler, eğitim görmek için seçmiş oldukları üniversitenin evrak kabul tarihlerini göz önüne almalıdırlar.

İstenen tüm evraklar eksiksiz bir şekilde ve akademik takvim çerçevesinde belirlenen başlangıç ve bitiş tarihleri arasında teslimi gerçekleştirilmelidir.

Aksi bir durumda; evrakların eksik olması veya evrak teslimi için süre aşımı durumunda yetkililer yardımcı olamayacaktır ve kayıt işlemi tamamlanmayacaktır.

yabancı uyruklu öğrenciler
Türkiye’de Okumak İsteyen Yabancı Uyruklu Öğrencilerin İzlemesi Gereken Yollar

Kayıt işleminin gerçekleşmesinin ardından yine aynı şekilde akademik takvimin belirlediği süre zarfında dil yeterlilik sınavları gerçekleştirilecektir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin bu sınavlara iştirak etmesi önemlidir. Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu bir öğrencinin dil yeterlilik sınavından istenilen puanı alamaması durumunda bir yıl süre ile dil hazırlık eğitimine tabi tutulacaktır.

Tüm bu eğitimlerin tamamlanması sonrasında öğrenciler tercih etmiş oldukları bölüm derslerini okumaya başlayabilirler.

Daha fazla ayrıntı ve sınav tarihleri için www.osym.gov.tr adresinden inceleyebilirsiniz.

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.