ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 26°C
Parçalı Bulutlu

Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri

Pek çok kişi, bugün kimsenin yapmadığı yeni fikirleri arayışı içindedir. Bu zamanda ne iş yapılır yazımı burada okuyabilirisiniz…

Girişimcilik ruhu, hayal gücü ile birleşince, farklı iş sektörlerini oluşturabilir. Herkesin ihtiyacı olan ve kimsenin bu zamana kadar, yapmayı hayal etmediği işler.

Peki ama bu işler nelerdir? Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları, Üniversite Öğrencileri İçin Online Para Kazanma Yolları, Öğrenciler İçin İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir? , Bu Zamanda Ne İş Yapılır? başlıklı yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu işi yapmak için, yeterli sermaye ve bilgi birikimi mevcut mudur? Tüm bu sorular, ön fizibilite araştırmasını gerektirecek sorulardır.

Yeni İş Fikirleri
Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri : Her Bütçeye Uygun İş Fikirleri

Yeni fikirleri, yapmak isteyen kişinin, bulunduğu sosyal ekonomik durum ile yakından ilgilidir. Bir ev hanımı için yapılacak iş, daha ziyade evden yürütülebilecek türden olmalıdır.

Çocuklarından ve ev işlerinden arta kalan zamanda yapılabilecektir. Öğrenci ve çalışan kesim için, yapılacak fikirleri de esnek zamanlı işlerdir.  

Mevcut işi olmayan kişiler ise, tam zamanlı olarak kurdukları işte çalışabilecektir. Birinci aşamada, zengin bir hayal gücü gereklidir. İkinci aşama da ise, hayal edilen ve karar verilen işe, uygunluk önem taşır.

Kişinin kendine bazı soruları sorması gerekir? Yapılması hedeflenen işe uygun sermaye mevcut mu? Nitelik gerektiren işlerde ise, gerekli teknik bilgi düzeyinde yeterlilik.

Tüm bu sorular yanıtlandıktan sonra, ön fizibilite çalışması tamamlanmış olur.

Yeni İş Fikirleri
Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirlerine Birkaç Örnek Verilebilir

Günümüzde, çok farklı sektörler öne çıkmaktadır. Değişen ihtiyaçlar, farklı alanlarda, arz-talep dengesini oluşturabilir. Çok basit bir örnek verecek olursak:

Pek çok kişi, işe giderken, çok erken saatlerde yola çıkarlar. Trafik yoğunluğu, büyük şehirlerde sıkıntı yaratan durumlar arasındadır. Evden çıkarken, kahvaltı etmeye vakit bulunamaz.

Bu saatlerde, şehrin en işlek caddelerinde, seyyar kahvaltı arabaları göze çarpar. Pek çok çalışan paket yaptırıp, iş yerlerinde bu şekilde kahvaltılarını ederler.

Bu arabaları, daha büyük ve süslü hazırlamak mümkündür. Görsel bakımdan, çok uzaktan bile dikkat çekici hale getirilebilir. İçerisinde musluğu olan, hijyenik koşullara uygun, tasarımlar elde edilebilir.

Eski hurda araçlar, sanayide modifiye edilebilir. Sağlıklı ve kaliteli gıda maddeleri ile tercih edilen, seyyar kahvaltı dükkanları haline dönüşebilir.

Yine Şehir Hatları vapurlarının önünde, sıcak köy sütü satan kişiler de göze çarpan, ufak sermayeli iş fikirlerindendir.

Yeni İş Fikirleri
Yeni İş Fikirleri

Yeni İş Fikirleri : Organik Tarıma Yönelme

Bazı organik tarım ürünlerini, evlerin bahçelerinde oluşturulan, özel alanlarda yetiştirmek mümkündür. Bazı nitelik ve sermaye isteyen işler de bulunmaktadır.

Bunlara örnek olarak, istiridye mantarı yetiştiriciliği gelir. Gurme marketlerde, yüksek fiyatla alıcı bulan ve son derece lezzetli bir mantar çeşididir.

Mantar yetiştiriciliği kurslarına katılıp, bu sektörde ilerlemek mümkündür. Rutubetli alanları seven bu bitki için, evlerin bodrum katlarında uygun düzenekler hazırlanabilir.

Bu konuda, devletin açtığı, maddi destek ve hibe programlarını takip etmek önem taşır. Hayvancılık ile uğraşanlar için de ek iş olarak, kompost üretimi yapılabilir.

Hayvansal atıkların zamanla, gübre haline dönüşmesine kompost adı verilir. Özellikle, mantar yetiştirirken, kompost toprağı, önemli bir ara girdidir.

Yeni İş Fikirleri
Yeni İş Fikirleri

Ev Hanımlarına Uygun İş Fikirleri

Ev hanımları, ev işlerinden ve çocuklarından arta kalan vakitlerinde, ev ekonomisine katkı sağlayabilirler. Belli bir konuda yeterli donanımı olan hanımlar, bu özelliğini imkana dönüştürebilirler.

Aldıkları eğitim çerçevesinde, evden özel ders verebilirler. Örneğin: Yabancı dil, enstrüman ve farklı branş konuları olabilir.

İş hayatı dolayısıyla, pek çok kişi eve geldiği zaman, hazır fastfood yiyeceklere yönelirler. Bu durum, sağlıksız beslenme sorunlarını da beraberinde getirir.

Ev hanımları, çalışan kesim için, ev yemekleri hazırlayabilir. Tanıtım için, internet sitesi olması da şart değildir.

Yakın çevreye söylemek ve belli yerlere, broşür dağıtmak yeterlidir. Evden yapılacak işler arasında, makale yazmak ta önerilebilir.

Yapılan işten, evde oturulduğu süre içerisinde maddi kazanç sağlanır. Bu sitelerin, genel bilinç ve kültür düzeyinin yükselmesi açısından ayrı bir önemi vardır.

Girişimcilik
Girişimcilik

Mustafa Şenol
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.