ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 23°C
Parçalı Bulutlu

Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi İçin Avantajlar

Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi İçin Avantajlar

Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi İçin Avantajlar, Yabancı öğrenciler için giriş sınavları hususundaki değişiklik 2011 senesinde gerçekleştirilmiştir.

Önceki senelerde öğrenciler, genel merkez tarafından tek bir sınav üzerinden değerlendiriliyordu.

Yabacıların Türkiyede Üniversite Eğitimi
Yabacıların Türkiyede Üniversite Eğitimi

Güncel prosedür gereği, yabancı öğrenci kabul eden her üniversite giriş sınavını kendisi ayrıca gerçekleştirmektedir.

Öğrenciler öğrenim görmeyi seçtikleri üniversitelerin resmi internet sitelerinden sınav tarihleri hakkında bilgi edinebilirler.

Aynı zamanda sınav girişinde istenen belgeler, sınavı kazanmak için gereken tavan ve taban puan aralıklarını da yine internet sitesi üzerinden öğrenebilirler.

Yabancıların Türkiye'de Üniversite Eğitimi
Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi

Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenciler Sınavı (YÖS) İki Aşamadan Oluşmaktadır

İlk aşama temel öğrenme becerileri olup ikinci aşama ise Türkçe dilini değerlendirmeye yöneliktir.

Öğrencinin sınavı geçip üniversitede eğitim görmeye hak kazanabilmesi için iki aşamadan da iyi puanlar alması önemlidir.

Ancak bazı üniversiteler öğrenci kabul ederken farklı aşamaları daha ön planda tutmaktadır.

Kimi üniversiteler için temel öğrenme becerileri puanı okula giriş için daha önemliyken kimi üniversiteler için de Türkçe bilgisi önem taşımaktadır.

Yabacıların Türkiyede Üniversite Eğitimi
Yabacıların Türkiyede Üniversite Eğitimi

YÖS sınavlarının temel öğrenme becerileri adı verilen bölümünde matematik, geometri ve genel yetenek olmak üzere öğrenciye toplamda 80 soru yöneltilmektedir.

YÖS sınavına başvuru tarihleri genellikle ocak ile nisan ayları arasında gerçekleştirilmektedir. YÖS sınav tarihleri ise nisan ile ağustos ayları arasındaki zaman diliminde yapılmaktadır.

YÖS sınavından geçerli bir puan alınması durumunda, bu puanın iki yıl süre ile geçerliliğini koruyacağı bilinmelidir.

YÖS sınavına başvuru yapamayacak kişiler şu şekilde açıklanmıştır; öğrencinin sahip olduğu uyruklardan bir tanesinin T.C. veya KKTC olması durumunda ve KKTC uyruklu olunması durumunda sınav başvurusu yapmak söz konusu olmayacaktır.

Yabancıların Türkiye'de Üniversite Eğitimi
Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi

Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi İçin Avantajlar : Yükümlülükler Neler dir?

1- Öğrenci Vizesi

Yabancı uyruklu bir öğrenci Türkiye’deki bir üniversite eğitim görmek istiyorsa öğrenci vizesi muhakkak almalıdır.

Süreç şu şekilde işler; öğrenci, istediği üniversitenin sınavına girmesinin ardından başarı göstermesi durumunda üniversite tarafından kendisine kabul mektubu yollanacaktır.

Öğrenciler kendilerine yollanan bu kabul mektubu ile birlikte ilgili makamlara yani Türk konsolosluklarına başvurarak Türkiye’de okumak istediklerini beyan etmelidirler.

Bu beyanın ardından kendileri dış temsilcilik tarafından öğrenci vizesi almaya hak kazanırlar.

Yabancıların Türkiye'de Üniversite Eğitimi
Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi

2- Oturma İzni

Türkiye’de lisans eğitimi görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin tamamlaması gereken bir diğer yasal sorumluluk ise oturma izni durumudur.

Oturma izni yabancı öğrencilere mahsus olmak üzere her sene yenilenmektedir.

Öğrenciler yasal prosedürlere uygun davranmak istiyorlarsa, ülkede bulundukları andan itibaren bir ay içinde oturma izinlerini almış olmaları gerekmektedir.

Öğrenciler hangi şehirde ikamet ediyorlarsa o şehirde bulunan Göç İdaresi’ne başvurarak ilgili işlemleri başlatabilirler.

Yabancıların Türkiye'de Üniversite Eğitimi
Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi

3- Yabancıların Türkiye’de Üniversite Eğitimi : Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası konusu seçilen üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir.

Bazı üniversiteler yabancı öğrencilerin hem sağlık masraflarını hem de ilaç masraflarını karşılayabilirken bu durumu kapsam dışı bırakan üniversiteler de bulunmaktadır.

Böyle bir durum söz konusu olduğunda yabancı uyruklu öğrenciler kendi sağlık masraflarını kendileri karşılayacaktır.

Yabancı uyruklu öğrenciler ilk kayıt oldukları andan itibaren 3 ay içerisinde Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar kanunu hükümlerine istinaden genel sağlık sigortalı olmaları adına başvurularını kesinlikle yapmaları gerekmektedir.

Bu süreyi aşan, yasal süre zarfında başvuruda bulunmayıp işlem yapmayan öğrenciler genel sağlık sigortası kapsamının dışında tutulacaktır. 

Müjgan Yılmaz
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.